Ludzkie koronawirusy - autor: Krzysztof Pyrć z Zakładu Mikrobiologii, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Uniwersytet Jagielloński, Kraków

Chcesz wydać pracę doktorską, habilitacyjną czy monografię? Zrób to w Wydawnictwie Borgis – jednym z najbardziej uznanych w Polsce wydawców książek i czasopism medycznych. W ramach współpracy otrzymasz pełne wsparcie w przygotowaniu książki – przede wszystkim korektę, skład, projekt graficzny okładki oraz profesjonalny druk. Wydawnictwo zapewnia szybkie terminy publikacji oraz doskonałą atmosferę współpracy z wysoko wykwalifikowanymi redaktorami, korektorami i specjalistami od składu. Oferuje także tłumaczenia artykułów naukowych, skanowanie materiałów potrzebnych do wydania książki oraz kompletowanie dorobku naukowego.

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 1-2/2002, s. 31-33
Bogdan Kędzia
Nowości bibliograficzne
IRiPZ
Kłącze kurkumy leczy niestrawność nerwową
Wolf E.: Entspannung für Magen und Darm. Pharm. Ztg. 2001, Nr 42, 30.
Badania kliniczne obejmowały 440 pacjentów z dyspepsją. Wszyscy chorzy cierpieli z powodu zaburzeń trawiennych przeciętnie od 17 tygodni. Prawie 80% chorych podawało, że dolegliwości trawienne nasilały się pod wpływem obciążeń psychicznych (dyspepsia nervosa).
Chorzy przez 4 tygodnie przyjmowali dwa razy dziennie jedną kapsułkę zawierającą etanolowy wyciąg z kłącza Curcuma longa L. (CurcuTruw). Głównymi składnikami biologicznie aktywnymi wyciągu były: kurkuminoidy i olejek eteryczny.
Już po pierwszym tygodniu stosowania preparatu około 60% pacjentów sygnalizowało, że wiele objawów towarzyszących temu schorzeniu, takich jak bóle brzucha, nudności, wzdęcia, odbijanie, uczucie napięcia oraz dolegliwości skurczowe żołądka i jelit, wyraźnie ustępowało. Po miesiącu terapii wymienione dolegliwości u 86,6% pacjentów mijały bezpowrotnie lub w znacznym stopniu były ograniczone. Ponad 95% chorych preparat tolerowało bardzo dobrze lub dobrze. Niepożądanego działania nie odnotowano. Na tej podstawie postawiono wniosek, że wyciąg z kłącza Curcuma longa może znaleźć zastosowanie w leczeniu niestrawności na tle nerwowym.
Kwiaty szałwi i przeciw nerwicom i niedoborom żelaza
Lipmann F., Wegener T.: Salbeiblütenextrakt (Arhama-Terno) bei Erschöpfengszuständen und bei Eisenmangelanamien. Ztschr. Phytother. 2001, 22, 129-135.
Preparaty z liści szałwi (Salvia officinalis L.) stosowane są w lecznictwie powszechnie, mniej znane są natomiast właściwości lecznicze kwiatów tej rośliny. Okazało się, że preparat bezolejkowy przygotowany z kwiatów szałwi (Arhama-Terno) odznacza się działaniem przeciwstresowym, a także podwyższa poziom żelaza w surowicy krwi.
Badania przeprowadzone na 300 chorych, w tym 244 kobietach i 76 mężczyznach, z nerwicami typu wegetatywnego. Chorym przez 4-6 tygodni trzy razy dziennie podawano 15 ml wyciągu wodnego z kwiatów szałwii, bogatego w garbniki i flawonoidy.
Efekty lecznicze stanów nerwicowych oceniano jako bardzo dobre i dobre u 74% pacjentów, mierne u 17% i niewystarczające tylko u 9% pacjentów.
Interesujące wyniki otrzymano u 22 chorych z niedoborami żelaza. W trakcie leczenia zawartość tego pierwiastka wzrosła u nich z 14,9 do 18,3 mmola (o około 20%), co zostało uznane za zjawisko ważne klinicznie. Działanie to autorzy przypisują między innymi obecności w wyciągu z kwiatów szałwii kwasu rozmarynowego. Przewiduje się stosowanie tego preparatu u chorych z niedokrwistością spowodowaną niedoborem żelaza.
Kadzidłowiec w chorobie Leśniowskiego i Crohna
Gerhard H. i wsp.: Therapie des aktiven Morbus Crohn mit dem Boswellia-Extrakt H 15. Ztschr. Phytother. 2001, 22, 69-75.
Dotychczas za skuteczną i bezpieczną substancję w leczeniu choroby Leśniowskiego i Crohna (przewlekłe zapalenie ziarninujące jelita krętego i ślepego) uważano mesalazynę (kwas 5-amino-2-hydroksybenzoesowy).
Ze względu na to, że działanie lecznicze mesalazyny polega na hamowaniu wytwarzania leukotrienów powstających w komórkach jelitowych przy udziale lipooksygenazy, naukowcy z Uniwersytetu z Mannheim postanowili sprawdzić, czy takim działaniem leczniczym odznacza się wyciąg z kadzidłowca (Boswellia serrata), także charakteryzujący się hamowaniem aktywności lipooksygenazy. Wyciąg z kadzidłowca H 15 zawierał w swym składzie 50-70% żywicy (w której prawie połowę zajmuje kwas bosweliowy) oraz 4-8% olejku eterycznego.
W badaniach z podwójnie ślepą próbą uczestniczyło 102 chorych z aktywną fazą choroby Leśniowskiego i Crohna, którzy przez 8 tygodni przyjmowali dziennie 4,5 g mesalazyny lub 3,6 g wyciągu H 15 z kadzidłowca.
W podsumowaniu badań stwierdzono, że zarówno mesalazyna, jak i wyciąg z kadzidłowca polepszają stan kliniczny pacjentów z chorobą Leśniowskiego i Crohna, przy czym efekt leczniczy był wyraźniejszy w przypadku kadzidłowca, a także powodował on dwukrotnie mniej efektów ubocznych w porównaniu z mesalazyną. Stąd wyciąg z kadzidłowca, dający korzystniejszy profil korzyści i ryzyka niż mesalazyna, przewidywany jest do stosowania w lecznictwie.
Żeń-szeń amerykański działa przeciwcukrzycowo
Vuksan V. i wsp.: American ginseng (Panax quinqefolium L.) reduces postprandial glycemia in non-diabetic subjects with type 2 diabetes mellitus. Arch. Intern. Med. 2000, 160, 1009-1013.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 30 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 1-2/2002
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii