Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Chcesz wydać pracę doktorską, habilitacyjną czy monografię? Zrób to w Wydawnictwie Borgis – jednym z najbardziej uznanych w Polsce wydawców książek i czasopism medycznych. W ramach współpracy otrzymasz pełne wsparcie w przygotowaniu książki – przede wszystkim korektę, skład, projekt graficzny okładki oraz profesjonalny druk. Wydawnictwo zapewnia szybkie terminy publikacji oraz doskonałą atmosferę współpracy z wysoko wykwalifikowanymi redaktorami, korektorami i specjalistami od składu. Oferuje także tłumaczenia artykułów naukowych, skanowanie materiałów potrzebnych do wydania książki oraz kompletowanie dorobku naukowego.

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Medycyna Rodzinna 2/2000, s. 3-6
Internet – porady praktyczne
Zaczynamy cykl publikacji, który może być Państwu pomocny w podłączeniu się do sieci INTERNET i korzystaniu z jego zasobów – w tym z naszego PORTALU.
INTERNET – to ogólnoświatowa sieć, łącząca miliony komputerów i sieci lokalnych. Uniwersalność INTERNETU polega na możliwości współpracy komputerów różnych typów. Z tego powodu nie ma szczególnych wymagań co do komputera którego możemy używać. Zdecydowanie błędny jest pogląd, że INTERNET wymaga komputerów szczególnie drogich i o dużej wydajności. Postaramy się to Państwu udowodnić.
Na ogół używamy komputerów klasy PENTIUM, PENTIUM II lub PENTIUM III. Powszechnie stosujemy system operacyjny WINDOWS 95 lub 98. Komputer jest więc wyposażony w kolorowy monitor i kartę graficzną pracującą z rozdzielczością min. 800 x 600 punktów i pełną paletą kolorów. Techniczne możliwości takiego komputera przewyższają potrzeby INTERNETU.
A co z oprogramowaniem? I tu zwykle nie musimy dodawać nic nowego – potrzebne nam oprogramowanie jest w zasadzie zawarte w naszym systemie operacyjnym. Wystarczy je właściwie wykorzystać!
Problemu także nie stanowi sprzęt konieczny do podłączenia. Tu sprawa jest co prawda nieco bardziej skomplikowana.
Zwykle komputery przyłączone są jedną z dwu metod:
? bezpośrednio – łączem stałym (najczęściej poprzez rozbudowaną sieć lokalną),
? poprzez sieć telefoniczną – (najczęściej pojedynczy komputer wyposażony w modem).
Jeśli nasz komputer pracuje w sieci lokalnej, lub istnieje taka sieć, np. w budynku, centrum handlowym lub na osiedlu, należy zwrócić się do jej administratora. Uzyskamy od niego informację o możliwościach przyłączenia do sieci i potrzebnym sprzęcie. W przypadku podłączenia do sieci lokalnej będzie niezbędne zainstalowanie karty sieciowej i właściwa konfiguracja systemu WINDOWS 95 lub 98. Taki sposób przyłączenia do INTERNETU jest zwykle tańszy, wyświetlanie informacji będzie też zapewne przebiegało szybciej. Rodzaj karty sieciowej najlepiej uzgodnić z administratorem sieci. Godne polecenia są karty (szybsze i mniej zawodne) współpracujące z magistralą PCI.
Zwykle jednak mamy do czynienia z drugim sposobem podłączenia – poprzez sieć telefoniczną. Urządzeniem niezbędnym w tym przypadku jest modem. Jego zadaniem jest połączenie naszego komputera z innym (serwerem) i kontrolowanie „rozmowy” pomiędzy nimi. Przeciętne, dostępne w handlu modemy osiągają prędkości przesyłania 56 K. Jest to prędkość wystarczająca dla naszych potrzeb.
Jeśli będziemy chcieli nabyć modem, spotkamy się z pytaniem sprzedawcy: „wewnetrzny, czy zewnętrzny?” Jaki wybrać?
Modem wewnętrzny (w postaci „karty” – instalowanej w odpowiednim „slocie” płyty głównej) jest mniej kłopotliwy w działaniu – nie wymaga zasilania, nie trzeba go łączyć z komputerem odzielnym kablem, jest automatycznie rozpoznawany przez system WINDOWS.
Minusem jest konieczność wcześniejszego sprawdzenia, czy w naszym komputerze mamy wolny „slot” określonego typu, a następnie instalacja karty. Zwykle zdecydujecie się Państwo na powierzenie tego swojemu informatykowi.
Modemy zewnętrzne – w postaci odrębnych urządzeń bywają nieco droższe od wewnętrznych. Wyposażone w odrębny zasilacz (konieczność użycia jeszcze jednego gniazdka 220 V), muszą być połączone z komputerem specjalnym kablem (powinien być dostarczony razem z modemem), poprzez gniazdo „szeregowe”. Niektóre – nowocześniejsze modele mogą nawet działać po wyłączeniu komputera jako „automatyczna sekretarka.”
Zainstalowanie w systemie WINDOWS modemu dodatkowo umożliwi nam bezpośrednie wysyłanie, przyjmowanie i drukowanie faksów (oczywiście o ile korzystamy z drukarki).
Po zakupie modemu i jego fizycznym połączeniu z komputerem powinniśmy wykonać jego „instalację” w systemie WINDOWS. Instrukcję instalacji otrzymamy wraz z modemem.
Mając zainstalowany modem możemy podjąć próbę połączenia naszego komputera z INTERNETEM.
Mamy już zainstalowany modem. Zacznijmy więc od sprawdzenia, czy nasz system operacyjny (WINDOWS 95 lub 98) prawidłowo z nim współpracuje.
Wybieramy w menu START funkcje:
Ustawienia ? Panel sterowania i przez podwójne „kliknięcie” myszką – Modemy.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem , należy wprowadzić kod:

Kod (cena 15 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 35 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Medycyna Rodzinna 2/2000
Strona internetowa czasopisma Medycyna Rodzinna