Ludzkie koronawirusy - autor: Krzysztof Pyrć z Zakładu Mikrobiologii, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Uniwersytet Jagielloński, Kraków

Chcesz wydać pracę habilitacyjną, doktorską czy monografię? Zrób to w Wydawnictwie Borgis – jednym z najbardziej uznanych w Polsce wydawców książek i czasopism medycznych. W ramach współpracy otrzymasz pełne wsparcie w przygotowaniu książki – przede wszystkim korektę, skład, projekt graficzny okładki oraz profesjonalny druk. Wydawnictwo zapewnia szybkie terminy publikacji oraz doskonałą atmosferę współpracy z wysoko wykwalifikowanymi redaktorami, korektorami i specjalistami od składu. Oferuje także tłumaczenia artykułów naukowych, skanowanie materiałów potrzebnych do wydania książki oraz kompletowanie dorobku naukowego.

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Medycyna Rodzinna 3-4/2000, s. 7-10
Wybrane nowości rynkowe
APAP® dla dzieci (Paracetamol)
W zawiesinie

ATC: N02BE

Skład: 5 ml zawiesiny doustnej zawiera 160 mg paracetamolu oraz substancje pomocnicze. Słodki, owocowy smak preparatu - bez dodatku cukru - uzyskano dzięki wysokiej zawartości syropu kukurydzianego.
Działanie: Przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, dzięki czemu szybko obniża gorączkę i uśmierza ból.
Wskazania: Doraźnie w stanach gorączkowych, w infekcjach wirusowych i bakteryjnych - w przebiegu przeziębienia, grypy, zakażeniach dróg oddechowych oraz w chorobach wieku dziecięcego. Preparat wskazany jest również w stanach bólowych takich jak bolesne ząbkowanie, odczyny poszczepienne, bóle głowy i kończyn oraz bóle towarzyszące urazom i oparzeniom.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na składniki preparatu, niedokrwistość, ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Nie stosować u dzieci poniżej 3 miesiąca życia.
Ostrzeżenia i zalecane środki ostrożności: Szczególną ostrożność należy zachować u dzieci z niewydolnością nerek i wątroby. Nie stosować z innymi preparatami zawierającymi paracetamol. Benzoesan sodu zawarty w preparacie jako środek konserwujący może wywołać reakcje alergiczne, a u chorych na astmę może wywołać napad astmy.
Działania niepożądane: Mogą wystąpić reakcje alergiczne takie jak rumień, pokrzywka, wysypka, świąd. Długotrwałe stosowanie może wywołać trombocytopenię i agranulocytozę.
Dawkowanie: Dawkę ustala się wg masy ciała dziecka - przeciętnie jednorazowo 10-15 mg/kg masy ciała. I tak w zależności od wieku dziecka stosuje się następujące dawki paracetamolu:
3 miesiące - 1 rok 2,5 ml zawiesiny (80 mg paracetamolu)
1-2 lata 3,75 ml zawiesiny (120 mg paracetamolu)
2-3 lata 5 ml zawiesiny (160 mg paracetamolu)
4-5 lat 7,5 ml zawiesiny (240 mg paracetamolu)
6-8 lat 10 ml zawiesiny (320 mg paracetamolu)
9-10 lat 12,5 ml zawiesiny (400 mg paracetamolu)
11-12 lat 15 ml zawiesiny (480 mg paracetamolu)
W razie potrzeby dawkę można powtarzać co 4 godziny, ale nie więcej niż 4 razy na dobę.
Opakowanie: 120 ml zawiesiny w butelce plastikowej z dołączoną miarką z podziałką.
Producent: US PHARMACIA, USA


CAPIVIT A+E mite, forte (Composite)
Kapsułki

ATC: A11JA

Skład: CAPIVITmite - kapsułka zawiera 2 500 j.m. octanu retinolu (wit. A), 50 mg octanu D,L-a-tokoferolu (wit. E), oraz substancje pomocnicze.
CAPIVITforte - kapsułka zawiera 2 500 j.m. octanu retinolu (wit. A), 150 mg octanu D,L-a-tokoferolu (wit. E) oraz substancje pomocnicze.
Działanie: Retinol (witamina A) jest niezbędny do reprodukcji, wzrostu, regeneracji i różnicowania czynności nabłonków, a także do wzrostu i rozwoju kości oraz do prawidłowej funkcji narządu wzroku. Niedobór witaminy A prowadzi do tzw. kurzej ślepoty, wysychania spojówek, rozmiękania rogówki a w ciężkich przypadkach do trwałego uszkodzenia oczu i ślepoty. W siatkówce retinol ulega przemianie tworząc barwnik wzrokowy - rodopsynę - konieczną do adaptacji wzroku w ciemności. Tokoferol (witamina E) działa jako przeciwutleniacz i zabezpiecza przed utlenianiem wielonienasycone kwasy tłuszczowe, fosfolipidy oraz inne wrażliwe na tlen substancje. Wychwytuje wolne rodniki i przerywa reakcje łańcuchowe, które uszkadzają komórki.
Wskazania: Zapobieganie wystąpieniu niedoborów witamin A i E, uzupełnianie zwiększonych potrzeb na witaminę A i E (np. stres, zwiększony wysiłek, "kurza" ślepota, nieprawidłowa dieta), w profilaktyce chorób układu krążenia.
Przeciwwskazania: Hiperwitaminoza A. Nadwrażliwość na witaminę A lub E.
Ostrzeżenia i zalecane środki ostrożności: Podczas stosowania preparatu Capivit nie stosować innych preparatów zawierających witaminę A. Zachować ostrożność u osób z niewydolnością nerek lub wątroby. W okresie ciąży stosować tylko w uzgodnieniu z lekarzem. Zachować ostrożność przy równoległym stosowaniu środków przeciwkrzepliwych z grupy kumaryny i indandionu.
Interakcje: Wchłanianie witaminy A i E może zmniejszać stosowanie cholestyraminy, kolestipolu, olejów mineralnych lub neomycyny.
Dawkowanie: Capivit mite - profilaktycznie 1 kapsułkę na dobę, a przy niedoborach 2-3 razy na dobę.
Capivit forte - profilaktycznie 1 kapsułkę na dobę, a przy niedoborach 2 kapsułki na dobę.
Opakowanie: 2 blistry po 15 kapsułek w tekturowym pudełku.
Producent: GLAXO WELLCOME S.A., Polska


CAPIVIT E 100 (Tocopherol)
Kapsułki

ATC: A11HA

Skład: Kapsułka zawiera 100 mg octanu D,L-a- tokoferolu (witamina E) oraz substancje pomocnicze.
Działanie: Tokoferol (witamina E) działa jako przeciwutleniacz i zabezpiecza przed utlenianiem wielonienasycone kwasy tłuszczowe, fosfolipidy oraz inne wrażliwe na tlen substancje. Wychwytuje wolne rodniki i przerywa reakcje łańcuchowe, które uszkadzają komórki.
Wskazania: W zapobieganiu i leczeniu niedoborów witaminy E, profilaktycznie w chorobach układu krążenia, w miażdżycy, zakrzepowym zapaleniu żył, zaburzeniach mięśniowo-nerwowych, w chorobach błon śluzowych i nabłonków oraz w celu zwiększenia odporności organizmu na zakażenia.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na witaminę E oraz przy występowaniu hipoprotrombinemii spowodowanej niedoborem witaminy K.
Ostrzeżenia i zalecane środki ostrożności: Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Należy zachować ostrożność przy równoczesnym stosowaniu środków przeciwkrzepliwych z grupy kumaryny i indandionu.
Interakcje: Cholestyramina, kolestipol i oleje mineralne mogą zmniejszać wchłanianie witaminy E. Przy stosowaniu dawek powyżej 400 mg na dobę może wystąpić ryzyko krwotoków u pacjentów przyjmujących doustne leki przeciwkrzepliwe. U osób zdrowych witamina E nie wywołuje zmian krzepliwości krwi.
Działania niepożądane: Witamina E w przepisywanych dawkach nie jest toksyczna i nie wywołuje objawów ubocznych, w bardzo dużych dawkach - powyżej 1 g na dobę może powodować nudności, biegunki, skurcze jelit, osłabienie, bóle głowy, zaburzenia widzenia oraz odczyny alergiczne.
Opakowanie: 2 blistry po 15 kapsułek w pudełku tekturowym.
Producent: GLAXO WELLCOME S.A., Polska


DIFOSFEN® (Etidronate disodium)
Tabletki 200 mg

ATC: M05BA BRp

Skład: Tabletka zawiera 200 mg etydronianu disodowego oraz substancje pomocnicze.
Działanie: Etydronian disodowy jest organicznym związkiem fosforowym regulującym metabolizm wapnia w organizmie. Hamuje resorpcję kości przez osteoklasty, prowadząc do stopniowego przyrostu masy kostnej, co wpływa na zwiększenie ich wytrzymałości mechanicznej, a tym samym zmniejsza ryzyko złamań. Podany doustnie szybko przenika do krwi, szybkość wiązania się z kością zależy od rozległości zmian tkanki kostnej. Nie związana część etydronianu jest wydalana z moczem i kałem.
Wskazania: Osteoporoza pomenopauzalna, starcza i posterydowa. Choroba Pageta. Profilaktyka i leczenie heterotopowych ognisk kostnienia, spowodowanych uszkodzeniem rdzenia kręgowego lub chirurgiczną wymianą stawu biodrowego.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na etydronian. Osteomalacja. Ciężka niewydolność nerek. Ciąża i okres karmienia piersią. Nie stosować u pacjentów ze złamaniami do czasu zrostu kości. Nie zostało ustalone bezpieczeństwo stosowania u dzieci.
Interakcje: Jednoczesne podawanie preparatów wapnia, witaminowo-mineralnych, leków zobojętniających kwas solny w żołądku, leków przeczyszczających oraz spożywanie nabiału, znacznie zmniejsza wchłanianie etydronianu z przewodu pokarmowego. Ww. preparaty i produkty należy podawać 2 godziny przed lub po podaniu etydronianu.
Działania niepożądane: Sporadycznie występują zaburzenia żołądkowo-jelitowe, reakcje nadwrażliwości. Ponadto mogą wystąpić parestezje, zapalenie stawów, bóle kostne, złamania kości. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do nasilenia dolegliwości bólowych i osteomalacji.
Dawkowanie: Dorośli doustnie na czczo. W osteoporozie: cyklicznie 400 mg/dobę przez 14 dni, a przez następne 76 dni 500 mg wapnia i 400j.m. witaminy D3/dobę. Maksymalnie leczenie można powtarzać przez 12 cykli. W chorobie Pageta: początkowo 5 mg/kg m.c./dobę - maksymalnie przez 3 miesiące, następnie 10 mg/kg m.c./dobę - maksymalnie przez 3 miesiące. Nie zaleca się stosowania dawek powyżej 20 mg/kg m.c./dobę. W razie potrzeby cykl leczenia można powtórzyć po 3 miesiącach. W kostnieniu heterotopowym: pacjenci po całkowitej wymianie stawu biodrowego - 20 mg/kg m.c./dobę przez miesiąc przed zabiegiem i 3 miesiące po zabiegu, pacjenci z uszkodzeniem rdzenia kręgowego - 20 mg//kg m.c./dobę przez 2 tyg., a następnie 10 mg/kg m.c./dobę przez 10 tygodni. Preparat należy przyjmować na czczo.
Opakowanie: 30 tabletek.
Producent: Grodziskie Zakłady Farmaceutyczne POLFA, Polska


LIPOBASETM (Composite)
Krem

ATC: D02AC

Skład: Biała miękka parafina, alkohol cetosterylowy, parafina ciekła, cetomacrogol 1000, kwas cytrynowy, cytrynian sodu, hydroksybenzoesan metylu, woda destylowana.
Działanie: Przywraca skórze prawidłową funkcję, zaburzoną podczas przebiegu procesu chorobowego poprzez właściwe uwodnienie i natłuszczenie skóry. Właściwości ochronne skóry zależą od jej prawidłowego uwodnienia i natłuszczenia. Lipobase jest obojętny farmakologicznie, łączy zalety maści (natłuszczające) i kremu (akceptowanemu kosmetycznie - nie tłuści pościeli, ubrań). Krem Lipobase bardzo dobrze wchłania się z powierzchni skóry i jego skład do minimum ogranicza reakcje alergiczne.
Wskazania: Codzienna pielęgnacja podatnej na podrażnienia skóry. Leczenie naprzemienne z zewnętrznymi preparatami kortykosteroidowymi. Przywracanie właściwego uwodnienia i natłuszczenia skóry. Do sporządzania recepturowych leków dermatologicznych jako podłoże obojętne nie wchodzące w reakcje z substancjami leczniczymi.
Sposób stosowania: Preparat do stosowania zewnętrznego na skórę chorobowo zmienioną lub w celach pielęgnacyjnych. Nanosić cienką warstwę 1-2 razy dziennie lub w miarę potrzeby częściej.
Opakowanie: 30 g lub 100 g w tubie.
Producent: YAMANOUCHI, Holandia


NEOAZARINA (Composite)
Tabletki powlekane

ATC: R05FA Rp*

Skład: Tabletka zawiera 316 mg sproszkowanego ziela tymianku, 20 mg suchego wyciągu z ziela glistnika, 10 mg fosforanu kodeiny oraz substancje pomocnicze.
Działanie: Lek o ośrodkowym działaniu przeciwkaszlowym i rozkurczającym oskrzela.
Wskazania: Nieżyty górnych dróg oddechowych, silne napadowe ataki suchego kaszlu.
Przeciwwskazania: Niewydolność oddechowa, napad astmy oskrzelowej, przewlekły spastyczny nieżyt oskrzeli, mukostaza, śpiączka, uzależnienie od opioidów, ciąża, laktacja.
Działania niepożądane: Niekiedy mogą wystąpić: depresja ośrodka oddechowego, nudności, wymioty, zaparcia, suchość w jamie ustnej, zaburzenia snu, bóle i zawroty głowy, objawy alergiczne.
Środki ostrożności: Przy dłużej utrzymujących się objawach kaszlu (ponad tydzień) konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Dawkowanie: Dorośli 3 razy na dobę po 1 tabletce, a w bardzo silnych nocnych napadowych atakach kaszlu do 2 tabletek jednorazowo. Dzieciom, po konsultacji z lekarzem wg jego wskazań.
Opakowanie: 10 tabletek powlekanych.
Producent: HERBAPOL S.A. Wrocław, Polska


PHLODERM® (Composite)
Maść

ATC: D11AX

Skład: 100 g maści zawiera: wyciąg z kory oczaru 3:1 o zawartości garbników w preparacie w przeliczeniu na hamamelitaninę 0,3%, 7 g wody i eucerynę bezwodną kosmetyczną do 100 g.
Działanie: Preparat działa ściągająco, słabo przeciwzapalnie i hamuje niewielkie krwawienia (np. po otarciach naskórka).
Wskazania: Pomocniczo w leczeniu wyprysku kontaktowego i łojotokowego, odmrożeń i oparzeń pierwszego stopnia, bąbli pokrzywkowych po ukąszeniach owadów oraz w pielęgnacji wysuszonej skóry.
Sposób użycia: Skórę zmienioną chorobowo smarować niewielką ilością maści w miarę potrzeby kilka razy dziennie, o ile lekarz nie zaleci inaczej.
Opakowanie: Tuba 30 g.
Producent: HERBAPOL S.A. Poznań, Polska


PLUSSSZ BALANCE
Tabletki musujące, źródło magnezu, dietetyczny środek spożywczy

ATC: A11JB

Skład: Tabletka zawiera 2 mg witaminy B6 (co odpowiada 100% dziennego zapotrzebowania), 120 mg magnezu (co odpowiada 40% (dziennego zapotrzebowania), oraz substancje pomocnicze wśród których substancją słodzącą jest aspartam. Wartość odżywcza tabletki wynosi - tłuszcz i białko 0 g, węglowodany 0,1g, sód 191,6 mg, wartość energetyczna 17,3 kJ (4,1 kcal). Preparat nie zawiera cukru i może być spożywany przez diabetyków.
Działanie: Magnez i witamina B6 zmniejszają uczucie zmęczenia, zwiększają wydolność organizmu i wspierają pracę serca. Przeciwdziałają nadciśnieniu tętniczemu i zwapnieniu naczyń krwionośnych. Magnez blokując działanie hormonów odpowiedzialnych za stres stanowi czynnik ochronny przed jego negatywnymi skutkami. Magnez jest naturalnym środkiem uspokajającym.
Wskazania: Dla osób dorosłych jako uzupełnienie codziennej diety w magnez i witaminę B6.
Preparat polecany jest w sytuacjach stresowych spowodowanych zwiększonym wysiłkiem fizycznym i umysłowym, dla kobiet w ciąży, kobiet karmiących i kobiet w okresie menstruacji, dla osób na ścisłej diecie odchudzającej oraz dla uprawiających sport.
Sposób użycia: 1 tabletka na dobę. Tabletkę rozpuścić w 1 szklance zimnej wody i wypić.
Opakowanie: 20 tabletek w tubie.
Producent: PHARMAVIT, Węgry


PLUSSSZ BALANCE
Tabletki musujące, źródło żelaza, dietetyczny środek spożywczy

ATC B03AE


Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 30 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Medycyna Rodzinna 3-4/2000
Strona internetowa czasopisma Medycyna Rodzinna