Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Nowa Medycyna 9/2000
Janusz Garlicki, Paweł M. Paczkowski, Wojciech Mikuła
Epidemiologia urazów jako problem III tysiąclecia*
ze Specjalistycznego Centrum Rehabilitacji i Leczenia Schorzeń Narządu Ruchu im. prof. Mariana Weissa w Konstancinie
Dyrektor: dr n. med. Janusz Garlicki



Ostatni wiek mijającego tysiąclecia to okres niespotykanego w dziejach świata postępu w wielu dziedzinach naszego życia. To nie tylko era wynalazków, które zmieniły oblicze i sposób życia mieszkańców naszej Planety, ale również epoka zmian kulturowych i społecznych. W wieku tym doszło do dwóch najstraszniejszych wojen, które ogarnęły całą kulę ziemską, niszcząc dorobek wielu narodów i powodując utratę życia milionów ludzi. Setki tysięcy istnień ludzkich pochłonęły, jakże liczne w kończącym się wieku, konflikty lokalne i regionalne, z których wiele toczy się po dziś dzień. Ostatnie stulecie XX wieku to również czas powstania wielu okrutnych systemów i czas upadku większości z nich. Pomimo tego ich skutki odczuwamy do dnia dzisiejszego, a następujące po nas pokolenia, w III tysiącleciu, nie będą wolne od problemów związanych ze skutkami tego dziedzictwa.
Wśród tych ogromnych przemian niewątpliwego postępu dokonano w naukach medycznych. Źródło tego rozwoju wynika z wielu faktów, że wymienię tu tylko postęp naukowy (z podkreśleniem nauk podstawowych), postęp technologii i techniki medycznej, zmiany w sposobie kształcenia kadr, czy szerszą edukację społeczeństwa. Wiele ze zmian w sposobach rozpoznawania chorób, leczeniu operacyjnym i farmakologicznym dokonało i dokonuje się codziennie na naszych oczach. Wszystkie te zmiany, o których jeszcze 50 lat temu nie marzono, umożliwiają wielu chorym powrót do zdrowia, ograniczenie kalectwa, a nierzadko ratują życie.
Jedną z wielu dziedzin nauk medycznych, w których dokonał się ogromny postęp jest chirurgia i rozwój wyodrębniających się z niej wielu nowych gałęzi, wyspecjalizowanych w leczeniu schorzeń poszczególnych układów i narządów organizmu. Jedną z wielu spośród nich jest chirurgia ortopedyczna i traumatologia narządu ruchu. To właśnie ta gałąź nauk medycznych przejęła w dużej części ciężar leczenia tych osób, które są ofiarami urazów. I w tym przypadku rozwój tej specjalności związany jest nieodłącznie z postępem nauki i technologii, jaki dokonuje się w ostatnich dekadach. Lekarze tej specjalności leczyli większość rannych podczas ostatnich wojen, zarówno światowych, jak i lokalnych. Te bogate doświadczenia przemawiają za tym, by to właśnie ośrodki urazowo-ortopedyczne były odpowiedzialne za szeroko pojęty program obejmujący profilaktykę, organizację, kompleksowe leczenie i jak najpełniejszą rehabilitację ofiar urazów, które u progu III tysiąclecia są ceną płaconą za nowoczesność i postęp w wielu dziedzinach życia. Właśnie epidemiologia urazowości (niezależnie od mechanizmu urazu) stawia problem uszkodzeń narządu ruchu w rzędzie największych i najtrudniejszych zadań medycyny w nadchodzącym stuleciu.
Skutki urazów widzimy na co dzień: tak lekarze pierwszej pomocy, izb przyjęć, specjaliści dziedzin zabiegowych, rehabilitacji, jak i pracownicy socjalni, pielęgniarki domów pomocy społecznej i całe społeczeństwo. Skutki ekonomiczne urazów są ogromne w sensie kosztów, które wszyscy ponosimy; są zaś całkowicie niewymierne w wymiarze rodzinnym i społecznym. Należy zdać sobie sprawę, że dotyczy to wielu milionów ludzi w naszym kraju.
Głównym pytaniem, które staje przed nami u progu III tysiąclecia jest: jak zmniejszyć liczbę ofiar urazów (śmiertelności i inwalidztwa)? Rysuje się tutaj kilka linii działania, z których każda ma bardzo istotne znaczenie. Profilaktyka i edukacja z promocją zachowań prozdrowotnych, kształcenie personelu medycznego i paramedyków, logistyka pomocy dla ofiar urazów (transport, łączność itd.), leczenie, rehabilitacja – wszystkie te elementy mają równorzędne znaczenie dla osiągnięcia efektu końcowego: wyleczenia pacjenta.
O istotności tego zagadnienia świadczy fakt, że dekada 2000-2010 w dniu 13 stycznia 2000 r. w Genewie, została proklamowana przez Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych i Światową Organizację Zdrowia, dekadą „kości i stawów”. Jest to niepodważalny dowód, że zagadnienia chorób narządu ruchu stanowią jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia mieszkańców naszej Planety w nadchodzącym tysiącleciu. Przyczyn tego zjawiska jest wiele: narastająca częstość występowania wad wrodzonych, szybkie starzenie się układu kostnego (co ma szczególne znaczenie przy wydłużeniu się średniego wieku życia), zwiększenie zapadalności na nowotwory układu kostno-stawowego oraz urazy stające się biblijną plagą. Podczas inauguracji Dekady, Sekretarz Generalny ONZ, Kofi Annan powiedział: „...Istnieją skuteczne metody zapobiegania tym chorobom. Musimy działać natychmiast. Choroby stawów, zespoły bólowe kręgosłupa, urazy (...) – wszystkie te patologie stanowią ogromne obciążenie zarówno dla poszczególnych jednostek, jak i dla całych społeczeństw oraz dla systemu opieki zdrowotnej na całym świecie...”.
Epidemiologia urazów to skutek zmiany modelu życia, w wyniku przemian, o których mówiłem na wstępie: zmian systemów ekonomicznych, postępu technicznego, pogoni za pracą, dążenia do jak najszybszego przemieszczania się z miejsca na miejsce, braku odpoczynku, niefrasobliwości kierowców i wielu innych czynników, które trudno w tak krótkim czasie wymienić. Nie można jednak pominąć katastrofalnego stanu dróg, stanu technicznego pojazdów poruszających się po nich, zachowania kierowców czy organizacji ruchu.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
  • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
  • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
  • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
  • dostęp do tego artykułu
  • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
  • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
  • dostęp na 30 dni
  • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
  • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
  • dostęp na 90 dni
  • oszczędzasz 28 zł
Piśmiennictwo
Piśmiennictwo u Autorów.
Nowa Medycyna 9/2000
Strona internetowa czasopisma Nowa Medycyna