Ludzkie koronawirusy - autor: Krzysztof Pyrć z Zakładu Mikrobiologii, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Uniwersytet Jagielloński, Kraków

Zastanawiasz się, jak wydać pracę doktorską, habilitacyjną lub monografię? Chcesz dokonać zmian w stylistyce i interpunkcji tekstu naukowego? Nic prostszego! Zaufaj Wydawnictwu Borgis – wydawcy renomowanych książek i czasopism medycznych. Zapewniamy przede wszystkim profesjonalne wsparcie w przygotowaniu pracy, opracowanie dokumentacji oraz druk pracy doktorskiej, magisterskiej, habilitacyjnej. Dzięki nam nie będziesz musiał zajmować się projektowaniem okładki oraz typografią książki.

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Medycyna Rodzinna 2/2000, s. 12-17
Opracowanie: dr n. farm. Barbara Jarymowicz, dr n. farm. Róża Matusiak
Wybrane nowości rynkowe
ADVIL (Ibuprofen)
Tabletki powlekane 200 mg

ATC: M01AE BRp

Skład: Tabletka zawiera 200 mg ibuprofenu oraz substancje pomocnicze.
Działanie: Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.
Wskazania: Ból głowy, bóle reumatyczne, stawowe i mięśniowe, neuralgie, bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej, bóle zębów, bóle miesiączkowe, łagodzenie objawów przeziębienia i grypy.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na ibuprofen lub inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. kwas acetylosalicylowy) oraz którykolwiek ze składników preparatu. choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.
Ostrzeżenia: Chorzy na astmę, niewydolność nerek lub wątroby – przed zastosowaniem leku powinni zasięgnąć porady lekarskiej. Nie stosować u dzieci do 12 lat z wyjątkiem zlecenia lekarskiego. Jeżeli dolegliwości trwają dłużej niż 3 dni należy udać się do lekarza. Przed zastosowaniem preparatu w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią należy porozumieć się z lekarzem. Bez specjalnego zlecenia lekarza nie stosować leku podczas ostatnich trzech miesięcy ciąży gdyż lek może powodować wady rozwojowe płodu i komplikacje podczas porodu.
Działania niepożądane: Występują rzadko, mogą to być nudności, ból brzucha, biegunka, reakcje alergiczne. Objawy te ustępują po zaprzestaniu stosowania leku. Sporadycznie może wystąpić krwawienie z przewodu pokarmowego. U chorych na astmę lek może spowodować duszność.
Dawkowanie: Dorośli i dzieci od lat 12: 1-2 tabletki w trakcie lub po posiłku, popić wodą. W razie potrzeby 1-2 tabletki co 4-6 godzin. Nie stosować częściej niż co 4 godziny. Nie zwiększać dawki powyżej 6 tabletek na dobę.
Opakowanie: 10 lub 50 tabletek powlekanych.
Producent: WYETH-LEDERLE PHARMA Ges.m.b.H, Austria.
AKNEMYCIN® PLUS (Composite)
Płyn do stosowania na skórę

ATC: D10AE

Skład: 100 g płynu zawiera 4 g erytromycyny, 0,025 g tretynoiny (kwas witaminy A) oraz substancje pomocnicze: etanol, glicerol 85% kopoliwidon.
Działanie: Erytromycyna i tretynoina wykazują synergiczne działanie w leczeniu trądziku. Erytromycyna działa przeciwzalnie, przenika do gruczołów łojowych i ogranicza ilość bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku. Tretynoina jest sprawdzoną substancją aktywną w leczeniu trądziku, normalizuje nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych ograniczając w ten sposób liczbę otwartych i zamkniętych zaskórników.
Wskazania: Wszelkie rodzaje trądziku zarówno postacie niezapalne z zamkniętymi i otwartymi zaskórnikami jak i postacie zapalne z grudkami i krostkami, szczególnie przy skórze łojotokowej.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników. Ostry wyprysk, trądzik różowaty oraz ostre stany zapalne skóry, zwłaszcza w okolicy ust.
Ostrzeżenia i zalecane środki ostrożności: Na początku leczenia może wystąpić przejściowo zaostrzenie zmian trądzikowych – zaczerwienienie i złuszczanie. Nie stanowi to jednak powodu do przerwania leczenia lecz do ograniczenia częstości stosowania leku. Należy uważać aby preparat Aknemycin Plus nie dostał się do oczu. W razie kontaktu przemyć oczy dużą ilością wody. Nie nanosić preparatu w okolice ust i nosa. Lek nanosić za pomocą dołączonego aplikatora. Nie należy stosować u kobiet w pierwszych miesiącach ciąży.
Działania niepożądane: Lek może powodować podrażnienia, pieczenia, suchości i złuszczania.
Dawkowanie: Płyn należy nanosić na oczyszczoną skórę od 1 do 2 razy dziennie ze specjalnej butelki przy pomocy dołączonego aplikatora.
Opakowanie: Butelka z aplikatorem 25 ml.
Producent: BOOTS HEALTHCARE Int., Wielka Brytania.
ANTYGRYPIN (Composite)
Tabletki

ATC: N02BA

Skład: Tabletka zawiera 300 mg kwasu acetylosalicylowego i 50 mg kofeiny oraz substancje pomocnicze.
Działanie: Zawarty w preparacie kwas acetylosalicylowy wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Kofeina nasila działanie przeciwbólowe kwasu acetylosalicylowego. Lek nie wykazuje działanie przeciwwirusowego.
Wskazania: Do stosowania objawowego jako lek przeciwzapalny, przeciwgorączkowy i przeciwbólowy w stanach gorączkowych, przeziębieniu, grypie, bólach i nerwobólach.
Przeciwwskazania: Czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, krwawienia do przewodu pokarmowego. Nadwrażliwość na salicylany i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, kofeinę oraz substancje pomocnicze. Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej (w cukrzycy, mocznicy, tężyczce). Zaburzenia rytmu serca. Ciężka niewydolność wątroby i nerek. Astma z polipami nosa. Zaburzenia krzepliwości krwi. U dzieci do 12 lat w przypadku zakażeń wirusem ospy wietrznej lub grypy ze względu na możliwość wystąpienia zespołu Reye (prowadzący do uszkodzeń wątroby i mózgu).
Ostrzeżenia i zalecane środki ostrożności: Zachować szczególną ostrożność w stanach lękowych, bezsenności, nadciśnieniu tętniczym w krwotokach macicznych, nadmiernych krwawieniach miesiączkowych, w dnie i skazie moczanowej, po przebytej chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w niewydolności nerek i wątroby, w niedokrwistości, dychawicy oskrzelowej, niewydolności serca. Należy porozumieć się z lekarzem jeśli ból nie ustępuje po 10 dniach, gorączka po 3 dniach, a ból gardła po 2 dniach. Nie zaleca się podawania leku u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.
Działania niepożądane: Uczucie pieczenia w przełyku i/lub w żołądku, zaostrzenie choroby wrzodowej, krwawienia do przewodu pokarmowego, pocenie się, reakcje alergiczne (pokrzywka, rumień) szum w uszach, nudności, wymioty, zawroty głowy, zaburzenia krzepnięcia krwi.
Dawkowanie: Dorośli – przeziębienie, grypa 1-2 tabletki 3 razy na dobę. Objawowe leczenie bóli i nerwobóli– doraźnie 1-2 tabletki.
Opakowanie: 6 lub 10 tabletek.
Producent: Farmaceutyczno-Chemiczna Sp-nia Pracy „GALENUS”, Polska.
BABIKI (Folium Plantaginis)
Pastylki do ssania

Skład: Ekstrakt z Babki lancetowatej, olejek miętowy, witamina C, cukier kandyzowany, miód w proszku, utwardzony olej sojowy, stearynian magnezu, substancja przeciwzbrylająca.
Działanie: Dietetyczny środek spożywczy, łagodzący kaszel i ułatwiający odkrztuszanie.
Składnik aktywny: ekstrakt z babki lancetowatej wykazuje działanie przeciwzapalne na błony śluzowe jamy ustnej i gardła oraz przewodu pokarmowego. Ponadto wykazuje działanie bakteriostatyczne oraz wykrztuśne i rozkurczowe na mięśnie gładkie górnych dróg oddechowych.
Wskazania: Zalecany w stanach przeziębienia przy męczącym kaszlu i chrypce.
Sposób użycia: Zaleca się ssać 1 pastylkę co godzinę.
Opakowanie: 50 pastylek.
Producent: NP. PHARMA Sp. z o.o., Polska.
COLDREX LaryPlus (Composite)
Tabletki do ssania

TC: A01AD BRp

Skład: Tabletka zawiera 2,5 mg heksylorezorcynolu, 1,2 mg chlorku benzalkoniowego oraz substancje pomocnicze.
Działanie: Substancje czynne: heksylorezorcynol uśmierza ból i działa przeciwbakteryjnie, a chlorek benzalkoniowy wykazuje działanie antyseptyczne. W połączeniu z sorbitolem (jedna z substancji pomocniczych) uzyskuje się efekt kojący i chłodzący.
Wskazania: Ból i zapalenie gardła oraz przeziębienie.
Przeciwwskazania: Uczulenie na którykolwiek ze składników.
Ostrzeżenia specjalne i zalecane środki ostrożności: Kobiety w okresie ciąży i laktacji przed rozpoczęciem leczenia powinny skonsultować się z lekarzem.
Działania niepożądane: U niektórych osób sorbitol zawarty w preparacie może powodować bóle brzucha, wzdęcia lub biegunkę. W takim przypadku należy zmniejszyć dawkę bądź przerwać leczenie. Jeśli nie nastąpi poprawa samopoczucia skonsultować się z lekarzem.
Dawkowanie: Dorośli, osoby starsze i dzieci powyżej 12 lat – 1 tabletkę co 3 godziny powoli rozpuszczając w ustach. Maksymalnie można przyjąć 8 tabletek na dobę. U dzieci od 7 do 12 lat maksymalna dawka dobowa wynosi 4 tabletki. Nie stosować u dzieci poniżej 7 lat. Jeśli objawy bólu utrzymują się należy skonsultować się z lekarzem.
Opakowanie: 24 tabletki w opakowaniu kartonowym.
Producent: SMITHKLINE BEECHAM, Wielka Brytania.
DIPHERELINE® SR 3,75
Zawiesina o przedłużonym działaniu do wstrzyknięć domięśniowych

ATC: L02AE BRp

Skład: Fiolka zawiera 4,2 mg octanu tryptoreliny w postaci liofilizowanych mikrosfer, co odpowiada 3,75 mg tryptoreliny oraz substancje pomocnicze. Ampułka rozpuszczalnika zawiera 16 mg mannitolu oraz wodę do wstrzyknięć q.s. do 2 g.
Działanie: Tyiptorelina to syntetyczny dekapeptyd – analog naturalnego hormonu GnRH – gonadoreliny (gonadoliberyny). Długotrwałe podawanie tryptoreliny, po początkowej stymulacji powoduje zahamowanie wydzielania hormonów gonadotropowych, co prowadzi do zahamowania czynności gonad (jąder lub jajników). Tryptorelina wykazuje również bezpośredni wpływ na gonady poprzez zmniejszenie wrażliwości receptorów obwodowych na GnRH.
Wskazania: Rak gruczołu krokowego, przedwczesne GnRH zależne dojrzewanie płciowe u dziewcząt do 8 lat, u chłopców do 10 lat. Endometrioza narządów płciowych (stadium od I do IV). Włókniakomięśniaki macicy. Niepłodność u kobiet.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, przedwczesne GnRH niezależne dojrzewanie płciowe. U mężczyzn hormononiezależny rak gruczołu krokowego, u kobiet osteoporoza i ciąża.
Ostrzeżenia i środki ostrożności, działania niepożądane, dawkowanie i sposób podawania: ze względu na bardzo obszerne opisy należy zapoznać się z ulotką informacyjną.
Opakowanie: Pudełko tekturowe zawierające fiolkę z substancją czynną, ampułkę z rozpuszczalnikiem oraz strzykawkę i 2 igły z różową i zieloną nasadką.
Producent: PHARMA/BIOTECH, Francja.
GINCOCARD (Composite)
Płyn

ATC: N06DZ

Skład: 100g preparatu zawiera – 2g (24% ginkgoflawonoglikozydów) wyciągu z miłorzębu, 30g wyciągu z kwiatostanu głogu (1:1)oraz etanol 48-55% (V/V)
Działanie: Wyciąg z miłorzębu usprawnia krążenie, zmniejsza lepkość krwi, zwiększa prędkość przepływu krwi i aktywizuje przemiany energetyczne w komórkach. Wyciąg z kwiatostanu głogu zwiększa przepływ krwi w naczyniach wieńcowych i mięśniu sercowym.
Wskazania: Zaburzenia krążenia obwodowego. Serce starcze nie wymagające leczenia naparstnicą. Pomocniczo w stanach łatwego męczenia się, leczeniu wspomagającym początkowego okresu upośledzonej wydolności serca.
Ostrzeżenia specjalne i środki ostrożności: Przedawkowanie może powodować szkodliwe działanie przy uszkodzeniu wątroby, alkoholizmie, padaczce, uszkodzeniach mózgu, przy chorobach umysłowych. Nie należy podawać dzieciom do 6 lat oraz kobietom w okresie ciąży bez zasięgnięcia opinii lekarza.
Działania niepożądane: Występują rzadko – mogą to być zaburzenia trawienne, bóle głowy, wysypka u osób uczulonych.
Dawkowanie: Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, przyjmować 3 razy na dobę po 2,5 ml preparatu w niewielkiej ilości płynu. Zaleca się stosowanie preparatu przynajmniej 4 tygodnie.
Opakowanie: Flakon 45 g i 100 g.
Producent: PHYTOPHARM KLĘKA SA, Polska.
KROPLE NASERCOWE (Composite)
Płyn

ATC: C01EZ

Skład: Nalewka konwaliowa 50%, nalewka głogowa 25%, nalewka kozłkowa 25%. 1 g preparatu zawiera nie mniej niż 0,35 mg flawonoidów w przeliczeniu na hiperozyd. Preparat zawiera 60% etanolu.
Działanie: Mieszanina nalewek działa łagodnie uspokajająco i zwiększa siłę mięśnia sercowego.
Wskazania: Zaburzenia czynnościowe serca na tle nerwicowym.
Przeciwwskazania: Ze względu na zawartość alkoholu, przy większej dawce niż zalecana, może ograniczać zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych. Nie podawać dzieciom do lat 7.
Dawkowanie: Dorośli i młodzież przeciętnie 2-3 razy na dobę po 30-60 kropli. Dzieci powyżej 7 roku życia 2-3 razy na dobę po 20-40 kropli. Nie przekraczać dawki jednorazowej 3 g, dobowej 10 g.
Opakowanie: 30, 35 lub 40 g.
Producent: PHYTOPHARM KLĘKA S.A.
KROPLE USPOKAJAJĄCE (Composite)


Skład: Żywice chmielowe, walepotriaty, olejki lotne (m.in. melisowy) i furanokumaryny arcydzięgla. 5 ml preparatu odpowiada dawce 0,375 g Lupuli strobuli i 0,625 g Valerianae radix. Zawartość alkoholu 50-57%.
Działanie: Składniki czynne w żywicy chmielowej utrudniają przenoszenie bodźców do ośrodkowego układu nerwowego. Walepotriaty tłumią refleksy motoryczne i psychiczne w ośrodkowym układzie nerwowym. Furanokumaryny arcydzięgla poza działaniem rozkurczającym na przewód pokarmowy, wykazują działanie uspokajające.
Wskazania: Jako środek uspokajający w stanach zmęczenia i wyczerpania nerwowego, w stanach nadmiernej drażliwości i trudnościach w zasypianiu.
Dawkowanie: Dorośli i młodzież od 14 roku życia 2-5 ml 1-3 razy na dobę. Dzieci od 7-14 roku życia 15-20 kropli 1-3 razy na dobę.
Opakowanie: Butelki 30, 35, 50, 100 i 800 g.
Producent: PHYTOPHARM KLĘKA S.A., Polska.
LYCOSAN (Composite)
Kapsułki żelatynowe, środek dietetyczny

Skład: Kapsułka zawiera 220 mg oleju sojowego, 50 mg wyciągu z pomidorów (w tym 6% likopenu), osłonka kapsułki: 130 mg żelatyny, glicerolu i wody. Wartość odżywcza w przeliczeniu na 1 kapsułkę wynosi: 0,09 g białka, 0,22 g tłuszczu, 0,06 g węglowodanów, 11,3 kJ/2,7 kcal wartości energetycznej.
Właściwości: Likopen i inne karotenoidy zawarte w preparacie Lycosan to naturalne barwniki roślinne o właściwościach antyoksydacyjnych – substancje fizjologicznie aktywne o dużych zdolnościach „wymiatania” wolnych rodników. Wolne rodniki powstające w organizmie mogą przyspieszać procesy starzenia i rozwój zmian miażdżycowych.
Zastosowanie: Środek dietetyczny uzupełniający codzienną dietę.
Sposób użycia: Dorośli 1 kapsułkę dwa razy dziennie przed jedzeniem.
Opakowanie: 30 lub 60 kapsułek.
Producent: MULTIPHARMA, Szwecja.
NAKLOFEN DUO (Diclofenac)
Kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu75 mg

ATC: M01AB BRp

Skład: Kapsułka zawiera łącznie 75 mg soli sodowej diklofenaku w dwóch różnych rodzajach mikropeletek (25 mg w mikropeletkach o szybkim działaniu i 50 mg w mikropeletkach o przedłużonym uwalnianiu) powlekanych substancją oporną na działanie kwasu żołądkowego oraz substancje pomocnicze.
Działanie: Diklofenak jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym o właściwościach przeciwbólowych. Jego mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy – enzymu przekształcającego kwas arachidonowy w cykliczne nadtlenki m.in. prostaglandyny. Prostaglandyny są mediatorami procesu zapalnego. Diklofenak hamując ich syntezę wstrzymuje proces zapalny, podwyższa próg odczuwania bólu.
Wskazania: Leczenie objawowe stanów zapalnych i bólu w przebiegu chorób zapalnych i zwyrodnieniowych stawów np. reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe stawów, dna moczanowa, okołostawowe zapalenie tkanek (m.in. zapalenie ścięgien, więzadeł i kaletek maziowych Bóle różnego pochodzenia (m.in. menstruacyjne, pourazowe, pooperacyjne, bóle głowy i zębów oraz bóle nowotworowe o niewielkim nasileniu).
Przeciwwskaznia: Nadwrażliwość na diklofenak lub inne składniki leku. Czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Preparatu nie należy stosować u pacjentów u których salicylany lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne wywołują astmę, pokrzywkę lub ostry nieżyt nosa.
Ostrzeżenia i zalecane srodki ostrożności oraz działania niepożądane: ze względu na obszerne opisy – należy zapoznać się z ulotka informacyjną.
Dawkowanie: Początkowo 1 kapsułkę 1 do 2 razy na dobę. W szczególnie nasilonych objawach choroby dopuszczalne jest zastosowanie jednorazowo 2 kapsułek preparatu w ciągu krótkiego czasu. Kapsułki połykać w całości w trakcie lub krótko po jedzeniu popijając niewielką ilością płynu. Maksymalna dawka dobowa wynosi 150 mg.
Opakowanie: 20 kapsułek po 25 mg.
Producent: KRKA, Słowenia.
NALEWKA KOZŁKOWA (Radix Valerianae)
Płyn

ATC: N05CZ

Skład: Macerat etanolowo-wodny z 20 cz. korzenia kozłka na 100 cz. rozpuszczalnika odpowiadający 3-6% suchej pozostałości.
Działanie: Korzeń kozłka wykazuje działanie uspokajające i rozkurczowe. Działanie uspokajające kozłka polega na tłumieniu refleksów motorycznych i psychicznych w ośrodkowym układzie nerwowym. Działanie rozkurczowe korzeni kozłka obejmuje mięśnie gładkie, głównie przewodu pokarmowego, a w niewielkim stopniu ścian naczyń krwionośnych.
Wskazania: W stanach pobudzenia nerwowego, w przyspieszonym biciu serca na tle nerwowym.
Przeciwwskazania: Ze względu na zawartość alkoholu nie stosować u dzieci poniżej 6 lat.
Dawkowanie: 15 -30 kropli 3 x na dobę.
Opakowanie: 30, 35, 50 i 100 g.
Producent: PHYTOPHARM KLĘKA SA, Polska.
NALEWKA MIĘTOWA (Folium Menthae)
Płyn

ATC: A09AZ

Skład: Nalewka miętowa przygotowana z 50 g liści mięty, 927 cz. etanolu o stężeniu 760 g/l), 73 cz. wody, 50 cz. olejku miętowego.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 30 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Medycyna Rodzinna 2/2000
Strona internetowa czasopisma Medycyna Rodzinna