Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Nowa Medycyna 9/2000
Katarzyna Kiwerska-Jagodzińska, Wojciech Mikuła, Bogusława Góralczyk
Zaopatrzenie chirurgiczne złamań patologicznych kości długich
z Oddziału Urazowo-Ortopedycznego Centrum Rehabilitacji im. prof. Mariana Weissa w Konstancinie
Dyrektor: dr n. med. Janusz Garlicki



U ok. 1/3 chorych onkologicznie występują przerzuty nowotworu do kośćca. Około 1/4 chorych z potwierdzonymi przerzutami do kości doznaje złamań patologicznych. Złamania te dotyczą zwykle kręgosłupa, żeber, miednicy, a tylko w 20% kości długich, głównie kości udowej i ramiennej. Ze względu na zachowanie sprawności czynnościowej te ostatnie mają największe znaczenie.
Złamania kości nacieczonych przerzutami często występują bez urazu i dlatego ostry ból kości z towarzyszącym upośledzeniem czynnościowym powinien nasuwać podejrzenie złamania patologicznego. Nierzadko jest to pierwszy symptom uogólnionej choroby nowotworowej. Nowotwory dające najczęściej przerzuty do kości to: rak sutka – w 61%, rak gruczołu krokowego – 49,2%, rak płuca – 33,5%, rak nerki – 23%. Niektórzy autorzy szacują ten odsetek na znacznie wyższym poziomie.
Badanie radiologiczne jest najczęściej stosowaną metodą wykrywania przerzutów w kości. Uwidaczniają się one jako ogniska osteolityczne niszczące kość (rak sutka, szpiczak, rak nerki, tarczycy i płuca) lub ogniska osteoblastyczne z zagęszczeniem struktury kości (głównie rak gruczołu krokowego). Nierzadko są to ogniska mieszane, osteolityczno-osteoblastyczne. Badanie scyntygraficzne Tch-99 pozwala niejednokrotnie wcześniej wykryć ogniska patologicznej tkanki i umożliwia szybki przegląd całego kośćca. Jest to jednak badanie nieswoiste dla przerzutów, tak więc metody te wzajemnie się uzupełniają.
W przypadkach, w których scyntygrafia całego kośćca wykrywa podejrzane ogniska, które nie mogą być jeszcze uwidocznione badaniem radiologicznym, można wykonać badanie podejrzanych okolic metodą rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej, celem potwierdzenia obecności przerzutów bezobjawowych w badaniu radiologicznym.
W niektórych przypadkach silnego bólu występującego bez cech złamania w obrazie radiologicznym wskazane jest leczenie chirurgiczne zapobiegające złamaniu. Plan leczenia podejmowany po radiologicznym potwierdzeniu złamania wymaga starannego rozważenia. Ból w miejscu złamania oraz ograniczenie zdolności chorych do poruszania się, przyspieszają proces wyniszczenia i skazują chorego na wegetację. Unieruchomienie w gipsie rzadko prowadzi do zrostu, utrudnia pielęgnację, przyspiesza występowanie powikłań ogólnoustrojowych i nasila dolegliwości związane z chorobą podstawową. Z tego powodu operacyjne leczenie złamań patologicznych jest postępowaniem najbardziej korzystnym i celowym. Bardzo ważna jest kwalifikacja do określonego rodzaju zabiegu – osteosyntezy (przeważnie śródszpikowej), protezy stawowej z cementem kostnym czy rekonstrukcji – w zależności od ogólnego stanu pacjenta i rokowania. Paliatywne leczenie chirurgiczne pozwala w krótkim czasie na rehabilitację i przywrócenie sprawności, co pociąga za sobą uniknięcie zaników mięśniowych, zmniejszenie liczby powikłań zatorowo-zakrzepowych, niższe koszty leczenia i zapobiega społecznej izolacji pacjenta.
Rokowanie jest uzależnione od liczby przerzutów oraz stopnia złośliwości nowotworu. W przypadku pojedynczych przerzutów nowotworów chemio- i promienioczułych, możliwe jest długotrwałe przeżycie w związku z systemową chemio-, hormono- i radioterapią.
Materiał i metodyka
W Oddziale Urazowo-Ortopedycznym Centrum Rehabilitacji w Konstancinie w latach 1995-99 leczono 32 chorych ze złamaniami patologicznymi kości długich. Stan ogólny chorych i stopień zaawansowania procesu nowotworowego pozwoliły na leczenie chirurgiczne 28 pacjentów, w tym 20 kobiet (71,4%) i 8 mężczyzn (28,6%). Wiek chorych wynosił od 33 do 82 lat (średnio 64,6%), w tym 82% pacjentów było w wieku powyżej 50. roku życia.
W 8 przypadkach (28,6%) złamanie patologiczne było pierwszym objawem toczącej się choroby nowotworowej. U pozostałych chorych okres od rozpoznania choroby nowotworowej do wystąpienia złamania wynosił od 3 miesięcy do 5 lat. Przyczyną złamania był u 8 chorych uraz (przeważnie upadek), u pozostałych 20 pacjentów do złamania doszło samoistnie.
Wśród analizowanych przypadków 19 złamań (54,3%) dotyczyło kości udowej, 16 kości ramiennej (45,7%). U 6 chorych leczono mnogie złamania na bazie przerzutów, dotyczące dwu a nawet trzech kości (tab. 1).
Tabela 1. Lokalizacja złamania patologicznego.
Lokalizacja złamania patologicznegoLiczba złamań
Kość udowa19
mmm- bliższa nasada2
mmm- trzon17
Kość ramienna16
mmm- bliższa nasada2
mmm- trzon14
Razem35
Najczęstszą przyczyną złamania u kobiet był rak sutka – 12 przypadków (60% złamań u kobiet i 42,85% wszystkich analizowanych złamań). Najczęstszą przyczyną złamań u mężczyzn był rak gruczołu krokowego – 3 przypadki (37,5% złamań u mężczyzn). Inne nowotwory dające przerzuty do kości długich w analizowanej grupie to: rak nerki, szpiczak mnogi, rak żołądka, płuca, macicy oraz mięsak limfatyczny (tab. 2).
Tabela 2. Nowotwór pierwotny.
Nowotwór pierwotnyMężczyźniKobiety
Rak sutka 12
Rak nerki24
Szpiczak mnogi12
Rak gruczołu krokowego3 
Rak żołądka1 
Rak płuca1 
Rak szyjki macicy 1
Mięsak limfatyczny 1
Razem820
Tylko u 4 pacjentów powodem złamania był pojedynczy przerzut nowotworowy, u pozostałych 24 chorych (85,7%) stwierdzono mnogie przerzuty do innych kości, głównie kręgosłupa i miednicy oraz narządów miąższowych (płuca, wątroba).
W wyborze metody osteosyntezy kierowaliśmy się lokalizacją procesu nowotworowego, jego ogniskowością, stopniem złośliwości histopatologicznej oraz stopniem nacieczenia kości i otaczających je tkanek miękkich. U chorych z bardzo zaawansowanym procesem nowotworowym, ze złym rokowaniem co do okresu przeżycia, stosowaliśmy kryte zespolenie śródszpikowe jako zabieg najmniej obciążający chorego, przydatny nawet bez resekcji guza. Do zabiegów rekonstrukcyjnych kwalifikowaliśmy chorych w stosunkowo dobrym stanie ogólnym, z dobrym rokowaniem co do okresu przeżycia.
W złamaniach szyjki kości udowej zastosowano totalną alloplastykę stawu biodrowego z użyciem cementu kostnego. Trzon kości udowej zespalano w większości przypadków śródszpikowo – prętami Endera lub gwoździami Kuntschera. U 7 pacjentów po resekcji nowotworowo zmienionej kości zespolono ją gwoździem Kuntschera, a następnie wykonano rekonstrukcję kości przy pomocy metalowej siatki X-change i cementu kostnego.
W 2 przypadkach złamania w obrębie bliższej nasady kości ramiennej usunięto masy nowotworowe i wykonano stabilizację śródszpikową przy pomocy systemu Marchetti z użyciem cementu kostnego. Trzon kości ramiennej zespalano śródszpikowo prętami Rusha, w 6 przypadkach wykonując dodatkowo resekcję nowotworowo zmienionej kości i uzupełniając ubytek cementem i siatką X-change (tab. 3).
Tabela 3. Lokalizacja złamania.
Lokalizacja złamaniaMetoda osteosyntezyLiczba pacjentów
Kość udowa 12
- szyjkaalloplastyka totalna cementowa2
- trzonzespolenie śródszpikowe kryte: 2
 - prętami Endera
- gwoździami Kunschera
- resekcja guza, zespolenie gwoździem Kuntschera, rekonstrukcja kości z użyciem cementu kostnego i siatki X-change
4
6
7
Kość ramienna 3
- bliższa nasada
- trzon
- resekcja guza, stabilizacja systemem Marchetti z użyciem cementu kostnego
- zespolenie śródszpikowe kryte prętami Rusha
- resekcja guza, zespolenie prętami Rusha, rekonstrukcja kości z użyciem cementu kostnego i siatki X-change
2
8
6
Razem 35
Wyniki
Oceniając wyniki leczenia brano pod uwagę ustąpienie dolegliwości bólowych, stopień powrotu funkcji operowanej kończyny i okres przeżycia pacjenta.
U 18 pacjentów dolegliwości bólowe okolicy złamania ustąpiły, u pozostałych 10 osób znacznie się zmniejszyły, wymagając okresowo stosowania nienarkotycznych środków przeciwbólowych. U 26 chorych uzyskano poprawę funkcji operowanej kończyny, pozwalającą na opuszczenie łóżka i chodzenie z asekuracją balkonika ortopedycznego lub kul łokciowych oraz wykonywanie czynności dnia codziennego i samoobsługę. Dwie pacjentki nie podjęły chodzenia z powodu pogorszenia się stanu ogólnego.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
  • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
  • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
  • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
  • dostęp do tego artykułu
  • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
  • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
  • dostęp na 30 dni
  • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
  • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
  • dostęp na 90 dni
  • oszczędzasz 28 zł
Nowa Medycyna 9/2000
Strona internetowa czasopisma Nowa Medycyna