Chcesz wydać pracę habilitacyjną, doktorską czy monografię? Zrób to w Wydawnictwie Borgis – jednym z najbardziej uznanych w Polsce wydawców książek i czasopism medycznych. W ramach współpracy otrzymasz pełne wsparcie w przygotowaniu książki – przede wszystkim korektę, skład, projekt graficzny okładki oraz profesjonalny druk. Wydawnictwo zapewnia szybkie terminy publikacji oraz doskonałą atmosferę współpracy z wysoko wykwalifikowanymi redaktorami, korektorami i specjalistami od składu. Oferuje także tłumaczenia artykułów naukowych, skanowanie materiałów potrzebnych do wydania książki oraz kompletowanie dorobku naukowego.

© Borgis - Medycyna Rodzinna 2/2000, s. 12-17
Opracowanie: dr n. farm. Barbara Jarymowicz, dr n. farm. Róża Matusiak
Wybrane nowości rynkowe
ADVIL (Ibuprofen)
Tabletki powlekane 200 mg

ATC: M01AE BRp

Skład: Tabletka zawiera 200 mg ibuprofenu oraz substancje pomocnicze.
Działanie: Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.
Wskazania: Ból głowy, bóle reumatyczne, stawowe i mięśniowe, neuralgie, bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej, bóle zębów, bóle miesiączkowe, łagodzenie objawów przeziębienia i grypy.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na ibuprofen lub inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. kwas acetylosalicylowy) oraz którykolwiek ze składników preparatu. choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.
Ostrzeżenia: Chorzy na astmę, niewydolność nerek lub wątroby – przed zastosowaniem leku powinni zasięgnąć porady lekarskiej. Nie stosować u dzieci do 12 lat z wyjątkiem zlecenia lekarskiego. Jeżeli dolegliwości trwają dłużej niż 3 dni należy udać się do lekarza. Przed zastosowaniem preparatu w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią należy porozumieć się z lekarzem. Bez specjalnego zlecenia lekarza nie stosować leku podczas ostatnich trzech miesięcy ciąży gdyż lek może powodować wady rozwojowe płodu i komplikacje podczas porodu.
Działania niepożądane: Występują rzadko, mogą to być nudności, ból brzucha, biegunka, reakcje alergiczne. Objawy te ustępują po zaprzestaniu stosowania leku. Sporadycznie może wystąpić krwawienie z przewodu pokarmowego. U chorych na astmę lek może spowodować duszność.
Dawkowanie: Dorośli i dzieci od lat 12: 1-2 tabletki w trakcie lub po posiłku, popić wodą. W razie potrzeby 1-2 tabletki co 4-6 godzin. Nie stosować częściej niż co 4 godziny. Nie zwiększać dawki powyżej 6 tabletek na dobę.
Opakowanie: 10 lub 50 tabletek powlekanych.
Producent: WYETH-LEDERLE PHARMA Ges.m.b.H, Austria.
AKNEMYCIN® PLUS (Composite)
Płyn do stosowania na skórę

ATC: D10AE

Skład: 100 g płynu zawiera 4 g erytromycyny, 0,025 g tretynoiny (kwas witaminy A) oraz substancje pomocnicze: etanol, glicerol 85% kopoliwidon.
Działanie: Erytromycyna i tretynoina wykazują synergiczne działanie w leczeniu trądziku. Erytromycyna działa przeciwzalnie, przenika do gruczołów łojowych i ogranicza ilość bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku. Tretynoina jest sprawdzoną substancją aktywną w leczeniu trądziku, normalizuje nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych ograniczając w ten sposób liczbę otwartych i zamkniętych zaskórników.
Wskazania: Wszelkie rodzaje trądziku zarówno postacie niezapalne z zamkniętymi i otwartymi zaskórnikami jak i postacie zapalne z grudkami i krostkami, szczególnie przy skórze łojotokowej.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników. Ostry wyprysk, trądzik różowaty oraz ostre stany zapalne skóry, zwłaszcza w okolicy ust.
Ostrzeżenia i zalecane środki ostrożności: Na początku leczenia może wystąpić przejściowo zaostrzenie zmian trądzikowych – zaczerwienienie i złuszczanie. Nie stanowi to jednak powodu do przerwania leczenia lecz do ograniczenia częstości stosowania leku. Należy uważać aby preparat Aknemycin Plus nie dostał się do oczu. W razie kontaktu przemyć oczy dużą ilością wody. Nie nanosić preparatu w okolice ust i nosa. Lek nanosić za pomocą dołączonego aplikatora. Nie należy stosować u kobiet w pierwszych miesiącach ciąży.
Działania niepożądane: Lek może powodować podrażnienia, pieczenia, suchości i złuszczania.
Dawkowanie: Płyn należy nanosić na oczyszczoną skórę od 1 do 2 razy dziennie ze specjalnej butelki przy pomocy dołączonego aplikatora.
Opakowanie: Butelka z aplikatorem 25 ml.
Producent: BOOTS HEALTHCARE Int., Wielka Brytania.
ANTYGRYPIN (Composite)
Tabletki

ATC: N02BA

Skład: Tabletka zawiera 300 mg kwasu acetylosalicylowego i 50 mg kofeiny oraz substancje pomocnicze.
Działanie: Zawarty w preparacie kwas acetylosalicylowy wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Kofeina nasila działanie przeciwbólowe kwasu acetylosalicylowego. Lek nie wykazuje działanie przeciwwirusowego.
Wskazania: Do stosowania objawowego jako lek przeciwzapalny, przeciwgorączkowy i przeciwbólowy w stanach gorączkowych, przeziębieniu, grypie, bólach i nerwobólach.
Przeciwwskazania: Czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, krwawienia do przewodu pokarmowego. Nadwrażliwość na salicylany i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, kofeinę oraz substancje pomocnicze. Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej (w cukrzycy, mocznicy, tężyczce). Zaburzenia rytmu serca. Ciężka niewydolność wątroby i nerek. Astma z polipami nosa. Zaburzenia krzepliwości krwi. U dzieci do 12 lat w przypadku zakażeń wirusem ospy wietrznej lub grypy ze względu na możliwość wystąpienia zespołu Reye (prowadzący do uszkodzeń wątroby i mózgu).
Ostrzeżenia i zalecane środki ostrożności: Zachować szczególną ostrożność w stanach lękowych, bezsenności, nadciśnieniu tętniczym w krwotokach macicznych, nadmiernych krwawieniach miesiączkowych, w dnie i skazie moczanowej, po przebytej chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w niewydolności nerek i wątroby, w niedokrwistości, dychawicy oskrzelowej, niewydolności serca. Należy porozumieć się z lekarzem jeśli ból nie ustępuje po 10 dniach, gorączka po 3 dniach, a ból gardła po 2 dniach. Nie zaleca się podawania leku u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.
Działania niepożądane: Uczucie pieczenia w przełyku i/lub w żołądku, zaostrzenie choroby wrzodowej, krwawienia do przewodu pokarmowego, pocenie się, reakcje alergiczne (pokrzywka, rumień) szum w uszach, nudności, wymioty, zawroty głowy, zaburzenia krzepnięcia krwi.
Dawkowanie: Dorośli – przeziębienie, grypa 1-2 tabletki 3 razy na dobę. Objawowe leczenie bóli i nerwobóli– doraźnie 1-2 tabletki.
Opakowanie: 6 lub 10 tabletek.
Producent: Farmaceutyczno-Chemiczna Sp-nia Pracy „GALENUS”, Polska.
BABIKI (Folium Plantaginis)
Pastylki do ssania

Skład: Ekstrakt z Babki lancetowatej, olejek miętowy, witamina C, cukier kandyzowany, miód w proszku, utwardzony olej sojowy, stearynian magnezu, substancja przeciwzbrylająca.
Działanie: Dietetyczny środek spożywczy, łagodzący kaszel i ułatwiający odkrztuszanie.
Składnik aktywny: ekstrakt z babki lancetowatej wykazuje działanie przeciwzapalne na błony śluzowe jamy ustnej i gardła oraz przewodu pokarmowego. Ponadto wykazuje działanie bakteriostatyczne oraz wykrztuśne i rozkurczowe na mięśnie gładkie górnych dróg oddechowych.
Wskazania: Zalecany w stanach przeziębienia przy męczącym kaszlu i chrypce.
Sposób użycia: Zaleca się ssać 1 pastylkę co godzinę.
Opakowanie: 50 pastylek.
Producent: NP. PHARMA Sp. z o.o., Polska.
COLDREX LaryPlus (Composite)
Tabletki do ssania

TC: A01AD BRp

Skład: Tabletka zawiera 2,5 mg heksylorezorcynolu, 1,2 mg chlorku benzalkoniowego oraz substancje pomocnicze.
Działanie: Substancje czynne: heksylorezorcynol uśmierza ból i działa przeciwbakteryjnie, a chlorek benzalkoniowy wykazuje działanie antyseptyczne. W połączeniu z sorbitolem (jedna z substancji pomocniczych) uzyskuje się efekt kojący i chłodzący.
Wskazania: Ból i zapalenie gardła oraz przeziębienie.
Przeciwwskazania: Uczulenie na którykolwiek ze składników.
Ostrzeżenia specjalne i zalecane środki ostrożności: Kobiety w okresie ciąży i laktacji przed rozpoczęciem leczenia powinny skonsultować się z lekarzem.
Działania niepożądane: U niektórych osób sorbitol zawarty w preparacie może powodować bóle brzucha, wzdęcia lub biegunkę. W takim przypadku należy zmniejszyć dawkę bądź przerwać leczenie. Jeśli nie nastąpi poprawa samopoczucia skonsultować się z lekarzem.
Dawkowanie: Dorośli, osoby starsze i dzieci powyżej 12 lat – 1 tabletkę co 3 godziny powoli rozpuszczając w ustach. Maksymalnie można przyjąć 8 tabletek na dobę. U dzieci od 7 do 12 lat maksymalna dawka dobowa wynosi 4 tabletki. Nie stosować u dzieci poniżej 7 lat. Jeśli objawy bólu utrzymują się należy skonsultować się z lekarzem.
Opakowanie: 24 tabletki w opakowaniu kartonowym.
Producent: SMITHKLINE BEECHAM, Wielka Brytania.
DIPHERELINE® SR 3,75
Zawiesina o przedłużonym działaniu do wstrzyknięć domięśniowych

ATC: L02AE BRp

Skład: Fiolka zawiera 4,2 mg octanu tryptoreliny w postaci liofilizowanych mikrosfer, co odpowiada 3,75 mg tryptoreliny oraz substancje pomocnicze. Ampułka rozpuszczalnika zawiera 16 mg mannitolu oraz wodę do wstrzyknięć q.s. do 2 g.
Działanie: Tyiptorelina to syntetyczny dekapeptyd – analog naturalnego hormonu GnRH – gonadoreliny (gonadoliberyny). Długotrwałe podawanie tryptoreliny, po początkowej stymulacji powoduje zahamowanie wydzielania hormonów gonadotropowych, co prowadzi do zahamowania czynności gonad (jąder lub jajników). Tryptorelina wykazuje również bezpośredni wpływ na gonady poprzez zmniejszenie wrażliwości receptorów obwodowych na GnRH.
Wskazania: Rak gruczołu krokowego, przedwczesne GnRH zależne dojrzewanie płciowe u dziewcząt do 8 lat, u chłopców do 10 lat. Endometrioza narządów płciowych (stadium od I do IV). Włókniakomięśniaki macicy. Niepłodność u kobiet.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, przedwczesne GnRH niezależne dojrzewanie płciowe. U mężczyzn hormononiezależny rak gruczołu krokowego, u kobiet osteoporoza i ciąża.
Ostrzeżenia i środki ostrożności, działania niepożądane, dawkowanie i sposób podawania: ze względu na bardzo obszerne opisy należy zapoznać się z ulotką informacyjną.
Opakowanie: Pudełko tekturowe zawierające fiolkę z substancją czynną, ampułkę z rozpuszczalnikiem oraz strzykawkę i 2 igły z różową i zieloną nasadką.
Producent: PHARMA/BIOTECH, Francja.
GINCOCARD (Composite)
Płyn

ATC: N06DZ

Skład: 100g preparatu zawiera – 2g (24% ginkgoflawonoglikozydów) wyciągu z miłorzębu, 30g wyciągu z kwiatostanu głogu (1:1)oraz etanol 48-55% (V/V)
Działanie: Wyciąg z miłorzębu usprawnia krążenie, zmniejsza lepkość krwi, zwiększa prędkość przepływu krwi i aktywizuje przemiany energetyczne w komórkach. Wyciąg z kwiatostanu głogu zwiększa przepływ krwi w naczyniach wieńcowych i mięśniu sercowym.
Wskazania: Zaburzenia krążenia obwodowego. Serce starcze nie wymagające leczenia naparstnicą. Pomocniczo w stanach łatwego męczenia się, leczeniu wspomagającym początkowego okresu upośledzonej wydolności serca.
Ostrzeżenia specjalne i środki ostrożności: Przedawkowanie może powodować szkodliwe działanie przy uszkodzeniu wątroby, alkoholizmie, padaczce, uszkodzeniach mózgu, przy chorobach umysłowych. Nie należy podawać dzieciom do 6 lat oraz kobietom w okresie ciąży bez zasięgnięcia opinii lekarza.
Działania niepożądane: Występują rzadko – mogą to być zaburzenia trawienne, bóle głowy, wysypka u osób uczulonych.
Dawkowanie: Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, przyjmować 3 razy na dobę po 2,5 ml preparatu w niewielkiej ilości płynu. Zaleca się stosowanie preparatu przynajmniej 4 tygodnie.
Opakowanie: Flakon 45 g i 100 g.
Producent: PHYTOPHARM KLĘKA SA, Polska.
KROPLE NASERCOWE (Composite)
Płyn

ATC: C01EZ

Skład: Nalewka konwaliowa 50%, nalewka głogowa 25%, nalewka kozłkowa 25%. 1 g preparatu zawiera nie mniej niż 0,35 mg flawonoidów w przeliczeniu na hiperozyd. Preparat zawiera 60% etanolu.
Działanie: Mieszanina nalewek działa łagodnie uspokajająco i zwiększa siłę mięśnia sercowego.
Wskazania: Zaburzenia czynnościowe serca na tle nerwicowym.
Przeciwwskazania: Ze względu na zawartość alkoholu, przy większej dawce niż zalecana, może ograniczać zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych. Nie podawać dzieciom do lat 7.
Dawkowanie: Dorośli i młodzież przeciętnie 2-3 razy na dobę po 30-60 kropli. Dzieci powyżej 7 roku życia 2-3 razy na dobę po 20-40 kropli. Nie przekraczać dawki jednorazowej 3 g, dobowej 10 g.
Opakowanie: 30, 35 lub 40 g.
Producent: PHYTOPHARM KLĘKA S.A.
KROPLE USPOKAJAJĄCE (Composite)


Skład: Żywice chmielowe, walepotriaty, olejki lotne (m.in. melisowy) i furanokumaryny arcydzięgla. 5 ml preparatu odpowiada dawce 0,375 g Lupuli strobuli i 0,625 g Valerianae radix. Zawartość alkoholu 50-57%.
Działanie: Składniki czynne w żywicy chmielowej utrudniają przenoszenie bodźców do ośrodkowego układu nerwowego. Walepotriaty tłumią refleksy motoryczne i psychiczne w ośrodkowym układzie nerwowym. Furanokumaryny arcydzięgla poza działaniem rozkurczającym na przewód pokarmowy, wykazują działanie uspokajające.
Wskazania: Jako środek uspokajający w stanach zmęczenia i wyczerpania nerwowego, w stanach nadmiernej drażliwości i trudnościach w zasypianiu.
Dawkowanie: Dorośli i młodzież od 14 roku życia 2-5 ml 1-3 razy na dobę. Dzieci od 7-14 roku życia 15-20 kropli 1-3 razy na dobę.
Opakowanie: Butelki 30, 35, 50, 100 i 800 g.
Producent: PHYTOPHARM KLĘKA S.A., Polska.
LYCOSAN (Composite)
Kapsułki żelatynowe, środek dietetyczny

Skład: Kapsułka zawiera 220 mg oleju sojowego, 50 mg wyciągu z pomidorów (w tym 6% likopenu), osłonka kapsułki: 130 mg żelatyny, glicerolu i wody. Wartość odżywcza w przeliczeniu na 1 kapsułkę wynosi: 0,09 g białka, 0,22 g tłuszczu, 0,06 g węglowodanów, 11,3 kJ/2,7 kcal wartości energetycznej.
Właściwości: Likopen i inne karotenoidy zawarte w preparacie Lycosan to naturalne barwniki roślinne o właściwościach antyoksydacyjnych – substancje fizjologicznie aktywne o dużych zdolnościach „wymiatania” wolnych rodników. Wolne rodniki powstające w organizmie mogą przyspieszać procesy starzenia i rozwój zmian miażdżycowych.
Zastosowanie: Środek dietetyczny uzupełniający codzienną dietę.
Sposób użycia: Dorośli 1 kapsułkę dwa razy dziennie przed jedzeniem.
Opakowanie: 30 lub 60 kapsułek.
Producent: MULTIPHARMA, Szwecja.
NAKLOFEN DUO (Diclofenac)
Kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu75 mg

ATC: M01AB BRp

Skład: Kapsułka zawiera łącznie 75 mg soli sodowej diklofenaku w dwóch różnych rodzajach mikropeletek (25 mg w mikropeletkach o szybkim działaniu i 50 mg w mikropeletkach o przedłużonym uwalnianiu) powlekanych substancją oporną na działanie kwasu żołądkowego oraz substancje pomocnicze.
Działanie: Diklofenak jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym o właściwościach przeciwbólowych. Jego mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy – enzymu przekształcającego kwas arachidonowy w cykliczne nadtlenki m.in. prostaglandyny. Prostaglandyny są mediatorami procesu zapalnego. Diklofenak hamując ich syntezę wstrzymuje proces zapalny, podwyższa próg odczuwania bólu.
Wskazania: Leczenie objawowe stanów zapalnych i bólu w przebiegu chorób zapalnych i zwyrodnieniowych stawów np. reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe stawów, dna moczanowa, okołostawowe zapalenie tkanek (m.in. zapalenie ścięgien, więzadeł i kaletek maziowych Bóle różnego pochodzenia (m.in. menstruacyjne, pourazowe, pooperacyjne, bóle głowy i zębów oraz bóle nowotworowe o niewielkim nasileniu).
Przeciwwskaznia: Nadwrażliwość na diklofenak lub inne składniki leku. Czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Preparatu nie należy stosować u pacjentów u których salicylany lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne wywołują astmę, pokrzywkę lub ostry nieżyt nosa.
Ostrzeżenia i zalecane srodki ostrożności oraz działania niepożądane: ze względu na obszerne opisy – należy zapoznać się z ulotka informacyjną.
Dawkowanie: Początkowo 1 kapsułkę 1 do 2 razy na dobę. W szczególnie nasilonych objawach choroby dopuszczalne jest zastosowanie jednorazowo 2 kapsułek preparatu w ciągu krótkiego czasu. Kapsułki połykać w całości w trakcie lub krótko po jedzeniu popijając niewielką ilością płynu. Maksymalna dawka dobowa wynosi 150 mg.
Opakowanie: 20 kapsułek po 25 mg.
Producent: KRKA, Słowenia.
NALEWKA KOZŁKOWA (Radix Valerianae)
Płyn

ATC: N05CZ

Skład: Macerat etanolowo-wodny z 20 cz. korzenia kozłka na 100 cz. rozpuszczalnika odpowiadający 3-6% suchej pozostałości.
Działanie: Korzeń kozłka wykazuje działanie uspokajające i rozkurczowe. Działanie uspokajające kozłka polega na tłumieniu refleksów motorycznych i psychicznych w ośrodkowym układzie nerwowym. Działanie rozkurczowe korzeni kozłka obejmuje mięśnie gładkie, głównie przewodu pokarmowego, a w niewielkim stopniu ścian naczyń krwionośnych.
Wskazania: W stanach pobudzenia nerwowego, w przyspieszonym biciu serca na tle nerwowym.
Przeciwwskazania: Ze względu na zawartość alkoholu nie stosować u dzieci poniżej 6 lat.
Dawkowanie: 15 -30 kropli 3 x na dobę.
Opakowanie: 30, 35, 50 i 100 g.
Producent: PHYTOPHARM KLĘKA SA, Polska.
NALEWKA MIĘTOWA (Folium Menthae)
Płyn

ATC: A09AZ

Skład: Nalewka miętowa przygotowana z 50 g liści mięty, 927 cz. etanolu o stężeniu 760 g/l), 73 cz. wody, 50 cz. olejku miętowego.
Działanie: Rozkurczające i obniżające napięcie mięśni gładkich jelit oraz dróg żółciowych i moczowych, wiatropędne, zwiększające wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Przywraca prawidłowe ruchy perystaltyczne jelit umożliwiając w ten sposób odpowiednie przemieszczenie ich treści i odejście gazów oraz zapobiega wzdęciom. Zwiększają nieznacznie dobową ilość wydalanego moczu, przeciwdziała też zastojom żółci.
Wskazania: W zaburzeniach przewodu pokarmowego zwłaszcza w bólu brzucha, wzdęciach, braku łaknienia, w stanach nieżytowych przewodu pokarmowego, nieprawidłowej fermentacji, złym trawieniu tłuszczów i zmniejszonym wytwarzaniu żółci, w kolce jelitowej.
Dawkowanie: 20-50 kropli 3-5 razy na dobę.
Opakowanie: 30, 35, 50 i 100 g.
Producent: PHYTOPHARM KlĘKA SA, Polska.
NUROFEN Forte (Ibuprofen)
Tabletki powlekane 400 mg

ATC: M01AE BRp

Skład: Tabletka zawiera 400 mg ibuprofenu oraz substancje pomocnicze.
Działanie: Lek działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo.
Wskazania: Bóle różnego pochodzenia o słabym i umiarkowanym nasileniu, bóle głowy np. migrena, bóle okolicy krzyżowej, bóle zębów, nerwobóle, bóle mięśni i stawów, bolesne miesiączki, gorączka w przebiegu grypy i przeziębienia.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników oraz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. U pacjentów u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteriodowych leków przeciwzapalnych występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii. U pacjentów z czynną lub przebytą chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy.
Ostrzeżenia i zalecane środki ostrożności: Bez zalecenia lekarza nie należy stosować ibuprofenu u osób z niewydolnością nerek, u osób z czynną lub przebytą astmą oskrzelową lub objawami reakcji alergicznych w przeszłości. Osoby przyjmujące inne leki np. przeciwzakrzepowe, moczopędne i nasercowe – przed zastosowaniem ibuprofenu powinny porozumieć się z lekarzem. Nie należy podawać dzieciom poniżej 12 lat. U osób w podeszłym wieku ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest zwiększone.
Działania niepożądane: Preparat jest na ogół dobrze tolerowany, jednakże mogą wystąpić następujące działania niepożądane: ból w nadbrzuszu, nudności, niestrawność, sporadycznie wrzód żołądka lub dwunastnicy, krwawienia z przewodu pokarmowego. Reakcje alergiczne (świąd, pokrzywka) oraz zmiany w obrębie brodawek nerkowych, które mogą spowodować niewydolność nerek, zaburzenia czynności wątroby, zawroty i bóle głowy.
Dawkowanie: Dorośli i dzieci powyżej 12 lat 1 tabletkę co 4 godziny, popić płynem. Maksymalnie 3 tabletki na dobę. Jeśli mimo przyjmowania leku ból i gorączka nie ustępują należy skonsultowć się z lekarzem.
Opakowanie: 6, 10 lub 12 tabletek powlekanych w blistrach.
Producent: BOOTS HEALTHCARE Int., Wielka Brytania.
ONKO BCG® 50 (Vaccine BCG)
Prątki BCG do immunoterapii

ATC: L03AX BLzRp

Skład: Ampułka zawiera 50 mg liofilizatu prątków BCG (Bacillus Calmette-Guerin), 50 mg glutaminianu sodu oraz rozpuszczalnik – izotoniczny roztwór chlorku sodu.
Działanie: Preparat zawiera prątki BCG, które są nieswoistym czynnikiem immunostymulujacym.
Wskazania: W leczeniu powierzchniowych, nieinwazyjnych guzów pęcherza (carcinoma urotheliale Ta, Tis, T1). W przypadku powtarzających się objawów ubocznych lub wzmożonego odczynu tuberkulinowego preparat może być użyty w dawce 50 mg.
Przeciwwskazania: Preparat nie powinien być stosowany w raku inwazyjnym pęcherza moczowego, ponieważ szanse wyleczenia są znikome, a może zostać przeoczony odpowiedni moment dla zastosowania innego leczenia. Ponadto nie powinno się stosować liofilizowanego preparatu Onko BCG 50 u osób: z wrodzonym lub nabytym defektem układu odpornościowego, leczonych immunosupresyjnie lub radioterapią, leczonych cytostatykami lub steroidami, podczas ciąży lub laktacji, z aktywna gruźlicą lub inną chorobą wymagającą leczenia środkami tuberkulostatycznymi, z zakażeniem układu moczowego.
Ostrzeżenia: Nie wolno stosować dożylnie, podskórnie i domięśniowo. zalecana jest wstrzemięźliwość płciowa w okresie 48 godzin od wlewki.
Zalecane środki ostrożności: Preparat należy traktować jako materiał zakaźny ponieważ zawiera żywe atenuowane prątki Mycobacterium bovis. Nie stosować w okresie ciąży i laktacji, u osób leczonych jednocześnie cytostatykami oraz steroidami. Ograniczyć podawanie antybiotyków mogących działać bakteriobójczo na prątki, oraz pochodnych kwasu acetylosalicylowego i niektórych leków przeciwzakrzepowych.
Działania niepożądane, dawkowanie: ze względu na bardzo obszerny opis – należy się zapoznać z ulotką.
Opakowanie: Pudełko tekturowe zawiera: 5 ampułek liofilizatu po 50 mg prątków BCG + 5 ampułek izotonicznego roztworu NaCl po 1 ml lub 1 ampułkę liofilizatu zawierającą 50 mg prątków BCG.
Producent: BIOMED Lublin, Polska.
OWOC KOPRU WŁOSKIEGO (Fructus Foeniculi)
Owoce nie rozdrobnione

ATC: A02DZ

Skład: Owoce kopru włoskiego zawierają przynajmniej 3% olejku lotnego, którego głównym składnikiem jest anetol, a ponadto fenchon.
Działanie: W przewodzie pokarmowym działa wiatropędnie i rozkurczowo. W drogach oddechowych działa wykrztuśnie.
Wskazania: W dolegliwościach trawiennych, w kurczowych dolegliwościach żołądka i jelit, w uczuciu pełności i wzdęciach jako środek rozkurczowy. W nieżytach dróg oddechowych jako środek wykrztuśny.
Przeciwwskazania: Uczulenie na koper włoski.
Środki ostrożności: Nie zaleca się stosowania kopru włoskiego w okresie ciąży i karmienia.
Sposób użycia: Torebkę zalać szklanką ciepłej wody, ogrzać do wrzenia, odstawić do ostudzenia. Niemowlętom i dzieciom podawać odwar w miarę potrzeby do 100 ml. Dorosłym szklankę odwaru 2-3 razy dziennie. Nie należy stosować systematycznie dłużej niż 3 tygodnie.
Opakowanie: 20 lub 30 saszetek po 2 g.
Producent: HRBAPOL-Lublin, Białystok, Gdańsk SA, Polska.
PROPOFOL 1% (Propofol)
Emulsja do wstrzyknięć i wlewów dożylnych

ATC: N01AX BLzRp

Skład: 1 ml emulsji zawiera 10 mg propofolu oraz substancje pomocnicze: 12 mg lecytyny jaja kurzego, 100 mg oleju sojowego, 22,5 mg glicerolu, wodorotlenek sodowy q.s., woda do wstrzyknięć do 1 ml.
Działanie: Propofol jest krótko działającym dożylnym środkiem znieczulenia ogólnego do wprowadzenia do znieczulenia oraz jego kontynuacji lub długotrwałej sedacji mechanicznej. Po podaniu dożylnym szybko powoduje utratę świadomości z bardzo niewielkim pobudzeniem pacjenta. Półokres ustalania równowagi stężeń krew-mózg wynosi około 1-3 minut i dlatego kliniczne objawy znieczulenia występują bardzo szybko po podaniu preparatu.
Wskazania: Do wprowadzania i podtrzymania znieczulenia ogólnego podczas zabiegów chirurgicznych w warunkach szpitalnych i ambulatoryjnych u dorosłych oraz dzieci powyżej 3 lat. Propofol można stosować u zaintubowanych i sztucznie wentylowanych dorosłych pacjentów leczonych w Oddziale Intensywnej Terapii w celu uzyskania przedłużonego uspokojenia i opanowania reakcji będących wynikiem stresu. W tych wskazaniach Propofol 1% podawać może wyłącznie personel przeszkolony w leczeniu pacjentów w stanie krytycznym, resuscytacji krążeniowej oraz utrzymywaniu drożności dróg oddechowych.
Przeciwwskazania, zalecane środki ostrożności, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, dawkowanie i sposób podawania: ze względu na obszerne opisy – należy zapoznać się z ulotką informacyjną.
Opakowanie: Pudełka kartonowe zawierające 5 lub 25 ampułek po 20 ml, 5 fiolek po 20 ml, 1 lub 20 fiolek po 50 ml, 1 lub 10 fiolek po 100 ml.
Producent: ABBOTT Lab., USA.
SEROQUELTM(Quetiapine)
Tabletki powlekane 25 mg, 100 mg, 200 mg

ATC: N05AH BRp

Skład: Tabletka powlekana, okrągła, dwuwypukła koloru brzoskwiniowego zawiera fumaran kwetiapiny w dawce odpowiadającej 25 mg kwetiapiny.
Tabletka powlekana okrągła, dwuwypukła, koloru żółtego zawiera fumaran kwetiapiny w dawce odpowiadającej 100 mg kwetiapiny.
Tabletka powlekana okrągła, dwuwypukła, koloru białego zawiera fumaran kwetiapiny w dawce odpowiadającej 200 mg kwetiapiny.
W/w tabletki powlekane oprócz kwetiapiny zawierają substancje pomocnicze.
Działanie: Lek o działaniu przeciwpsychotycznym.
Wskazania: Ostre i przewlekłe zaburzenia psychiczne w tym schizofrenia.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu.
Ostrzeżenia i zalecane środki ostrożności: Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobami serca lub naczyń, w tym układu naczyniowego mózgu, a także w skłonności do niskiego ciśnienia tętniczego (może powodować gwałtowne obniżenie ciśnienia tętniczego, szczególnie na początku leczenia). Należy stosować ostrożnie u pacjentów z padaczką. O stosowaniu leku u kobiet w okresie ciąży i laktacji powinien decydować lekarz. Preparat Seroquel może powodować senność, zawroty głowy i omdlenia, dlatego nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać urządzeń mechanicznych.
Działania niepożądane: Może występować łagodne osłabienie, suchość w ustach, niedrożność nosa, niestrawność lub zaparcia, a także niewielka senność. Ponadto może wystąpić obniżenie ciśnienia tętniczego, uczucie przyspieszonego bicia serca (szczególnie po pierwszych dawkach kwetiapiny), zawroty głowy i omdlenia.
Dawkowanie: Prepart Seroquel należy podawać 2 razy na dobę w czasie lub niezależnie od posiłku. Dorośli – całkowita dawka dobowa przez pierwsze cztery dni leczenia jest następująca: 50 mg (1dzień), 100 mg (2 dzień), 200 mg (3 dzień) i 300 mg (4 dzień). Od czwartego dnia zalecana dawka dobowa wynosi 300 mg. Dawka ta może być zmieniona przez lekarza w zależności od reakcji pacjenta na lek (od 150 do 750 mg/dobę). Osoby w podeszłym wieku wymagają szczególnej ostrożności podczas ustalania dawki. Należy zastosować mniejszą dawkę dobową i zwiększać ją wolniej niż u pacjentów młodych. Nie badano skuteczności i bezpieczeństwa stosowania preparatu Seroquel u dzieci i młodzieży.
Opakowanie: Dostępne są 4 rodzaje opakowań zawierających tabletki powlekane: Opakowanie Starter – rozpoczynające leczenie, zawiera 6 tabletek po 25 mg i 2 tabletki po 100 mg. Następne opakowania to: 30 tabletek po 25 mg, 60 lub 90 tabletek po 100 mg i 60 tabletek po 200 mg.
Producent: ZENECA Ltd., Wielka Brytania.
SOLPADEINE (Composite)
Tabletki

ATC: N02BE BRp

Skład: Tabletka zawiera 500 mg paracetamolu, 8 mg fosforanu kodeiny, 30 mg kofeiny oraz substancje pomocnicze.
Działanie: Paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Kofeina zwiększa skuteczność działania przeciwbólowego paracetamolu ze względu na działanie pobudzające na ośrodkowy układ nerwowy. Kodeina wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwkaszlowe. Działanie leku występuje w ciągu 30 do 60 minut i trwa około 4 godzin.
Wskazania: Grypa, przeziębienia, gorączka, bóle reumatyczne, ból głowy, migrena, bolesne miesiączki, ból zęba, nerwobóle, ból gardła.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku, ostre stany spastyczne oskrzeli, zaburzenia czynności oddechowych, urazy głowy, podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe, ciężka niewydolność nerek i wątroby, ciąża i laktacja, dzieci poniżej 12 lat, terapia inhibitorami MAO oraz okres do 14 dni po zakończeniu leczenia, choroba alkoholowa.
Środki ostrożności i zalecenia specjalne: Należy unikać stosowania leku w niewydolności wątroby lub nerek, po operacjach chirurgicznych dróg żółciowych, w czasie brania leków przeciwdepresyjnych, leków przeciw nudnościom, wymiotom oraz obniżającym poziom cholesterolu. Konsultacji lekarskiej wymagają chorzy którzy przyjmują opioidowe leki przeciwbólowe, leki działające depresyjnie na układ oddechowy oraz chorzy z przerostem gruczołu krokowego. Preparat może powodować senność ograniczając zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych.
Działania niepożądane: Jeśli chodzi o paracetamol – działania niepożądane występują rzadko, są to zwykle reakcje alergiczne: wysypka, świąd i pokrzywka, a ze strony przewodu pokarmowego nudności, wymioty oraz pieczenie w nadbrzuszu.
Kodeina może wywoływać m.in. zaparcia, nudności, zawroty głowy i senność. Przy długotrwałym stosowaniu może rozwinąć się tolerancja na kodeinę i uzależnienie. Kofeina może powodować m.in. bóle głowy, zaburzenia snu, drżenia mięśniowe, niemiarowość rytmu serca. Nadmierne picie kawy lub herbaty może spowodować drażliwość i ogólne pobudzenie.
Dawkowanie: Dorośli 1 do 2 tabletek 4 razy na dobę, nie częściej niż co 4 godziny. Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż 3 dni.
Opakowanie: 12 lub 24 tabletki.
Producent: SMITHKLINE BEECHAM Consumer Healthcare, Wielka Brytania.
TABLETKI Z GRAPEFRUITA
Dietetyczny środek spożywczy wspomagający odchudzanie


Skład: Błonnik z pomarańczy, inulina, błonnik z pszenicy, sproszkowany ekstrakt soku grejpfrutowego, żelatyna, pektyna, utwardzone tłuszcze roślinne, stearynian wapnia (stabilizator), amorficzny dwutlenek krzemu (przeciwzbrylający), naturalny aromat grejpfrutowy, 0,074 mg witaminy B1, 0,095 mg witaminy B2 i 0,1 mg witaminy B6. Wartość odżywcza preparatu w przeliczeniu na 1 tabletkę wynosi: 0,118 g węglowodanów, 0,024 g białka, 0,017 g tłuszczu, 0,335 g błonnika pokarmowego oraz 3,34 kJ/0,8 kcal wartości energetycznej.
Działanie: Tabletki z grejpfruta dzięki odpowiedniej kompozycji składników pozwalają obniżyć nadwagę. Inulina jako jeden ze składników pełni rolę błonnika pokarmowego, który nie jest rozkładany w przewodzie pokarmowym człowieka. Substancja ta jest otrzymywana z kłącza Helianthus Tuberosus (Topinambus) i składa się z długiego łańcucha cząsteczek fruktozy (oligofruktoza). Błonnik pokarmowy zawarty w przewodzie stymuluje florę bakteryjną, wzmaga perystaltykę jelit, przyspiesza wydzielanie soków trawiennych i pobudza proces trawienia. Tabletki z grejpfruta wzbogacone o witaminy z grupy B uzupełniają ich niedobory oraz biorą udział w procesach przemiany materii. Podczas stosowania preparatu wskazane jest ograniczenie wartości energetycznej spożywanych posiłków oraz zwiększenie wysiłku fizycznego.
Sposób użycia: 2-4 tabletki na 20 min. przed każdym posiłkiem obficie popijając wodą. Nie przekraczać 10 tabletek dziennie.
Opakowanie: 90 tabletek.
Producent: PHARMADROG NATURPRODUKTE GmbH, Niemcy.
UROSOLID (Herba Solidaginis)
Płyn

ATC: G04BZ

Skład: Standaryzowany etanolowy (60%) wyciąg z nawłoci 1:1.
Działanie: Flawonoidy i olejek eteryczny zawarte w wyciągu z ziela nawłoci działają silnie moczopędnie. Flawonoidy z ziela nawłoci wchłaniają się w jelicie cienkim. Dzięki obecności garbników wyciąg z ziela nawłoci wykazuje działanie odkażające drogi moczowe.
Wskazania: W zakażeniach układu moczowego i kamicy nerkowej.
Dawkowanie: 5 ml 3 x na dobę w niewielkiej ilości płynu, korzystnie soku owocowego.
Opakowanie: Butelka 100 g.
Producent: PHYTOPHARM KLĘKA SA, Polska.
VALERIN (Radix Valerianae)
Drażetki 200 mg

ATC: N05CZ

Skład: Drażetka zawiera 200 mg suchego wyciągu z korzenia kozłka lekarskiego 4-7:1 standaryzowanego na zawartość kwasów walerenowych oraz substancje pomocnicze.
Wskazania: Pobudzenie emocjonalne i napięcie nerwowe, trudności w zasypianiu, stany przyspieszonego bicia serca, pomocniczo w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych na tle nerwowym.
Ostrzeżenia: Z uwagi na zwiększone skłonności do zasypiania, nie zaleca się stosowania preparatu przez osoby kierujące pojazdami mechanicznymi i obsługujące urządzenia mechaniczne w godzinach nocnych.
Dawkowanie: Jako środek uspokajający 3 razy dziennie po 1-2 tabletki. W trudnościach z zasypianiem 2-3 drażetki pół godziny przed snem.
Opakowanie: 30 drażetek.
Producent: AFLOPA, Polska.
VITAMINUM E (Tocopherol)
Kapsułki miękkie 400 mg

ATC: A11HA

Skład: Kapsułka zawiera 400 mg witaminy E oraz substancje pomocnicze.
Działanie: Witamina E jest jedną z niewielu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jest czynnikiem przeciwutleniającym, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej mechanizm działania polega na redukcji wolnych rodników powodujących uszkodzenia błon komórkowych i materiału genetycznego komórki. Witamina E pełni rolę przeciwutleniacza wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, fosfolipidów wchodzących w skład błon komórkowych i innych związków nienasyconych – ochraniając komórki i tkanki organizmu przed uszkodzeniem. Dlatego witamina E zwiększa odporność krwinek czerwonych na czynniki hemolityczne oraz stabilizuje błony komórkowe m.in. leukocytów. Zapobiega utlenianiu lipoprotein o małej gęstości (LDL), przez co hamuje proces agregacji płytek, zmniejszając tym samym ryzyko powstania i rozwoju miażdżycy.
Wskazania: Niedobór witaminy E spowodowany nieprawidłowym wydzielaniem żółci, chronicznym zapaleniem jelit, długotrwałym nieprawidłowym odżywianiem oraz zakłóceniami przemiany materii. Wspomagająco w miażdżycy, chorobie niedokrwiennej serca, w profilaktyce cholesterolowej i zawałowej, szczególnie u osób przebywających w skażonym środowisku, narażonym na stresy lub u palaczy. W zakrzepowym zapaleniu żył, w chromaniu przestankowym, okulistyce (retinopatia miażdżycowa i nadciśnieniowa). W profilaktyce chorób, których etiologia wiązana jest z „wolnymi rodnikami”.
Przeciwwskazania: Brak bezwzględnych przeciwwskazań. Stosowanie u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią, tylko w porozumieniu z lekarzem.
Dawkowanie: Według wskazań lekarza.
Opakowanie: 30 kapsułek (2 blistry po 15 kapsułek) lub 30 kapsułek w pudełku polietylenowym.
Producent: HASCO-LEK, Polska.
Medycyna Rodzinna 2/2000
Strona internetowa czasopisma Medycyna Rodzinna