Ludzkie koronawirusy - autor: Krzysztof Pyrć z Zakładu Mikrobiologii, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Uniwersytet Jagielloński, Kraków

Zastanawiasz się, jak wydać pracę doktorską, habilitacyjną lub monografię? Chcesz dokonać zmian w stylistyce i interpunkcji tekstu naukowego? Nic prostszego! Zaufaj Wydawnictwu Borgis – wydawcy renomowanych książek i czasopism medycznych. Zapewniamy przede wszystkim profesjonalne wsparcie w przygotowaniu pracy, opracowanie dokumentacji oraz druk pracy doktorskiej, magisterskiej, habilitacyjnej. Dzięki nam nie będziesz musiał zajmować się projektowaniem okładki oraz typografią książki.

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Medycyna Rodzinna 1/2006, s. 19-20
Siły natury kontra fibromialgia, czyli jak stokrotka, winogrona, ananas i oliwki wykorzystywane są by zmniejszyć napięcie mięśni
Myalgan zawiera składniki aktywne uzyskane za pomocą specjalnej technologii ekstrakcji tzw. ekstrakcji bio-wzmocnionej (BioEnhanced Extraction, B.E.E.(r)) uzyskane z liści stokrotki ( Folium Bellis perennis), z liści winogron ( Folium Vitis vinifera), z owocu ananasa ( Fructus Bromelia ananas) oraz z pestek oliwek ( Olea europaea).
Stokrotka
Wyciągi ze stokrotki tradycyjnie stosuje się w zwalczaniu migren, nerwobóli, bólów żołądka itp. Dzięki swoim właściwościom wykorzystywane są też w preparatach homeopatycznych łagodzących urazy kręgosłupa. Substancje zawarte w liściach stokrotki likwidują uczucie potłuczenia i ucisku. Jest to szczególnie ważne dla osób cierpiących na fibromialgię, która objawia się między innymi przewlekłymi bólami mięśni i stawów. Z tego względu wyciąg z liści stokrotki wykorzystano w preparacie Myalgan, łagodzącym objawy tej choroby.
Stokrotki są również pomocne w szeregu innych problemów takich jak: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zaburzenia czynności pęcherzyka żółciowego i układu moczowego (działanie moczopędne), uczucie szybkiego bicia serca, obrzęki (zatrzymywanie wody), gorączka, poty nocne i duszności (działanie wykrztuśne).
Wyciąg ze stokrotki jest używany również w kosmetyce. Ze względu na łagodzące i kojące właściwości stosuje się go przy podrażnieniach skóry w kremach, mleczkach do ciała i szamponach. Z kolei stosowany na rany w okładach, przyspiesza ich gojenie.
Winogrona
Nie wszyscy wiedzą, że lecznicze działanie mają nie tylko owoce winogron, ale także ich liście. Wyciągi z liści winogron dostarczają bioflawonoidów, tanin, glikozydów oraz całą gamę witamin i minerałów. Bioflawonoidy chronią materiał genetyczny komórek, działają przeciwzapalnie i wzmacniają naczynia krwionośne. Zadaniem tanin jest „wyłapywanie” wolnych rodników, ułatwianie motoryki jelit i dróg żółciowych oraz wzmaganie apetytu. Z kolei glikozydy pobudzają pracę serca. Połączenie tych dobroczynnych substancji usprawnia przepływ krwi. Dzięki temu zwiększa się ilość tlenu doprowadzanego do tkanek. Takie działanie liści winogron wykorzystali między innymi producenci Myalganu, by pomóc chorym na fibromialgię i złagodzić odczuwane przez nich dolegliwości np. zmniejszony przepływ krwi.
Bardzo często wyciągi z liści i owoców winogron stosuje się w kosmetykach, np. w produktach po opalaniu (łagodzą podrażnienia skóry), do pielęgnacji skóry głowy i włosów.
Ananas

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 30 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Medycyna Rodzinna 1/2006
Strona internetowa czasopisma Medycyna Rodzinna