Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 2/2009, s. 76
Wstęp
Szanowni Czytelnicy!
Oddajemy do Waszych rąk specjalny zeszyt Postępów Nauk Medycznych, przygotowany przez zespół Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego dla uczczenia 100. rocznicy powstania Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii.
W 1909 roku, w Warszawie, grupa lekarzy interesujących się chorobami układu trawienia utworzyła pierwsze na ziemiach polskich pod zaborami i pierwsze w Europie, a trzecie na świecie (po amerykańskim i japońskim) Towarzystwo Gastrologiczne. Towarzystwo funkcjonowało jako sekcja Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, ponieważ w tych czasach nie wolno było używać słowa „Polskie”. Pierwszym prezesem Towarzystwa został dr Mikołaj Reichman.
Historia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii była złożona, podobnie jak złożona była historia naszego państwa w pierwszej połowie XX. wieku. Nowopowstałe Towarzystwo działało aktywnie tylko do roku 1918. Lata 1919-1925 to przerwa w jego działalności. W 1926 roku nastapiło odrodzenie Towarzystwa, kiedy z Sekcji Towarzystwa Naukowego Warszawskiego utworzono Polskie Towarzystwo Gastrologiczne (PTG). O dużej aktywności członków Towarzystwa w okresie miedzywojennym, nie tylko w kraju, ale i w skali międzynarodowej, świadczy udział delegacji PTG w założycielskim kongresie Międzynarodowego Towarzystwa Gastroenterologicznego (OMGE), który odbył się w Brukseli w 1935 roku.
Druga wojna światowa i kilkanaście lat powojennych były okresem niesprzyjającym PTG. W latach 60. i 70. klinicyści i naukowcy pasjonujący się patofizjologią, diagnostyką i leczeniem chorób układu pokarmowego byli zrzeszeni w Sekcji Gastrologii Towarzystwa Internistów Polskich. Dopiero w 1977 roku po raz kolejny reaktywowano Polskie Towarzystwo Gastroenterologii (PTG-E), którego prezesem został prof. Kornel Gibiński.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Nauk Medycznych 2/2009
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych