Zastanawiasz się, jak wydać pracę doktorską, habilitacyjną lub monografie? Chcesz dokonać zmian w stylistyce i interpunkcji tekstu naukowego? Nic prostszego! Zaufaj Wydawnictwu Borgis - wydawcy renomowanych książek i czasopism medycznych. Zapewniamy przede wszystkim profesjonalne wsparcie w przygotowaniu pracy, opracowanie dokumentacji oraz druk pracy doktorskiej, magisterskiej, habilitacyjnej. Dzięki nam nie będziesz musiał zajmować się projektowaniem okładki oraz typografią książki.

© Borgis - Medycyna Rodzinna 3-4/2000, s. 7-10
Wybrane nowości rynkowe
APAP® dla dzieci (Paracetamol)
W zawiesinie

ATC: N02BE

Skład: 5 ml zawiesiny doustnej zawiera 160 mg paracetamolu oraz substancje pomocnicze. Słodki, owocowy smak preparatu - bez dodatku cukru - uzyskano dzięki wysokiej zawartości syropu kukurydzianego.
Działanie: Przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, dzięki czemu szybko obniża gorączkę i uśmierza ból.
Wskazania: Doraźnie w stanach gorączkowych, w infekcjach wirusowych i bakteryjnych - w przebiegu przeziębienia, grypy, zakażeniach dróg oddechowych oraz w chorobach wieku dziecięcego. Preparat wskazany jest również w stanach bólowych takich jak bolesne ząbkowanie, odczyny poszczepienne, bóle głowy i kończyn oraz bóle towarzyszące urazom i oparzeniom.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na składniki preparatu, niedokrwistość, ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Nie stosować u dzieci poniżej 3 miesiąca życia.
Ostrzeżenia i zalecane środki ostrożności: Szczególną ostrożność należy zachować u dzieci z niewydolnością nerek i wątroby. Nie stosować z innymi preparatami zawierającymi paracetamol. Benzoesan sodu zawarty w preparacie jako środek konserwujący może wywołać reakcje alergiczne, a u chorych na astmę może wywołać napad astmy.
Działania niepożądane: Mogą wystąpić reakcje alergiczne takie jak rumień, pokrzywka, wysypka, świąd. Długotrwałe stosowanie może wywołać trombocytopenię i agranulocytozę.
Dawkowanie: Dawkę ustala się wg masy ciała dziecka - przeciętnie jednorazowo 10-15 mg/kg masy ciała. I tak w zależności od wieku dziecka stosuje się następujące dawki paracetamolu:
3 miesiące - 1 rok 2,5 ml zawiesiny (80 mg paracetamolu)
1-2 lata 3,75 ml zawiesiny (120 mg paracetamolu)
2-3 lata 5 ml zawiesiny (160 mg paracetamolu)
4-5 lat 7,5 ml zawiesiny (240 mg paracetamolu)
6-8 lat 10 ml zawiesiny (320 mg paracetamolu)
9-10 lat 12,5 ml zawiesiny (400 mg paracetamolu)
11-12 lat 15 ml zawiesiny (480 mg paracetamolu)
W razie potrzeby dawkę można powtarzać co 4 godziny, ale nie więcej niż 4 razy na dobę.
Opakowanie: 120 ml zawiesiny w butelce plastikowej z dołączoną miarką z podziałką.
Producent: US PHARMACIA, USA


CAPIVIT A+E mite, forte (Composite)
Kapsułki

ATC: A11JA

Skład: CAPIVITmite - kapsułka zawiera 2 500 j.m. octanu retinolu (wit. A), 50 mg octanu D,L-a-tokoferolu (wit. E), oraz substancje pomocnicze.
CAPIVITforte - kapsułka zawiera 2 500 j.m. octanu retinolu (wit. A), 150 mg octanu D,L-a-tokoferolu (wit. E) oraz substancje pomocnicze.
Działanie: Retinol (witamina A) jest niezbędny do reprodukcji, wzrostu, regeneracji i różnicowania czynności nabłonków, a także do wzrostu i rozwoju kości oraz do prawidłowej funkcji narządu wzroku. Niedobór witaminy A prowadzi do tzw. kurzej ślepoty, wysychania spojówek, rozmiękania rogówki a w ciężkich przypadkach do trwałego uszkodzenia oczu i ślepoty. W siatkówce retinol ulega przemianie tworząc barwnik wzrokowy - rodopsynę - konieczną do adaptacji wzroku w ciemności. Tokoferol (witamina E) działa jako przeciwutleniacz i zabezpiecza przed utlenianiem wielonienasycone kwasy tłuszczowe, fosfolipidy oraz inne wrażliwe na tlen substancje. Wychwytuje wolne rodniki i przerywa reakcje łańcuchowe, które uszkadzają komórki.
Wskazania: Zapobieganie wystąpieniu niedoborów witamin A i E, uzupełnianie zwiększonych potrzeb na witaminę A i E (np. stres, zwiększony wysiłek, "kurza" ślepota, nieprawidłowa dieta), w profilaktyce chorób układu krążenia.
Przeciwwskazania: Hiperwitaminoza A. Nadwrażliwość na witaminę A lub E.
Ostrzeżenia i zalecane środki ostrożności: Podczas stosowania preparatu Capivit nie stosować innych preparatów zawierających witaminę A. Zachować ostrożność u osób z niewydolnością nerek lub wątroby. W okresie ciąży stosować tylko w uzgodnieniu z lekarzem. Zachować ostrożność przy równoległym stosowaniu środków przeciwkrzepliwych z grupy kumaryny i indandionu.
Interakcje: Wchłanianie witaminy A i E może zmniejszać stosowanie cholestyraminy, kolestipolu, olejów mineralnych lub neomycyny.
Dawkowanie: Capivit mite - profilaktycznie 1 kapsułkę na dobę, a przy niedoborach 2-3 razy na dobę.
Capivit forte - profilaktycznie 1 kapsułkę na dobę, a przy niedoborach 2 kapsułki na dobę.
Opakowanie: 2 blistry po 15 kapsułek w tekturowym pudełku.
Producent: GLAXO WELLCOME S.A., Polska


CAPIVIT E 100 (Tocopherol)
Kapsułki

ATC: A11HA

Skład: Kapsułka zawiera 100 mg octanu D,L-a- tokoferolu (witamina E) oraz substancje pomocnicze.
Działanie: Tokoferol (witamina E) działa jako przeciwutleniacz i zabezpiecza przed utlenianiem wielonienasycone kwasy tłuszczowe, fosfolipidy oraz inne wrażliwe na tlen substancje. Wychwytuje wolne rodniki i przerywa reakcje łańcuchowe, które uszkadzają komórki.
Wskazania: W zapobieganiu i leczeniu niedoborów witaminy E, profilaktycznie w chorobach układu krążenia, w miażdżycy, zakrzepowym zapaleniu żył, zaburzeniach mięśniowo-nerwowych, w chorobach błon śluzowych i nabłonków oraz w celu zwiększenia odporności organizmu na zakażenia.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na witaminę E oraz przy występowaniu hipoprotrombinemii spowodowanej niedoborem witaminy K.
Ostrzeżenia i zalecane środki ostrożności: Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Należy zachować ostrożność przy równoczesnym stosowaniu środków przeciwkrzepliwych z grupy kumaryny i indandionu.
Interakcje: Cholestyramina, kolestipol i oleje mineralne mogą zmniejszać wchłanianie witaminy E. Przy stosowaniu dawek powyżej 400 mg na dobę może wystąpić ryzyko krwotoków u pacjentów przyjmujących doustne leki przeciwkrzepliwe. U osób zdrowych witamina E nie wywołuje zmian krzepliwości krwi.
Działania niepożądane: Witamina E w przepisywanych dawkach nie jest toksyczna i nie wywołuje objawów ubocznych, w bardzo dużych dawkach - powyżej 1 g na dobę może powodować nudności, biegunki, skurcze jelit, osłabienie, bóle głowy, zaburzenia widzenia oraz odczyny alergiczne.
Opakowanie: 2 blistry po 15 kapsułek w pudełku tekturowym.
Producent: GLAXO WELLCOME S.A., Polska


DIFOSFEN® (Etidronate disodium)
Tabletki 200 mg

ATC: M05BA BRp

Skład: Tabletka zawiera 200 mg etydronianu disodowego oraz substancje pomocnicze.
Działanie: Etydronian disodowy jest organicznym związkiem fosforowym regulującym metabolizm wapnia w organizmie. Hamuje resorpcję kości przez osteoklasty, prowadząc do stopniowego przyrostu masy kostnej, co wpływa na zwiększenie ich wytrzymałości mechanicznej, a tym samym zmniejsza ryzyko złamań. Podany doustnie szybko przenika do krwi, szybkość wiązania się z kością zależy od rozległości zmian tkanki kostnej. Nie związana część etydronianu jest wydalana z moczem i kałem.
Wskazania: Osteoporoza pomenopauzalna, starcza i posterydowa. Choroba Pageta. Profilaktyka i leczenie heterotopowych ognisk kostnienia, spowodowanych uszkodzeniem rdzenia kręgowego lub chirurgiczną wymianą stawu biodrowego.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na etydronian. Osteomalacja. Ciężka niewydolność nerek. Ciąża i okres karmienia piersią. Nie stosować u pacjentów ze złamaniami do czasu zrostu kości. Nie zostało ustalone bezpieczeństwo stosowania u dzieci.
Interakcje: Jednoczesne podawanie preparatów wapnia, witaminowo-mineralnych, leków zobojętniających kwas solny w żołądku, leków przeczyszczających oraz spożywanie nabiału, znacznie zmniejsza wchłanianie etydronianu z przewodu pokarmowego. Ww. preparaty i produkty należy podawać 2 godziny przed lub po podaniu etydronianu.
Działania niepożądane: Sporadycznie występują zaburzenia żołądkowo-jelitowe, reakcje nadwrażliwości. Ponadto mogą wystąpić parestezje, zapalenie stawów, bóle kostne, złamania kości. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do nasilenia dolegliwości bólowych i osteomalacji.
Dawkowanie: Dorośli doustnie na czczo. W osteoporozie: cyklicznie 400 mg/dobę przez 14 dni, a przez następne 76 dni 500 mg wapnia i 400j.m. witaminy D3/dobę. Maksymalnie leczenie można powtarzać przez 12 cykli. W chorobie Pageta: początkowo 5 mg/kg m.c./dobę - maksymalnie przez 3 miesiące, następnie 10 mg/kg m.c./dobę - maksymalnie przez 3 miesiące. Nie zaleca się stosowania dawek powyżej 20 mg/kg m.c./dobę. W razie potrzeby cykl leczenia można powtórzyć po 3 miesiącach. W kostnieniu heterotopowym: pacjenci po całkowitej wymianie stawu biodrowego - 20 mg/kg m.c./dobę przez miesiąc przed zabiegiem i 3 miesiące po zabiegu, pacjenci z uszkodzeniem rdzenia kręgowego - 20 mg//kg m.c./dobę przez 2 tyg., a następnie 10 mg/kg m.c./dobę przez 10 tygodni. Preparat należy przyjmować na czczo.
Opakowanie: 30 tabletek.
Producent: Grodziskie Zakłady Farmaceutyczne POLFA, Polska


LIPOBASETM (Composite)
Krem

ATC: D02AC

Skład: Biała miękka parafina, alkohol cetosterylowy, parafina ciekła, cetomacrogol 1000, kwas cytrynowy, cytrynian sodu, hydroksybenzoesan metylu, woda destylowana.
Działanie: Przywraca skórze prawidłową funkcję, zaburzoną podczas przebiegu procesu chorobowego poprzez właściwe uwodnienie i natłuszczenie skóry. Właściwości ochronne skóry zależą od jej prawidłowego uwodnienia i natłuszczenia. Lipobase jest obojętny farmakologicznie, łączy zalety maści (natłuszczające) i kremu (akceptowanemu kosmetycznie - nie tłuści pościeli, ubrań). Krem Lipobase bardzo dobrze wchłania się z powierzchni skóry i jego skład do minimum ogranicza reakcje alergiczne.
Wskazania: Codzienna pielęgnacja podatnej na podrażnienia skóry. Leczenie naprzemienne z zewnętrznymi preparatami kortykosteroidowymi. Przywracanie właściwego uwodnienia i natłuszczenia skóry. Do sporządzania recepturowych leków dermatologicznych jako podłoże obojętne nie wchodzące w reakcje z substancjami leczniczymi.
Sposób stosowania: Preparat do stosowania zewnętrznego na skórę chorobowo zmienioną lub w celach pielęgnacyjnych. Nanosić cienką warstwę 1-2 razy dziennie lub w miarę potrzeby częściej.
Opakowanie: 30 g lub 100 g w tubie.
Producent: YAMANOUCHI, Holandia


NEOAZARINA (Composite)
Tabletki powlekane

ATC: R05FA Rp*

Skład: Tabletka zawiera 316 mg sproszkowanego ziela tymianku, 20 mg suchego wyciągu z ziela glistnika, 10 mg fosforanu kodeiny oraz substancje pomocnicze.
Działanie: Lek o ośrodkowym działaniu przeciwkaszlowym i rozkurczającym oskrzela.
Wskazania: Nieżyty górnych dróg oddechowych, silne napadowe ataki suchego kaszlu.
Przeciwwskazania: Niewydolność oddechowa, napad astmy oskrzelowej, przewlekły spastyczny nieżyt oskrzeli, mukostaza, śpiączka, uzależnienie od opioidów, ciąża, laktacja.
Działania niepożądane: Niekiedy mogą wystąpić: depresja ośrodka oddechowego, nudności, wymioty, zaparcia, suchość w jamie ustnej, zaburzenia snu, bóle i zawroty głowy, objawy alergiczne.
Środki ostrożności: Przy dłużej utrzymujących się objawach kaszlu (ponad tydzień) konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Dawkowanie: Dorośli 3 razy na dobę po 1 tabletce, a w bardzo silnych nocnych napadowych atakach kaszlu do 2 tabletek jednorazowo. Dzieciom, po konsultacji z lekarzem wg jego wskazań.
Opakowanie: 10 tabletek powlekanych.
Producent: HERBAPOL S.A. Wrocław, Polska


PHLODERM® (Composite)
Maść

ATC: D11AX

Skład: 100 g maści zawiera: wyciąg z kory oczaru 3:1 o zawartości garbników w preparacie w przeliczeniu na hamamelitaninę 0,3%, 7 g wody i eucerynę bezwodną kosmetyczną do 100 g.
Działanie: Preparat działa ściągająco, słabo przeciwzapalnie i hamuje niewielkie krwawienia (np. po otarciach naskórka).
Wskazania: Pomocniczo w leczeniu wyprysku kontaktowego i łojotokowego, odmrożeń i oparzeń pierwszego stopnia, bąbli pokrzywkowych po ukąszeniach owadów oraz w pielęgnacji wysuszonej skóry.
Sposób użycia: Skórę zmienioną chorobowo smarować niewielką ilością maści w miarę potrzeby kilka razy dziennie, o ile lekarz nie zaleci inaczej.
Opakowanie: Tuba 30 g.
Producent: HERBAPOL S.A. Poznań, Polska


PLUSSSZ BALANCE
Tabletki musujące, źródło magnezu, dietetyczny środek spożywczy

ATC: A11JB

Skład: Tabletka zawiera 2 mg witaminy B6 (co odpowiada 100% dziennego zapotrzebowania), 120 mg magnezu (co odpowiada 40% (dziennego zapotrzebowania), oraz substancje pomocnicze wśród których substancją słodzącą jest aspartam. Wartość odżywcza tabletki wynosi - tłuszcz i białko 0 g, węglowodany 0,1g, sód 191,6 mg, wartość energetyczna 17,3 kJ (4,1 kcal). Preparat nie zawiera cukru i może być spożywany przez diabetyków.
Działanie: Magnez i witamina B6 zmniejszają uczucie zmęczenia, zwiększają wydolność organizmu i wspierają pracę serca. Przeciwdziałają nadciśnieniu tętniczemu i zwapnieniu naczyń krwionośnych. Magnez blokując działanie hormonów odpowiedzialnych za stres stanowi czynnik ochronny przed jego negatywnymi skutkami. Magnez jest naturalnym środkiem uspokajającym.
Wskazania: Dla osób dorosłych jako uzupełnienie codziennej diety w magnez i witaminę B6.
Preparat polecany jest w sytuacjach stresowych spowodowanych zwiększonym wysiłkiem fizycznym i umysłowym, dla kobiet w ciąży, kobiet karmiących i kobiet w okresie menstruacji, dla osób na ścisłej diecie odchudzającej oraz dla uprawiających sport.
Sposób użycia: 1 tabletka na dobę. Tabletkę rozpuścić w 1 szklance zimnej wody i wypić.
Opakowanie: 20 tabletek w tubie.
Producent: PHARMAVIT, Węgry


PLUSSSZ BALANCE
Tabletki musujące, źródło żelaza, dietetyczny środek spożywczy

ATC B03AE

Skład: Tabletka zawiera 4,6 mg żelaza w postaci glukonianu (co odpowiada 33% dziennego zapotrzebowania), 60 mg witaminy C (co odpowiada 100% dziennego zapotrzebowania) oraz substancje pomocnicze wśród których substancją słodzącą jest aspartam. Wartość odżywcza tabletki wynosi: tłuszcz i białko 0 g, węglowodany 0,14 g, wartość energetyczna 25,6 kJ (6 kcal). Preparat nie zawiera cukru i może być spożywany przez diabetyków.
Działanie: Żelazo przenosi tlen potrzebny do wytwarzania energii w organizmie, jest także niezbędne do wytwarzania krwinek czerwonych. Witamina C przyczynia się do lepszego wchłaniania żelaza.
Wskazania: Dla osób dorosłych jako uzupełnienie codziennej diety w żelazo i witaminę C, szczególnie w stanach przemęczenia i ospałości spowodowanej niedoborami żelaza. Także w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na żelazo (menstruacja, karmienie piersią, ciąża, anemia spowodowana brakiem żelaza, dieta wegetariańska, po operacjach).
Sposób użycia: 1 tabletka na dobę. Tabletkę rozpuścić w 1 szklance zimnej wody i wypić.
Opakowanie: 20 tabletek w tubie.
Producent: PHARMAVIT, Węgry


PLUSSSZ BALANCE
Tabletki musujące, źródło witaminy C, dietetyczny środek spożywczy

ATC: A11GA

Skład: Tabletka zawiera 60 mg witaminy C (co odpowiada 100% dziennego zapotrzebowania) oraz substancje pomocnicze, wśród których substancją słodzącą jest aspartam. Wartość odżywcza 1 tabletki wynosi: tłuszcz i białko 0 g, węglowodany 0,2 g, sód 0,26 g, wartość energetyczna 25,46 kJ (6 kcal). Preparat nie zawiera cukru i może być spożywany przez diabetyków.
Działanie: Reguluje wiele funkcji życiowych organizmu, wzmaga odporność na infekcje, hamuje procesy utleniania, przyspiesza gojenie się ran. Zmniejsza groźne dla organizmu skutki wpływu zanieczyszczenia środowiska.
Wskazania: Dla osób dorosłych jako uzupełnienie codziennej diety w witaminę C. Preparat jest zalecany szczególnie dla osób palących, a także w przypadku niezbilansowanej diety, ubogiej w witaminę C. Zalecany również osobom na diecie oraz kobietom w ciąży i karmiącym piersią, a także w stanach zmęczenia i osłabienia.
Sposób użycia: 1 tabletka na dobę. Tabletkę rozpuścić w 1 szklance zimnej wody i wypić.
Opakowanie: 20 tabletek w tubie.
Producent: PHARMAVIT, Węgry


PLUSSSZ BALANCE
Tabletki musujące, źródło multiwitamin, dietetyczny środek spożywczy.

ATC: A11AA

Skład: Tabletka zawiera 100% dziennego zapotrzebowania człowieka dorosłego niżej wymienionych witamin wchodzących w skład preparatu: 60 mg witaminy C, 1,4 mg witaminy B1, 1,6 mg witaminy B2, 2 mg witaminy B6, 1 mg witaminy B12, 0,2 mg kwasu foliowego, 0,15 mg biotyny, 10 mg witaminy E, 18 mg niacyny (wit. PP), 6 mg kwasu pantotenowego oraz substancje pomocnicze, wśród których substancją słodzącą jest aspartam. Wartość odżywcza 1 tabletki wynosi: tłuszcz i białko 0 g, węglowodany 0,12 g, sód 0,283 g, wartość energetyczna 24 kJ (5,7 kcal). Preparat nie zawiera cukru i może być spożywany przez diabetyków.
Działanie: W codziennej diecie winny być zachowane właściwe proporcje i równowaga pomiędzy składnikami odżywczymi, a witaminami. Szczególnie dotyczy to witamin z grupy B. W celu zapewnienia optymalnego ich poziomu ważne jest spożywanie ich zbilansowanej dawki.
Wskazania: Dla osób dorosłych jako uzupełnienie codziennej diety w witaminy. Szczególnie dla osób spożywających pokarmy ubogie w witaminy, będących na diecie lub odchudzających się, mających zwiększone zapotrzebowanie na witaminy - np. podeszły wiek, uprawianie sportu, ciąża, karmienie piersią, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu i po przebytych chorobach.
Sposób użycia: 1 tabletka na dobę. Tabletkę rozpuścić w 1 szklance zimnej wody i wypić natychmiast.
Opakowanie: 20 tabletek w tubie.
Producent: PHARMAVIT, Węgry


PLUSSSZ BALANCE
Tabletki musujące, źródło witamin junior, dietetyczny środek spożywczy

ATC: A11AA

Skład: Tabletka zawiera następujący zestaw witamin (ilości witamin podano w mg, a w nawiasach procent dziennego zapotrzebowania): 40 mg (66%) witaminy C, 0,6 mg (42,8%) witaminy B1, 0,6 mg (37,5%) witaminy B2, 1 mg (50%) witaminy B6, 0,08 mg (53,3%) biotyny, 4 mg (40%) witaminy E, 5 mg (27,7%) niacyny (wit. PP), 1,8 mg (30%) kwasu pantotenowego, 150 mg (18,7%) wapnia, 221,9 mg sodu oraz substancje pomocnicze, wśród których substancją słodzącą jest m.in. sacharynian sodu.
Działanie: W codziennej diecie winny być zachowane właściwe proporcje i równowaga pomiędzy składnikami odżywczymi a witaminami. Szczególnie dotyczy to witamin z grupy B. W celu zapewnienia optymalnego ich poziomu ważne jest spożywanie ich zbilansowanej dawki.
Wskazania: Uzupełnia zapotrzebowanie organizmu dziecka w kompleks witamin i potrzebny do budowy kośćca wapń, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu. Zalecany jako uzupełnienie codziennej diety, szczególnie dla dzieci, które nie mają apetytu, są osłabione i przemęczone, a także po przebytych chorobach. Nie zawiera cukru, może być spożywany przez dzieci chore na cukrzycę.
Sposób użycia: 1 tabletka na dobę. Tabletkę rozpuścić w 1 szklance zimnej wody i wypić.
Opakowanie: 20 tabletek w tubie.
Producent: PHARMAVIT, Węgry


PRIORIXTM
Szczepionka przeciwko odrze, śwince, różyczce

ATC:J07BD BRp

Skład: Liofilizowana, skojarzona, żywa szczepionka zawierająca atenuowane wirusy odry - szczepu Schwarz, wirusy świnki RIT 4385 (pochodzące ze szczepu Jeryl Lynn) oraz wirusy różyczki szczepu Wistar RA 27/3, uzyskane z hodowli tkanek zarodka kurzego (wirusy świnki i odry) i ludzkich komórek dipolowych MRC5 (wirusy różyczki).
Jedna dawka - 0,5 ml.
Działanie: W badaniach klinicznych wykazano wysoką immunogenność szczepionki Priorix. Obecność przeciwciał przeciwko odrze stwierdzono u 98 %, przeciwko śwince u 96,1 % i przeciwko różyczce u 99,3 % osób zaszczepionych, uprzednio seronegatywnych.
Wskazania do stosowania: Do uodpornienia przeciwko odrze, śwince i różyczce.
Przeciwwskazania: Nie podawać szczepionki w okresie ostrych chorób zwłaszcza gorączkowych. Obecność łagodnej infekcji nie jest przeciwwskazaniem do zastosowania szczepionki. Priorix jest przeciwwskazany u osób ze stwierdzoną w przeszłości nadwrażliwością na neomycynę, z niewydolnością układu immunologicznego. Priorix może być stosowany u pacjentów w okresie bezobjawowym infekcji HIV bez obaw konsekwencji dotyczących ich choroby. Podawanie w okresie ciąży jest przeciwwskazane. Należy unikać zajścia w ciążę w ciągu trzech miesięcy od szczepienia.
Ostrzeżenia: Alkohol i inne środki dezynfekujące powinny wyparować ze skóry przed podaniem szczepionki. Można uzyskać ograniczony efekt ochronny przeciwko odrze po zastosowaniu szczepionki 72 godziny od kontaktu z chorym na odrę. Niemowlęta poniżej 12 miesiąca życia mogą nie wytworzyć wystarczającej odpowiedzi serologicznej na wirusy odry w szczepionce, w związku z możliwością obecności w ich organizmie przeciwciał matczynych. Nie wyklucza się jednak możliwości zastosowania u niemowląt poniżej 12 miesiąca życia i powtórzenia szczepienia po 12 miesiącach. Osoby uczulone na białko jaja kurzego nie reagujące odczynami anafilaktycznymi mogą być szczepione z zachowaniem ostrożności.
Interakcje: Jeśli istnieje konieczność przeprowadzenia testów tuberkulinowych, należy je przeprowadzić przed lub równocześnie z podaniem szczepionki. Jest ogólnie przyjęte, że skojarzone szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce mogą być przyjmowane, w tym samym czasie z doustną szczepionką polio lub inaktywowaną szczepionką polio (w szczególnych przypadkach), skojarzoną szczepionką przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz przeciwko Hemophilus influenzae typu B, jeśli podaje się je w różne miejsca ciała.
Priorix można podawać jako szczepienie przypominające również tym pacjentom, którzy uprzednio zostali zaszczepieni innymi skojarzonymi szczepionkami przeciwko odrze, śwince i różyczce. Nie należy mieszać z innymi szczepionkami w tej samej strzykawce.
Działania niepożądane: Odczyny poszczepienne występowały: miejscowe zaczerwienienie 7,2%, wysypka 7,1%, gorączka 6,4%, miejscowa bolesność 3,1%, miejscowy obrzęk 2,6%, obrzęk ślinianek 0,7%, drgawki gorączkowe 0,1%. Pojawiały się rzadko: niepokój, zapalenie gardła, infekcja górnych dróg oddechowych, katar, biegunka, zapalenie oskrzeli, wymioty, kaszel, zapalenie ucha środkowego.
Sposób stosowania: Priorix podaje się w iniekcji podskórnej lub domięśniowej. Podaje się pojedynczą dawkę 0,5 ml szczepionki. Zaleca się podawanie szczepionki od 12 miesiąca życia. Schemat szczepienia powinien być zgodny z zaleceniami krajowymi.
Opakowanie: 1 fiolka z liofilizatem + 1 ampułko-strzykawka z igłą z rozpuszczalnikiem po 0,5 ml.
Producent: SMITHKLINE BEECHAM PHARMA GmbH, Niemcy


TUSSAL® (Dextromethorphan)
Tabletki powlekane 15 mg

ATC: R05DA BRp

Skład: Tabletka zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz substancje pomocnicze.
Działanie: Dekstrometorfan - związek z grupy pochodnych fenantrenu, wykazuje działanie przeciwkaszlowe. Działa hamująco na ośrodek kaszlu w ośrodkowym układzie nerwowym. Siła działania przeciwkaszlowego dekstrometorfanu jest porównywalna do równoważnej dawki kodeiny. Nie wywołuje objawów niepożądanych jakie może wywołać kodeina (takich jak zaburzenia oddychania, obrzęk płuc, zaparcia, nudności i wymioty, suchość w jamie ustnej, bóle głowy), nie powoduje lekozależności. W dawkach leczniczych nie hamuje czynności nabłonka rzęskowego oskrzeli. Dekstrometorfan wchłania się szybko z przewodu pokarmowego. Jego działanie zaczyna się po 10-30 min. od podania i utrzymuje się od 3-6 godzin, u dzieci o połowę dłużej.
Wskazania: Leczenie objawowe tzw. suchego kaszlu różnego pochodzenia (nie związanego z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych).
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na składniki preparatu. Astma i stany zapalne dróg oddechowych. Ciężka niewydolność wątroby. Nie stosować u pacjentów leczonych inhibitorami monoaminooksydazy (MAO).
Ostrzeżenia i zalecane środki ostrożności: Jeśli mimo stosowania leku Tussal kaszel utrzymuje się dłużej niż 4 dni, a choroba przebiega z gorączką, bólami głowy bądź wysypką - należy skontaktować się z lekarzem. Leku nie należy stosować w kaszlu z odkrztuszaniem. Nie przyjmować przed upływem 14 dni od zakończenia leczenia inhibitorami MAO.
Działania niepożądane: Dekstrometorfan może spowodować działania wpływające na sprawność psychofizyczną jak zawroty głowy, senność, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, nudności, wymioty i bóle żołądka.
Dawkowanie: Dorośli i młodzież powyżej 12 lat 1 tabletkę co 4 godziny (przed snem dawkę można zwiększyć do 2 tabletek). Maksymalna dawka dobowa wynosi 120 mg. Dzieciom w wieku 6-12 lat należy podawać połowę dawki dla dorosłych (pół tabletki co 4 godziny lub 1 tabletkę co 6 do 9 godzin),
Opakowanie: 10 tabletek w blistrze zapakowanym w kartonik.
Producent: PPHU BIOFARM Sp. z o.o., Polska


VICALVIT® (Calcium carbonate)
Tabletki do ssania, 500 mg wapnia

ATC: A012AA

Skład: Tabletka zawiera 1250 mg węglanu wapnia (co odpowiada 500 mg jonów wapnia) oraz substancje pomocnicze.
Działanie: Wapń jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jest on regulatorem uwalniania i magazynowania substancji przekaźnikowych oraz hormonów. Jony wapnia są niezbędne dla utrzymywania prawidłowej czynności układu nerwowego, mięśniowego oraz przepuszczalności błon komórkowych ścian naczyń krwionośnych. Sole wapnia obecne w kościach razem z magnezem i fosforem stanowią strukturę podporową szkieletu. Wapń zjonizowany jest aktywatorem i inhibitorem wielu enzymów biorących udział w procesie krzepnięcia krwi oraz przekazywaniu impulsów nerwowych. Warunkuje prawidłową kurczliwość komórek mięśni gładkich oraz mięśnia sercowego.
Wskazania: Stany zwiększonego zapotrzebowania na wapń (np. okres intensywnego wzrostu u dzieci i młodzieży, rekonwalescencja). Uzupełnianie niedoboru wapnia u pacjentów będących na diecie. Wspomagająco w leczeniu osteoporozy, chorób alergicznych (wypryski, obrzęki) oraz w leczeniu złamań kości.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na składniki preparatu, hiperkalcemia, hiperkalciuria, ciąża, niewydolność nerek. Ostrożnie stosować preparat w kamicy nerkowej. Preparatu nie należy podawać chorym na fenyloketonurię oraz dzieciom poniżej 3 lat.
Ostrzeżenia oraz zalecane środki ostrożności: Podczas podawania preparatu wapnia, należy kontrolować stężenie wapnia w surowicy krwi. Pacjenci z kamicą nerkową oraz cukrzycą powinni przyjmować lek pod ścisłą kontrolą lekarza. Podczas stosowania preparatu należy pić dużo płynów. Stosowanie leku w okresie ciąży i karmienia piersią jedynie pod kontrolą lekarza.
Dawkowanie: O ile lekarz nie zaleci inaczej, zazwyczaj stosuje się 2-3 tabletki na dobę, godzinę lub półtorej po posiłku. Tabletkę należy ssać powoli do całkowitego rozpuszczenia.
Opakowanie: Kartonik zawierający 20 lub 60 tabletek w pojemniku lub kartonik zawierający 1 lub 3 blistry po 20 sztuk.
Producent: POLFA Kutno, Polska


VOLTAREN® (Diclofenac)
Czopki 100 mg

ATC: M01AB BRp

Skład: Czopek zawiera 100 mg soli sodowej diklofenaku oraz substancje pomocnicze.
Działanie: Diklofenak jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym pochodną kwasu aminofenylooctowego. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe oraz przeciwagregacyjne. Po podaniu doodbytniczym w postaci czopków wchłania się szybko i całkowicie. Najwyższe stężenie w surowicy krwi osiąga w 1-2 godzin od podania.
Wskazania: Leczenie objawowe reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, bolesnego miesiączkowania.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na diklofenak lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy oraz istniejące lub przebyte wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Ciężka niewydolność wątroby i nerek. Nie stosować czopków u chorych ze zmianami zapalnymi odbytu i okolicy okołoodbytniczej. Nie należy stosować u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.
Działania niepożądane: Niekiedy występują zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, bóle i zawroty głowy, wysypki skórne, podwyższone wartości transaminaz. Może wystąpić odczyn miejscowy po zastosowaniu czopka. Pojedyncze przypadki zapalenia trzustki, zwężenia światła jelit, zapalenie płuc, rumień wielopostaciowy, zespół Stevens-Johnsona, zespół Lyella, erytrodermia, plamica, zmiany w obrazie morfologicznym krwi, zaburzenia układu krążenia, zaburzenia czucia lub widzenia.
Dawkowanie: O ile lekarz nie zaleci inaczej preparat stosuje się 1 raz na dobę w dawce 100 mg, korzystnie przed snem.
Producent: NOVARTIS PHARMA A.G., Szwajcaria
Medycyna Rodzinna 3-4/2000
Strona internetowa czasopisma Medycyna Rodzinna