Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Nowa Medycyna 1/2002
ELEKTROLITY A CIŚNIENIE KRWI



Analizując różne czynniki wpływające na ciśnienie krwi nie można pominąć roli stężenia elektrolitów we krwi oraz spożycia jonów: sodowego, potasowego, wapniowego oraz magnezowego.
Największa rola jest przypisywana jonowi sodowemu spożywanemu w postaci chlorku sodu, czyli soli kuchennej. Zależność między wysokim spożyciem NaCl a podwyższeniem ciśnienia krwi wykazywano zarówno u zwierząt doświadczalnych, jak i u ludzi z nadciśnieniem tętniczym pierwotnym. U szympansów następowała znacząca zwyżka ciśnienia krwi po około 20 miesiącach stosowania diety bogatosodowej. Po 84 tygodniach stosowania diety bogatosodowej ciśnienie krwi wzrastało o 33/10 mmHg w porównaniu z grupą kontrolną. Wzrost ciśnienia krwi był odwracalny po 6 miesiącach od zaprzestania diety (8).
U ludzi dane o zależności pomiędzy wysokim spożyciem soli kuchennej a wzrostem ciśnienia krwi pochodzą z badań epidemiologicznych oraz prób klinicznych (18). Wśród tych badań najważniejsze jest „The International Study of Salt and Blood Pressure” (INTERSALT), które objęło ponad 10 000 ludzi (w wieku od 20 do 59 lat) zamieszkujących 52 miasta na całym świecie. Badano dobowe wydalanie sodu z moczem oraz ciśnienie krwi. Wykazano, że wrażliwość poszczególnych populacji na spożycie soli kuchennej nie jest taka sama. Zależność pomiędzy ciśnieniem krwi a spożyciem soli kuchennej występuje już u dzieci i młodzieży. Badania przeprowadzone na 476 noworodkach holenderskich wykazały, że niższe ciśnienie krwi stwierdzano w grupie otrzymującej dietę zawierającą mniej soli kuchennej. Zależność ta była widoczna już w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia (17). Tendencja ta utrzymywała się w ciągu 15 lat obserwacji grupy dzieci otrzymującej dietę niskosodową. Szacuje się, że wśród osób z nadciśnieniem tętniczym 30-50% wykazuje sodowrażliwość. Również pewien niewielki procent osób z prawidłowym ciśnieniem krwi jest sodowrażliwy.
Zmniejszenie ciśnienia krwi w następstwie stosowania diety niskosodowej jest wyraźniejsze u osób z nadciśnieniem tętniczym niż u osób z prawidłowym ciśnieniem krwi. Wyraźny efekt obniżający ciśnienie krwi jest możliwy do stwierdzenia po około 5 tygodniach stosowania diety.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
  • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
  • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
  • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
  • dostęp do tego artykułu
  • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
  • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
  • dostęp na 30 dni
  • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
  • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
  • dostęp na 90 dni
  • oszczędzasz 28 zł
Nowa Medycyna 1/2002
Strona internetowa czasopisma Nowa Medycyna