Ludzkie koronawirusy - autor: Krzysztof Pyrć z Zakładu Mikrobiologii, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Uniwersytet Jagielloński, Kraków

Zastanawiasz się, jak wydać pracę doktorską, habilitacyjną lub monografie? Chcesz dokonać zmian w stylistyce i interpunkcji tekstu naukowego? Nic prostszego! Zaufaj Wydawnictwu Borgis - wydawcy renomowanych książek i czasopism medycznych. Zapewniamy przede wszystkim profesjonalne wsparcie w przygotowaniu pracy, opracowanie dokumentacji oraz druk pracy doktorskiej, magisterskiej, habilitacyjnej. Dzięki nam nie będziesz musiał zajmować się projektowaniem okładki oraz typografią książki.

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 1/2001, s. 30-31
Jerzy Lutomski
Topinulin – pogoda dla zdrowia
W ostatnim czasie asortyment krajowych dodatków dietetycznych zwiększył się o zarejestrowany przez Instytut Żywienia i Żywności preparat tabletkowy produkcji „Farmapol” pn.: TOPINULIN, zawierający standaryzowany sproszkowany słonecznik bulwiasty (Topinambur).
Topinambur (Helianthus tuberosus L.) dotarł do Europy w XVII stuleciu, jego ojczyzną jest Ameryka Północna. Zanim został wyparty przez ziemniaki, uprawiano go długi czas jako roślinę warzywną i pastewną.
Do celów spożywczych stosuje się sproszkowane bulwy lub wyciąg z bulw topinambura. Wysoka zawartość prebiotycznej naturalnej substancji balastowej inuliny i oligofruktozy oraz kompleks składników mineralnych o doskonałej dostępności biologicznej zapewniają zdrowe pożywienie. Inulina jako rozpuszczalny błonnik pokarmowy ulega fermentacji mikrobiologicznej do krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych a następnie jest resorbowana w okrężnicy (wartość energetyczna 1 kcal/g). W rezultacie zwiększa się masa kałowa i skraca czas transferu (2). Ze względu na rosnący procent populacji bifidobakterii regularne zażywanie inuliny polepsza florę jelitową.
Inulina redukuje wartość energetyczną pożywienia. Jest stosowana do wzbogacania pożywienia w błonnik dietetyczny lub do zastępowania cukru i tłuszczu. Dobra technologiczna i organoleptyczna jakość obojętnego proszku zezwala na jego wielorakie zastosowanie (1, 2). Na rynku Wspólnoty Europejskiej inulina stanowi część produktów dietetycznych służących obniżeniu zawartości tłuszczów m.in. czekolady i lodów niskokalorycznych (3).
Zastosowanie inuliny w żywieniu diabetyków datuje się od dwudziestu kilku lat. W tym czasie potwierdzono jej korzystne właściwości w takich produktach jak chleb i ciasto przeznaczonych dla diabetyków. Powoduje ona acidozę i hamuje hyperglikemię wywołaną przez glikozę (4, 5).
NATURALNE ŹRÓDŁA INULINY
Inulinę i oligoofruktozę zawiera około 36 tysięcy roślin. Inulina w roślinach stanowi rezerwę energii (magazyn węglowodanów), która jest gromadzona w postaci łańcuchów fruktozy liczących ok. 60 jednostek. Inulina i oligofruktoza występują w takich jarzynach jak karczochy, szparagi, por, cebula i w ziarnach zbóż. W dużych ilościach występuje w korzeniach cykorii i bulwach słonecznika. Polisacharyd – inulina, otrzymywana jest z korzeni niektórych ww. roślin, zwłaszcza z omanu wielkiego, dalii i topinambura.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz innych artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 20 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Piśmiennictwo
1. Feldheim W.: Ballaststoffreiche Lebensmittel als Light-Produkte – eine Alternative? Ernährung/Nutrition 18 (3), 105, (1984). 2. Gruhn E.: Inulin-neu in Lebensmitteln? Ernahrungs-Umschau 41 (5), B22-B24 (1994). 3. Mikla O.: „Light” weiter im Aufschwung: Neue Entwicklungen bei Fullstoffen. Ernährung/Nutrition 17 (10), 550 (1993). 4. Solarino G.: The inhibiting action of polysaccharides (starch, inulin) on the hyperglucemia of glucose. Arch. Sci, biol. 13, 31 (1929). 5. Wise E.C., Heyl F.W.: Failure of a diabetic to utilize inulin. J.Amer.Pharm.Assoc. 20, 26 (1931).
Postępy Fitoterapii 1/2001
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii