Ludzkie koronawirusy - autor: Krzysztof Pyrć z Zakładu Mikrobiologii, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Uniwersytet Jagielloński, Kraków

Chcesz wydać pracę doktorską, habilitacyjną czy monografię? Zrób to w Wydawnictwie Borgis – jednym z najbardziej uznanych w Polsce wydawców książek i czasopism medycznych. W ramach współpracy otrzymasz pełne wsparcie w przygotowaniu książki – przede wszystkim korektę, skład, projekt graficzny okładki oraz profesjonalny druk. Wydawnictwo zapewnia szybkie terminy publikacji oraz doskonałą atmosferę współpracy z wysoko wykwalifikowanymi redaktorami, korektorami i specjalistami od składu. Oferuje także tłumaczenia artykułów naukowych, skanowanie materiałów potrzebnych do wydania książki oraz kompletowanie dorobku naukowego.

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Nowa Medycyna 5/1999, s. 21-22
Dariusz Woźniak, Zbigniew Szymczak, Jan Dudek
Unieruchomienia czynnościowe w ortopedii i traumatologii z zastosowaniem syntetycznych opatrunków firmy 3M
z Centrum Rehabilitacji w Konstancinie im. prof. Mariana Weissa
Dyrektor Centrum: dr n. med. Janusz Garlicki
Unieruchomienia kończyn i kręgosłupa w ortopedii i traumatologii przy pomocy opatrunków syntetycznych sztywnych (ScotchCast Plus) firmy 3M stosujemy od 1996 roku. Od 1998 roku zaczęliśmy stosować opatrunki półsztywne SoftCast i CombiCast.
Opatrunek ScotchCast Plus zastosowaliśmy w ponad 200 przypadków unieruchomienia w latach 1996-99. Po odbytym szkoleniu u Jana Schurena ? autora książki "Opatrunki półsztywne-SoftCast" i uzyskaniu certyfikatu, zaczęliśmy stosować opatrunki SoftCast i CombiCast. Od 1998 roku założyliśmy ponad 100 tego typu unieruchomień.
Opatrunki półsztywne SoftCast pozwalają utrzymać kontrolowany i bezpieczny zakres ruchu i zapewniają konieczną stabilizację kończyny. Gdy zachodzi konieczność pełnej stabilizacji wykonujemy odcinkowe wzmocnienia zaopatrzenia za pomocą longety wykonanej ze SchotchCastu Plus. Takie unieruchomienie nazywamy CombiCast, które łączą w sobie sztywność konieczną do utrzymania stabilności opatrunku z giętkością. Zapewnia to pacjentowi wygodę, komfort życiowy i pozwala na skrócenie czasu leczenia. Obserwowaliśmy wielokrotnie, że pacjent wracał do pracy jeszcze w opatrunku unieruchamiającym, gdy z powodów życiowych było to konieczne.
Łatwe zdejmowanie opatrunku SoftCast i CombiCast za pomocą nożyczek lub noża również ma duże znaczenie, szczególnie u dzieci, które boją się odgłosu piły elektrycznej.
Opatrunek syntetyczny firmy 3M zakładamy w rękawiczkach. Skórę zabezpieczamy pończochą trykotową (SoftCast i CombiCast) lub watą syntetyczną (SchotchCast). Dodatkowo w miejscach występów kostnych naklejamy warstwę samoprzylepnej pianki ? Microfoam. Daje to dodatkową ochronę skóry w tych miejscach.
Ważne jest aby po założeniu opatrunku owinąć go mokrym bandażem elastycznym. Zapewnia to dokładne sklejenie warstw syntetycznego gipsu między sobą, zwiększając jego wytrzymałość.
Opatrunki półsztywne SoftCast i CombiCast stosowaliśmy w obrębie kończyn górnych i dolnych oraz jako gorsety u pacjentów po operacjach w obrębie kręgosłupa.
Na kończyny górne zakładaliśmy opatrunki półsztywne w przypadkach: zapaleniach pochewek ścięgnistych, złamaniach typu "loco typico", u dzieci w złamaniach typu zielonej gałązki" dalszej przynasady przedramienia, zwichnięciach stawu łokciowego i barkowego, jako opatrunek Dessaulta.
W przypadku złamań typu Collesa stosujemy opatrunek półsztywny z wykorzystaniem 1 rolki ScotchCastu i 1 rolki SoftCastu. Zakładamy go po ok. 2 tygodniach od złamania jako drugie unieruchomienie, na życzenie pacjenta. Związane to jest z niewygodą tradycyjnego opatrunku gipsowego lub koniecznością dokonania ponownej repozycji.
Opatrunek półsztywny stosowaliśmy przez okres 3-4 tygodni. Unieruchomienie to pozwala na wczesne rozpoczęcie ćwiczeń palców, a po 2-3 tygodniach, po zmniejszeniu bólu na ruchy nadgarstka w zakresie sprężystości opatrunku. Inną zaletą tego typu unieruchomienia jest możliwość wykonania rtg i oceny zrostu, bez zdejmowania opatrunku.
W przypadku zwichnięć stawu łokciowego po repozycji stosowaliśmy 2 rolki SoftCastu (7,5 cm) niekiedy wzmacniając 1 rolką ScotchCast Plus (5 cm). Opatrunek taki pozwala wykonywać ruchy w stawie łokciowym w zakresie sprężystości. Okres unieruchomienia wynosi 3-4 tygodnie.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 30 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Nowa Medycyna 5/1999
Strona internetowa czasopisma Nowa Medycyna