Ludzkie koronawirusy - autor: Krzysztof Pyrć z Zakładu Mikrobiologii, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Uniwersytet Jagielloński, Kraków

Chcesz wydać pracę doktorską, habilitacyjną czy monografię? Zrób to w Wydawnictwie Borgis – jednym z najbardziej uznanych w Polsce wydawców książek i czasopism medycznych. W ramach współpracy otrzymasz pełne wsparcie w przygotowaniu książki – przede wszystkim korektę, skład, projekt graficzny okładki oraz profesjonalny druk. Wydawnictwo zapewnia szybkie terminy publikacji oraz doskonałą atmosferę współpracy z wysoko wykwalifikowanymi redaktorami, korektorami i specjalistami od składu. Oferuje także tłumaczenia artykułów naukowych, skanowanie materiałów potrzebnych do wydania książki oraz kompletowanie dorobku naukowego.

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 2/2015, s. 145
Małgorzata Szczerbo-Trojanowska
Komentarz do prac
Wszystkie prace, które znajdują się w tym numerze „Postępów Nauk Medycznych” dotyczą metod leczniczych należących do radiologii zabiegowej. Jest ona szczególnym działem radiologii zajmującym się stosowaniem małoinwazyjnych metod w leczeniu przede wszystkim chorób układu krążenia i chorób nowotworowych.
Radiologia zabiegowa powstała na pograniczu rentgenodiagnostyki i chirurgii, łącząc pewne elementy obu tych dyscyplin. Charakterystyczne cechy, które odróżniają zabiegi wykonywane przez radiologów od klasycznych operacji chirurgicznych, dotyczą innego sposobu docierania do wymagających leczenia narządów. Cięcia skórne oraz preparowanie i przecinanie tkanek zostały zastąpione przez przezskórną punkcję i wprowadzanie do układu naczyniowego, dróg moczowych, dróg rodnych czy jam ciała precyzyjnych mikronarzędzi, takich jak: cewniki balonowe, światłowody laserów, koszyczki, skalpele, filtry, stenty i inne.
Zabiegi radiologiczne obciążają chorego w znacznie mniejszym stopniu niż chirurgiczne. Nie wymagają zwykle znieczulenia ogólnego, nie wiążą się z utratą krwi ani rozległym naruszeniem tkanek, dlatego mogą być wykonywane również u chorych niekwalifikujących się do leczenia chirurgicznego ze względu na ciężki stan ogólny.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 30 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Nauk Medycznych 2/2015
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych