Zastanawiasz się, jak wydać pracę doktorską, habilitacyjną lub monografie? Chcesz dokonać zmian w stylistyce i interpunkcji tekstu naukowego? Nic prostszego! Zaufaj Wydawnictwu Borgis - wydawcy renomowanych książek i czasopism medycznych. Zapewniamy przede wszystkim profesjonalne wsparcie w przygotowaniu pracy, opracowanie dokumentacji oraz druk pracy doktorskiej, magisterskiej, habilitacyjnej. Dzięki nam nie będziesz musiał zajmować się projektowaniem okładki oraz typografią książki.

© Borgis - Postępy Fitoterapii 3/2017, s. 242
Elżbieta Hołderna-Kędzia
VI Zielarska Konferencja Kobiet
W dniach 23-25 czerwca, tradycyjnie w Gospodarstwie Agroturystycznym „Ziołowy Zakątek” w Korycinach, odbyła się VI Zielarska Konferencja Kobiet – miejsce spotkania naukowców, entuzjastów ziół, przedstawicieli urzędów, producentów, stowarzyszeń, komitetów i organizacji działających na rzecz zielarstwa. Naukowy patronat nad Konferencją objęły w tym roku: Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, Polski Komitet Zielarski, Polskie Towarzystwo Zielarzy i Fitoterapeutów oraz Federacja Suplementów. Tak duże wydarzenie w świecie zielarskim nie byłoby możliwe bez firm sponsorujących, wśród których znalazły się: Instytut Polska Róża, Tymofarm, Greenvit, Phytopharm, Lekam i Kosmetyki DLA. Na wstępie członek Komitetu Organizacyjnego – dr n. farm. Katarzyna Paradowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – powitała uczestników Konferencji, zwracając m.in. uwagę na niesłabnące od 6 lat zainteresowanie problematyką zielarstwa oraz na konieczność kształcenia w tym zakresie. Natomiast prof. Iwona Wawer podkreśliła potrzebę wprowadzania nowoczesnych metod analitycznych w celu ustalania składu chemicznego zarówno nowych, jak i niewystarczająco przebadanych do tej pory pod względem chemicznym i biologicznym gatunków roślin. Trafnie zauważyła ponadto, że tęsknota i pragnienie przebywania blisko natury są naturalną potrzebą każdego człowieka, a zwłaszcza kobiet, które ze swej natury żywią, leczą i chronią rodzinę.
W programie Konferencji podzielonej na 4 sesje znalazło się 13 interesujących wykładów plenarnych i 4 doniesienia w formie plakatów. Dotyczyły one m.in. możliwości stosowania produktów pszczelich, tj. miodu pszczelego, propolisu, pyłku kwiatowego i mleczka pszczelego, w chorobach nowotworowych, wykorzystania roślin leczniczych w chorobach żołądka i jelit, a także w stresie i nerwicach psychosomatycznych. Omówiono ponadto zagadnienia związane z możliwościami leczniczymi i suplementacyjnymi ziół w chorobach dermatologicznych, ze wspomaganiem chorych po udarze mózgu w krajach azjatyckich za pomocą chińskiej fitoterapii, a także z wykorzystaniem kanabinoidów z konopi indyjskich (Cannabis indica) i konopi siewnych (Cannabis sativa) w medycynie i w diecie. Z uwagi na ciągle nieuregulowany rynek suplementów diety przedstawiono podstawy prawne związane z ich kontrolą.
W kolejnych wystąpieniach skoncentrowano się m.in. na omówieniu właściwości leczniczych i biologicznych niektórych roślin, w tym chmielu ekologicznego, owoców jagodowych i ich wykorzystania w kosmetyce, roślin adaptogennych (eleuterokok kolczasty – Eleutherococcus senticosus, szczodrak krokoszowy – Rhaponticum carthamoides, wąkrota azjatycka – Centella asiatica i cytryniec chiński – Schisandra chinensis), uznanych przez tradycyjną medycynę japońską za naturalne psychostymulatory, tj. środki wspomagające pracę mózgu oraz czynności fizjologiczne organizmu, jak również cennego źródła karotenoidów, jakim są owoce róży pomarszczonej (Rosa rugosa) i róży dzikiej (Rosa canina).
W ramach sesji plakatowej porównano m.in. właściwości antyoksydacyjne toników kosmetycznych z ekstraktami z zielonej herbaty (Camellia sinensis), brzozy (Betula L.) i miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba) o właściwościach przeciwstarzeniowych, jak również przeanalizowano skład chemiczny kwiatów aloesu drzewiastego (Aloe arborescens Mill.), zawartość związków fenolowych w roślinach wykorzystywanych w leczeniu boreliozy, takich jak: Dipsacum fullonum, Stephania tetrandra, Uncaria tomentosa, Andrographis paniculata, Reynoutria japonica oraz całkowitą zawartość polifenoli w owocach Aronia melanocarpa.
Praktycznym podsumowaniem Konferencji było zwiedzanie imponującego Ogrodu Roślin Leczniczych, które rozszerzyło nasze horyzonty myślowe o wiele interesujących informacji związanych z bardziej lub mniej znanymi gatunkami roślin leczniczych i użytkowych. Następnie uczestnicy Konferencji, po zaopatrzeniu się w podlaskie herbatki ekologiczne, rozjechali się w rodzinne strony z nadzieją na spotkanie i wymianę doświadczeń z dziedziny fitochemii i fitoterapii na kolejnej Konferencji Zielarskiej Kobiet w przyszłym roku.
mgr farm. Elżbieta Hołderna-Kędzia
Postępy Fitoterapii 3/2017
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii