Chcesz wydać pracę habilitacyjną, doktorską czy monografię? Zrób to w Wydawnictwie Borgis – jednym z najbardziej uznanych w Polsce wydawców książek i czasopism medycznych. W ramach współpracy otrzymasz pełne wsparcie w przygotowaniu książki – przede wszystkim korektę, skład, projekt graficzny okładki oraz profesjonalny druk. Wydawnictwo zapewnia szybkie terminy publikacji oraz doskonałą atmosferę współpracy z wysoko wykwalifikowanymi redaktorami, korektorami i specjalistami od składu. Oferuje także tłumaczenia artykułów naukowych, skanowanie materiałów potrzebnych do wydania książki oraz kompletowanie dorobku naukowego.

© Borgis - Medycyna Rodzinna 1/2006, s. 19-20
Siły natury kontra fibromialgia, czyli jak stokrotka, winogrona, ananas i oliwki wykorzystywane są by zmniejszyć napięcie mięśni
Myalgan zawiera składniki aktywne uzyskane za pomocą specjalnej technologii ekstrakcji tzw. ekstrakcji bio-wzmocnionej (BioEnhanced Extraction, B.E.E.(r)) uzyskane z liści stokrotki ( Folium Bellis perennis), z liści winogron ( Folium Vitis vinifera), z owocu ananasa ( Fructus Bromelia ananas) oraz z pestek oliwek ( Olea europaea).
Stokrotka
Wyciągi ze stokrotki tradycyjnie stosuje się w zwalczaniu migren, nerwobóli, bólów żołądka itp. Dzięki swoim właściwościom wykorzystywane są też w preparatach homeopatycznych łagodzących urazy kręgosłupa. Substancje zawarte w liściach stokrotki likwidują uczucie potłuczenia i ucisku. Jest to szczególnie ważne dla osób cierpiących na fibromialgię, która objawia się między innymi przewlekłymi bólami mięśni i stawów. Z tego względu wyciąg z liści stokrotki wykorzystano w preparacie Myalgan, łagodzącym objawy tej choroby.
Stokrotki są również pomocne w szeregu innych problemów takich jak: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zaburzenia czynności pęcherzyka żółciowego i układu moczowego (działanie moczopędne), uczucie szybkiego bicia serca, obrzęki (zatrzymywanie wody), gorączka, poty nocne i duszności (działanie wykrztuśne).
Wyciąg ze stokrotki jest używany również w kosmetyce. Ze względu na łagodzące i kojące właściwości stosuje się go przy podrażnieniach skóry w kremach, mleczkach do ciała i szamponach. Z kolei stosowany na rany w okładach, przyspiesza ich gojenie.
Winogrona
Nie wszyscy wiedzą, że lecznicze działanie mają nie tylko owoce winogron, ale także ich liście. Wyciągi z liści winogron dostarczają bioflawonoidów, tanin, glikozydów oraz całą gamę witamin i minerałów. Bioflawonoidy chronią materiał genetyczny komórek, działają przeciwzapalnie i wzmacniają naczynia krwionośne. Zadaniem tanin jest „wyłapywanie” wolnych rodników, ułatwianie motoryki jelit i dróg żółciowych oraz wzmaganie apetytu. Z kolei glikozydy pobudzają pracę serca. Połączenie tych dobroczynnych substancji usprawnia przepływ krwi. Dzięki temu zwiększa się ilość tlenu doprowadzanego do tkanek. Takie działanie liści winogron wykorzystali między innymi producenci Myalganu, by pomóc chorym na fibromialgię i złagodzić odczuwane przez nich dolegliwości np. zmniejszony przepływ krwi.
Bardzo często wyciągi z liści i owoców winogron stosuje się w kosmetykach, np. w produktach po opalaniu (łagodzą podrażnienia skóry), do pielęgnacji skóry głowy i włosów.
Ananas
Ananas oprócz wspaniałego smaku ma właściwości wzmacniające i odświeżające. Jednym z ananasowych skarbów jest bromelina – enzym proteolityczny o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, znoszący bóle mięśni i stawów oraz korzystnym wpływie na astmę oskrzelową i stany zapalne oskrzeli. Bromelina poprawia krążenie, zmniejszając tym samym napięcie mięśni. Wraz ze zmniejszeniem napięcia mięśni, zmniejsza się ich ucisk na przebiegające w sąsiedztwie nerwy i odczuwany ból. Ekstrakty z ananasa zmniejszają bóle, drętwienie i ograniczenia ruchomości stawów. Te cechy czynią bromelię pożądanym składnikiem preparatów dla osób cierpiących na przewlekłą i bolesną odmianę reumatyzmu tkanek miękkich zwaną zespołem fibromialgii. Ekstrakty z ananasa znajdziemy m.in. w preparatach Myalgan (fibromialgia) i Rheumafort (reumatyzm) produkowanych przez HamidaPharma.
Ananas pozytywnie wpływa na procesy trawienne: reguluje kwasowość w żołądku, usprawnia odtruwanie i oczyszczanie organizmu.
Pestki oliwki
Z pestek oliwek – pozostałości po wytłaczaniu oliwy z oliwek, pozyskuje się cenny ekstrakt.
Wyciąg z pestek oliwek jest wyjątkowo bogatym źródłem polifenoli. Polifenole to związki o bardzo silnym działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Można je też znaleźć w czerwonym winie, zwłaszcza ze szczepu cabernet savignon oraz w zielonej herbacie.
Innymi składnikami ekstraktu z pestek oliwek są werbaskozydy, oleozydy, tyrozol, rutyna i luteolina. Posiadają one szereg korzystnych właściwości, m.in. działają przeciwzapalnie, kardioprotekcyjnie i przeciwutleniająco. Działają również jako optimizery innych antyoksydantów, w które „zaopatrzamy” organizm.
Pestki oliwek to doskonałe źródło flawonoidów. Wspomagają one przepływ krwi i funkcję narządu krążenia, jednocześnie zmniejszając napięcie mięśniowe. Napięte mięśnie mogą uciskać na przebiegające nerwy powodując ból, drętwienie, parestezje, jak również przenosić się na leżące w pobliżu stawy.
Substancje czynne pozyskiwane z oliwek spotkamy w preparatach łagodzących dolegliwości objawiające się: złym krążeniem obwodowym; brakiem energii i zespołem przewlekłego zmęczenia; bólami stawów i sztywnością mięśni; problemami z przewodem pokarmowym lub moczowym. Te objawy często występują w zespole fibromialgii dlatego ekstrakt z pestek oliwek wchodzi w skład Myalganu – nieodzownego suplementu diety osób dotkniętych fibromialgią.
Ze względu na swoje właściwości złuszczające, zmielone lub sproszkowane pestki oliwek są też częstym dodatkiem do kosmetyków.
Preparaty roślinne górą!
Bezdyskusyjną zaletą preparatów zawierających wyciągi z roślin jest ich łatwe wchłanianie, a dzięki temu, szybkie działanie. Naturalne preparaty nie kumulują się w organizmie i są łatwo wydalane z moczem. Charakterystyczną cechą większości leków roślinnych jest ich rozciągnięte w czasie uwalnianie i systematyczne działanie oraz nikłe prawdopodobieństwo niepożądanych objawów.
Zanim wybierzesz naturalne wsparcie
Nie każda technika ekstrakcji pozwala na pozyskanie i zachowanie najważniejszych z medycznego punktu widzenia substancji aktywnych. Dlatego oprócz czytania składu preparatów roślinnych warto zwrócić uwagę na rodzaj techniki ekstrakcji. Jedną z najbardziej zaawansowanych technik jest ekstrakcja bio-wzmocniona (BioEnhanced Extraction, B.E.E.(r)). Wykorzystuje się w niej zmikronizowane cząstki „przesiane” przez pole magnetyczne. Ta technika pozwala wydzielić z naturalnych składników substancje rzeczywiście działające w ludzkim organizmie.
Medycyna Rodzinna 1/2006
Strona internetowa czasopisma Medycyna Rodzinna