Chcesz wydać pracę habilitacyjną, doktorską czy monografię? Zrób to w Wydawnictwie Borgis – jednym z najbardziej uznanych w Polsce wydawców książek i czasopism medycznych. W ramach współpracy otrzymasz pełne wsparcie w przygotowaniu książki – przede wszystkim korektę, skład, projekt graficzny okładki oraz profesjonalny druk. Wydawnictwo zapewnia szybkie terminy publikacji oraz doskonałą atmosferę współpracy z wysoko wykwalifikowanymi redaktorami, korektorami i specjalistami od składu. Oferuje także tłumaczenia artykułów naukowych, skanowanie materiałów potrzebnych do wydania książki oraz kompletowanie dorobku naukowego.

© Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2001, s. 20-21
Jerzy Lutomski
Chudeus – nadzieją nie tylko dla puszystych
Efekty zdrowotne właściwego odżywiania są zbyt często niedoceniane. Tymczasem 30-60% wszystkich chorób zależy bezpośrednio lub pośrednio od czynników żywieniowych. Powoduje to wzrost oczekiwań żywieniowych i profilaktycznych.
Odkrycie biologicznego znaczenia błonnika i fruktooligosacharydów (FOS) przyczyniło się do rozwoju nowych koncepcji żywieniowych. Produkty te posiadają właściwości poprawiające funkcjonowanie układu trawiennego, ofiarowując konsumentowi najwartościowszą żywność prebiotyczną i synbiotyczną.
Istnieją dwa rodzaje błonnika:
– błonnik rozpuszczalny (m.in. gumy, pektyny), który ogranicza przyswajalność tłuszczów w procesie trawienia, zmniejszając w ten sposób ryzyko arteriosklerozy,
– błonnik nierozpuszczalny (celuloza, hemiceluloza) umożliwia prawidłową drożność jelit, a jego nieobecność (lub choćby niedomiar) jest przyczyną większości problemów związanych z zaparciami.
Produkty bogate w błonnik są również bogate w witaminy, mikroelementy i sole mineralne, a niedobór błonnika może pociągać za sobą poważne konsekwencje. W ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci wzrost poziomu życia w krajach wysoko rozwiniętych spowodował spadek spożycia błonnika. Według autorytetów medycznych, zjawisko to może być współodpowiedzialne nie tylko za wzrost otyłości, lecz również za alarmujące szerzenie się nowotworów układu trawiennego.
Wykazano, że błonnik w sposób pośredni korzystnie wpływa na walkę z otyłością. Włączenie go do jadłospisu powoduje obniżenie zawartości cukru we krwi, jak również poziomu insuliny we krwi.
Codzienna dieta rdzennych mieszkańców Afryki zawiera 55 gramów błonnika (dla porównania: przeciętny mieszkaniec Europy zjada zaledwie 22 gramy błonnika dziennie), a odsetek chorób jelit, takich jak zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie błony śluzowej jelit i wreszcie raka jelita grubego, jest tam najniższy. Pożądana ilość spożycia błonnika wynosi co najmniej 35 gramów dziennie.
Producent* preparatu CHUDEUS-SYT wykorzystał jadalne włókna występujące w buraku cukrowym Folium Betae) jako nowy molekularny środek odchudzający. Błonnik pochodzący z ww. rośliny wychwytuje w żołądku kwasy tłuszczowe (nie asymilowane przez organizm) i eliminuje je drogami naturalnymi.
Tabletki CHUDEUS-SYT efektywnie pomagają w zwalczaniu nadmiernego łaknienia. Zawarty w tabletkach błonnik z buraka cukrowego daje uczucie sytości, oczyszcza jelita i zapewnia prawidłową przemianę materii. Pokarmy przechodzą przez żołądek i jelita w ciągu 16-72 godzin. Okres ten zależy przede wszystkim od rodzaju i ilości przyjmowanego pokarmu i płynu, a także od aktywności fizycznej. Jeżeli odżywiamy się rozsądnie, nie strawione resztki pokarmu wydostają się z organizmu w ciągu 16 godzin.
Przy niedostatecznym wypełnieniu jelit – np. przez pokarm ubogi w tzw. substancje balastowe – proces ten może trwać do 72 godzin a nawet 100 godzin. Nic dziwnego, że pojawia się wówczas złe samopoczucie, zapach z ust, zanieczyszczenia skóry i zaparcia. Często nasze pożywienie jest za bardzo kaloryczne i jednocześnie zbyt ubogie w substancje balastowe (m.in. w niestrawne włókna). Sprzyja to zmniejszeniu się ilości stolca, niedostatecznemu wypełnianiu jelit i upośledzeniu ich czynności. Preparaty wspomagające odchudzanie mają za zadanie wywołać uczucie sytości, wnosząc niewiele kalorii. Rolę tę spełnia w wielu przypadkach preparat tabletkowy CHUDEUS-SYT.
Producent CURTIS HEALTHCARE zaleca zestaw dwóch preparatów produkowanych pod nazwą CHUDEUS do redukcji nadwagi. Podstawowym środkiem działającym zestawu jest mieszanka ziołowa CHUDEUS-FIX. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom jest ona skuteczna w zaburzeniach czynności przewodu pokarmowego. Zawarte w liściach senesu glikozydy antranoidowe nie wchłaniają się w przewodzie pokarmowym i nie mają żadnego wpływu na motorykę wydzielania i procesy trawienne w żołądku i jelicie cienkim. Wpływają natomiast na motorykę i procesy wydzielnicze w obrębie jelita grubego, wykazując działanie przeczyszczające i wiatropędne. Spośród wszystkich aktywnych leków przeczyszczających senes działa w sposób najbardziej zbliżony do fizjologicznego. Obecne w mieszance nasiona babki – płesznik, zawierają 20-30% polisacharydów śluzowych. Odgrywają one istotną rolę wspomagającą w zaparciach nawykowych i w podrażnieniach jelit.
CHUDEUS-FIX zapewnia współdziałanie odwadniających sennozydów i pęczniejących polisacharydów śluzowych. Wiążąc wodę w jelitach sprzyjają rozpulchnianiu ich zawartości, co w rezultacie przyspiesza, ułatwia i reguluje wypróżnienia. Zwiększenie objętości treści jelit powoduje wzmożony nacisk na ścianki i poprawę perystaltyki. Efekt biologiczny komponentów mieszanki stanowi sumę działań farmakologicznych poszczególnych substancji zawartych w ziołowej herbatce. Zwiększają one przemianę materii i zmniejszają wchłanianie składników pokarmowych w jelitach. Zapobiegają dalszemu przyrostowi wagi ciała i zmniejszają nadwagę.
Decyzja, czy w procesie odchudzania zastosować pojedynczy preparat czy oba preparaty serii CHUDEUS, z optymalnym efektem działania winna być podjęta po konsultacji z lekarzem.

*„CURTIS HEALTHCARE”, ul. Żeromskiego 9, 60-544 Poznań
Postępy Fitoterapii 4/2001
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii