Ludzkie koronawirusy - autor: Krzysztof Pyrć z Zakładu Mikrobiologii, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Uniwersytet Jagielloński, Kraków

Chcesz wydać pracę habilitacyjną, doktorską czy monografię? Zrób to w Wydawnictwie Borgis – jednym z najbardziej uznanych w Polsce wydawców książek i czasopism medycznych. W ramach współpracy otrzymasz pełne wsparcie w przygotowaniu książki – przede wszystkim korektę, skład, projekt graficzny okładki oraz profesjonalny druk. Wydawnictwo zapewnia szybkie terminy publikacji oraz doskonałą atmosferę współpracy z wysoko wykwalifikowanymi redaktorami, korektorami i specjalistami od składu. Oferuje także tłumaczenia artykułów naukowych, skanowanie materiałów potrzebnych do wydania książki oraz kompletowanie dorobku naukowego.

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Nowa Medycyna 1/2002
NADCIŚNIENIE TĘTNICZE U KOBIET
Częstość nadciśnienia tętniczego u kobiet jest różna w poszczególnych grupach wiekowych. W Polsce w grupie od 16 do 30 roku życia częstość nadciśnienia wynosi 8,8%, w grupie od 30 do roku życia wynosi 16,4%, a w grupie od 40 do 50 roku życia wzrasta do 35,1% (27, 44).
Wśród mechanizmów, które wpływają na niższą częstość nadciśnienia tętniczego u młodych kobiet wymienia się naczyniorozszerzające działanie estrogenów oraz niższą aktywność układu współczulnego. Nadciśnienie tętnicze u kobiet ma łagodniejszy przebieg niż u mężczyzn. Wśród czynników sprzyjających występowaniu nadciśnienia wśród młodych kobiet wymienia się stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, dość częste zażywanie niesterydowych leków przeciwzapalnych (dostępnych bez recepty), stres, palenie papierosów oraz obciążenie rodzinne.
Odrębnym zagadnieniem jest nadciśnienie tętnicze, które pojawia się w czasie ciąży. Nadciśnienie tętnicze występuje u 5 do 10% ciężarnych i jest najważniejszą przyczyną powikłań u matki i płodu. Czynnikami sprzyjającymi wystąpieniu nadciśnienia są: pierwsza ciąża, wiek poniżej 20 lat lub powyżej 35 lat, ciąża mnoga, złe warunki socjoekonomiczne oraz dodatni wywiad rodzinny w kierunku nadciśnienia. Nadciśnienie pojawia się zwykle w drugiej połowie ciąży i po jej zakończeniu na ogół ustępuje. Jeżeli nadciśnieniu nie towarzyszy białkomocz, to określa się je jako nadciśnienie indukowane przez ciążę lub przemijające.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 30 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Nowa Medycyna 1/2002
Strona internetowa czasopisma Nowa Medycyna