Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Zastanawiasz się, jak wydać pracę doktorską, habilitacyjną lub monografię? Chcesz dokonać zmian w stylistyce i interpunkcji tekstu naukowego? Nic prostszego! Zaufaj Wydawnictwu Borgis – wydawcy renomowanych książek i czasopism medycznych. Zapewniamy przede wszystkim profesjonalne wsparcie w przygotowaniu pracy, opracowanie dokumentacji oraz druk pracy doktorskiej, magisterskiej, habilitacyjnej. Dzięki nam nie będziesz musiał zajmować się projektowaniem okładki oraz typografią książki.

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2008, s. 252
Nowości bibliograficzne
Wyciąg z szałwii ochrania przed promieniowaniem ultrafioletowym
Reuter J, Jocher A., Hornstein S. i wsp.: Sage extract rich in phenolic diterpenes inhibits ultraviolet-induced erythema in vivo. Planta Med. 2007, 73,1190-1191.
W badaniach użyto preparatu handlowego, zawierającego 2% wyciągu z liści szałwii (Flavex, Rehlingen). Preparat bogaty w diterpeny fenolowe, w ilości 33-37%, głównie kwas karnozowy i karnozol, otrzymywano na drodze ekstrakcji sproszkowanego surowca (w proporcji 14-20:1) za pomocą mieszaniny 95% CO2 i 5% etanolu w warunkach nadkrytycznych pod ciśnieniem 320 barów w temp. 40°C. Badany preparat nakładano w postaci opatrunku na skórę pleców 40 zdrowych ochotników, którzy poddawani byli uprzednio działaniu promieniowania ultrafioletowego w dawce 1,5-krotnie wyższej od minimalnej dawki wywołującej rumień skóry. Stopień oparzenia skóry przez promieniowanie UV mierzono przed nałożeniem opatrunku i po 48 godz. od jego założenia. Jako kontroli pozytywnych używano maści z 0,1% betametazonem i 1% hydrokortyzonem.
Przeprowadzone badania wykazały, że rumień po oparzeniu skóry promieniowaniem UV i po leczeniu za pomocą maści z 2% wyciągiem z szałwii był mniejszy o około 35% w porównaniu do skóry nieleczonej. W tych samych warunkach maść z 1% hydrokortyzonem zmniejszała rumień o ok. 40%, a maść z 0,1% betametazonem o ok. 80%. Dane te wskazują, że maść z 2% wyciągiem z szałwii, bogatym w diterpeny fenolowe, ze względu na swoje działanie przeciwzapalne, może być użyteczna w leczeniu oparzeń miejscowych skóry wywołanych promieniowaniem UV.
Preparat olejkowy w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych
Kamin W., Kieser M.: Pinimenthol ointment in patients suffering from upper respiratory tract infections – A post-marketing observational study. Phytomed. 2007, 14, 787-791.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 30 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 4/2008
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii