Zastanawiasz się, jak wydać pracę doktorską, habilitacyjną lub monografie? Chcesz dokonać zmian w stylistyce i interpunkcji tekstu naukowego? Nic prostszego! Zaufaj Wydawnictwu Borgis - wydawcy renomowanych książek i czasopism medycznych. Zapewniamy przede wszystkim profesjonalne wsparcie w przygotowaniu pracy, opracowanie dokumentacji oraz druk pracy doktorskiej, magisterskiej, habilitacyjnej. Dzięki nam nie będziesz musiał zajmować się projektowaniem okładki oraz typografią książki.

© Borgis - Medycyna Rodzinna 1/2006, s. 17-18
Myalgan szybka pomoc w przewlekłej chorobie
Fibromialgia to mało znana postać tzw. reumatyzmu tkanek miękkich, która objawia się m.in. przewlekłą bolesnością w wielu miejscach na ciele, ogólnym wyczerpaniem organizmu i zaburzeniami snu. Często towarzyszy chorym przez kilka dekad ich życia, znacznie obniża jego jakość. Trudno ją zdiagnozować, nie da się jej wyleczyć, a medycyna nie umie jednoznacznie ustalić jej przyczyn. Można jednak szybko złagodzić większość jej objawów, ulżyć napiętym mięśniom i poprawić komfort życia stosując Myalgan. To jedyny na polskim rynku środek stworzony z myślą o WSZYSTKICH uciążliwościach fibromialgii.
Fibromialgia – mało znana choroba przewlekła
Fibromialgia to przewlekła choroba charakteryzująca się licznymi rozlanymi bólami kostno-mięśniowymi, bólem i sztywnością, tkliwością tkanek miękkich, ogólnym zmęczeniem i zaburzeniami snu. Najczęściej bóle obejmują szyję, kark, plecy, łopatki, grzebień miednicy i ręce. Według szacunków, na tę chorobę cierpi około 3-6% populacji, przede wszystkim kobiety, ale atakuje ona również mężczyzn i dzieci w różnym wieku. Prowadzi do upośledzenia sprawności chorych, co ma istotny wpływ na ich kondycję psychiczną. Najistotniejszy jest tu głęboki i przewlekły ból. Nie ma konkretnych ograniczeń i może wędrować do wszystkich części ciała i zmieniać intensywność. Dyskomfort chorych pogłębiają dolegliwości neurologiczne, takie jak: drętwienie, mrowienie, pieczenie. Fibromialgii towarzyszy też zespół przewlekłego zmęczenia, który jest czymś znacznie bardziej uciążliwym niż tylko zwykłe bycie zmęczonym. To wszechogarniające wyczerpanie, które zaburza nawet najprostsze codzienne czynności. Z czasem może doprowadzić nie tylko do ograniczenia sprawności fizycznej chorego, ale przede wszystkim do problemów natury psychicznej, tym bardziej że w przypadku mężczyzn niejednokrotnie staje się przyczyną poważnych problemów z potencją. Wielu chorych na fibromialgię uskarża się też na zaburzenia snu uniemożliwiające im pełną regenerację sił. Tym wszystkim objawom mogą dodatkowo towarzyszyć nadwrażliwość jelit i pęcherza moczowego, bóle głowy, zespół „niespokojnych nóg”, zaburzenia pamięci i koncentracji, nadwrażliwość skóry, wysypki, suchość oczu i jamy ustnej, niepokój, depresja, dzwonienie w uszach, zawroty głowy, zaburzenia widzenia i koordynacji.
Problemy diagnostyczne
Zasadnicza trudność w rozpoznaniu fibromialgii polega na tym, że nie ma badań laboratoryjnych, które pozwoliłyby ją zdiagnozować, a wielu lekarzy nie ma odpowiedniej wiedzy na jej temat ani nawet jej świadomości.
Przy diagnozowaniu fibromialgii lekarz musi opierać się na wywiadzie oraz badaniu przedmiotowym i właściwym badaniu bolesnych punktów. Rozpoznanie opiera się na kryteriach Amerykańskiej Unii Reumatologicznej.
Ocenia się, że potrzeba około pięciu lat trwania choroby, aby właściwie ustalić jej rozpoznanie. Czasami fibromialgię można rozpoznać dopiero po pozytywnych efektach stosowania środka stworzonego z myślą o fibromialgii np. naturalnego, dostępnego bez recepty, Myalganu.
Nieznana jest przyczyna wywołująca fibromialgię. Większość badaczy zgadza się, że chorzy z fibromialgią doznają wzmocnienia bólu z powodu nieprawidłowego przetwarzania bodźców czuciowych w centralnym układzie nerwowym. Badania wykazują liczne nieprawidłowości m.in. podwyższony poziom substancji P w rdzeniu kręgowym, niski przepływ krwi w okolicy wzgórza mózgu, niedomogę osi przysadkowej, niskie poziomy serotoniny i tryptofanu oraz nieprawidłowy rytm wydzielania ważnych hormonów czuwania i snu, takich jak kortyzol, DHEA i melatonina.
Terapia fibromialgii
Skoro nieznane są przyczyny wywołujące chorobę, wydawać by się mogło, że nie wiadomo także, jak ją leczyć. Na szczęście tak źle nie jest. Jednym z najważniejszych elementów łagodzenia objawów fibromialgii jest zrozumienie przez chorego potrzeby zmiany stylu życia. Właściwe żywienie, techniki relaksacyjne i ćwiczenia odgrywają również istotną rolę w leczeniu tej choroby. Każdy chory powinien razem z fizykoterapeutą opracować program terapeutyczny, który w jego przypadku będzie najbardziej skuteczny. Może on obejmować fizykoterapię, masaże, hydroterapię, akupresurę, stosowanie ciepła i zimna, akupunkturę, jogę, ćwiczenia relaksacyjne, techniki oddechowe, psychoterapię oraz dietę. Istnieją też środki farmakologiczne łagodzące objawy choroby.
Myalgan – suplement diety przygotowany specjalnie by ulżyć w fibromialgii
Na polskim rynku dostępny jest nutraceutyk1 Myalgan, który został opracowany tak, aby łagodzić liczne objawy fibromialgii, działać na potencjalne przyczyny tej choroby oraz przeciwdziałać dalszemu jej rozwojowi. Na uwagę zasługuje jego bardzo szybkie działanie. Myalgan daje chorym uczucie przypływu energii oraz wpływa na poprawę samopoczucia przede wszystkim, dlatego że zmniejsza napięcie mięśniowe, poprawia krążenie oraz uśmierza bóle, a przywracając prawidłowy rytm wydzielania hormonów, poprawia jakość snu.
Myalgan – potwierdzona skuteczność
Z obserwacji wielu przypadków klinicznych wynika, że połowa chorych odczuwa istotną poprawę już po kilku dniach od rozpoczęcia stosowania Myalganu. Dobre i bardzo dobre wyniki odnotowano u ponad 80% osób przyjmujących środek. W pełni naturalny skład powoduje jednocześnie, że preparat działa bez skutków ubocznych u osób, u których nie występuje fibromialgia, a jedynie niektóre z jej aspektów np. napięcie mięśni.
Myalgan – skład
Myalgan zawiera składniki aktywne uzyskane za pomocą specjalnej technologii ekstrakcji (tzw. ekstrakcji bio-wzmocnionej, BioEnhanced Extraction(r), B.E.E.(r)) z liści stokrotki, z liści winogron, z owocu ananasa oraz z pestek oliwek. Wyciągi ze stokrotki od wieków stosuje się w zwalczaniu migren, nerwobóli, bólów żołądka itp. Wyciągi z liści winogron i owoców oliwki dostarczają bioflawonoidów, tanin, glikozydów oraz wielu innych witamin i minerałów, które między innymi poprawiają przepływ krwi. Lepsze krążenie zmniejsza napięcie mięśni i ich ucisk na przebiegające w sąsiedztwie nerwy. Dzięki temu chory w mniejszym stopniu narażony jest na charakterystyczne dla fibromialgii bóle, drętwienie i ograniczenie ruchomości stawów. Ekstrakt B.E.E. z owocu ananasa dostarcza m.in. bromelinę – enzym o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym znoszący bóle mięśni i stawów.
Na czym polega ekstrakcja bio-wzmocniona
B.E.E.(r) (BioEnhanced Extraction) to innowacyjna technologia ekstrakcji, która polega na wieloetapowym przetwarzaniu produktu roślinnego. Opatentowana przez HamidaPharma pozwala uzyskać szybko działające w pełni naturalne środki terapeutyczne.
Etap I – ekstrakcja wstępna – to perfekcyjne oczyszczenie surowców roślinnych, służące eliminacji zanieczyszczeń pestycydami i metalami ciężkimi za pomocą soków owocowych;
Etap II – faza izolacji składników – w wyniku unikalnej suchej ekstrakcji, odbywającej się w próżni z udziałem pola elektrostatycznego i ultradźwięków wysokiej częstotliwości, wyodrębnione zostają z roślin pożądane substancje aktywne;
Etap III – faza bio-wzmocnienia – dzięki temu etapowi ekstrakcji (odłączania tzw. cząstek blokujących od pożądanych składników) znacznie wzrasta biodostępność aktywnych składników roślinnych, mają też one szybsze i skuteczniejsze działanie.
Myalgan – postaci preparatu
Myalgan jest dostępny na polskim rynku w dwóch postaciach – tabletek i kremu. Myalgan Cream to nowa postać preparatu do stosowania zewnętrznego. Jego bardzo istotną zaletą jest dostarczenie składników aktywnych przez skórę, z pominięciem układu pokarmowego, w którym działanie enzymów trawiennych zmniejsza ich aktywność. Myalgan tabletki dostępny jest w opakowaniach po 30, 60 i 120 tabletek, natomiast krem Myalgan w tubach 50-gramowych.
Dawkowanie i sposób użycia
Myalgan tabletki przyjmuje się raz lub dwa razy dziennie (1 lub 2 tabletki rano i przed snem). W znacznie nasilonych dolegliwościach lub w przypadku dużej masy ciała (powyżej 80 kg) można przyjmować więcej niż 4 tabletki dziennie, ale przerwa pomiędzy kolejnymi dawkami nie powinna być krótsza niż 4 godziny. Żeby aktywne składniki Myalganu zostały lepiej i szybciej przyswojone, można tabletki żuć lub ssać. W przypadku kremu jego niewielką ilość (ok. 2-3 cm) należy 2 razy dziennie nanieść na wewnętrzną powierzchnię przedramienia (na zmianę lewego lub prawego) i wmasować do całkowitego wchłonięcia.
Cena preparatu
Orientacyjna cena w aptece opakowania 30 tabletek to ok. 38 zł; 60 tabletek ok. 66 zł, 120 tabletek ok. 115 zł, zaś krem kosztuje ok. 22 zł. Fakt, że Myalgan dostępny jest w różnych postaciach i opakowaniach różnej wielkości i w różnej cenie, pozwala dostosować użycie preparatu zarówno do trybu życia i potrzeb pacjenta, jak i jego możliwości finansowych.

1Nutraceutyk to suplement diety wykazujący działanie terapeutyczne.
Medycyna Rodzinna 1/2006
Strona internetowa czasopisma Medycyna Rodzinna