Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Medycyna Rodzinna 2/2001, s. 87
Andrzej Nowakowski
Z praktyki lekarza rodzinnego
From family doctor practice
z II Katedry i Kliniki Endokrynologii
Kierownik Katedry: prof. dr hab. med. Andrzej Nowakowski
Summary
Reported is the case of a young sportsman who came to his family doctor compalining of pain in the left upper abdominal area.



Do lekarza rodzinnego zgłosił się 18-letni uczeń technikum rolniczego skarżąc się na dolegliwości bólowe w okolicy lewego podżebrza. W czasie zbierania wywiadu okazało się, że pacjent uprawia wyczynowo sport, a konkretnie trenuje biegi na dystansie 3000 m. W tej dziedzinie odniósł już pewne sukcesy pokonując nakreślone przez trenera limity czasowe, jednakże od pewnego czasu pojawiające się bóle w lewym podżebrzu nie pozwalają mu na kontynuowanie treningów.
Z dalszego wywiadu lekarz rodzinny nie uzyskał żadnych konkretnych informacji mogących mieć związek z podawanymi dolegliwościami.
Badaniem fizykalnym lekarz rodzinny stwierdził jedynie w zakresie jamy brzusznej lekką tkliwość w lewym podżebrzu oraz wyczuwalny opór w tej okolicy na szczycie wdechu. Pacjent został skierowany na badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, które wykazało wyraźne powiększenie śledziony.
W tym przypadku lekarz rodzinny spotkał się ze splenomegalią – zastanówmy się więc jak powinien dalej prowadzić diagnostykę.
Z wywiadu nie wynikało, aby odczuwalne dolegliwości poprzedzone były objawami schorzenia infekcyjnego (gorączka, biegunki, żółtaczka), a w badaniu fizykalnym, poza splenomegalią, nie stwierdzono powiększenia obwodowych węzłów chłonnych. Następnym więc krokiem diagnostycznym będzie zaplanowanie i wykonanie celowych badań dodatkowych, do których będą należały:
– morfologia krwi z rozmazem odsetkowym krwinek białych, liczbą płytek krwi i retikulocytów,
– oznaczenie testów czynnościowych funkcji wątroby (bilirubina – całkowita i pośrednia, Asp.At.Al.At., fosfataza zasadowa, białka z elektroforezą),
– badania radiologiczne klp AP i boczne,
– ponowne badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wielkość wątroby oraz obecność powiększonych węzłów chłonnych.
Jakie są wobec tego najczęstsze przyczyny splenomeglii? Przede wszystkim należy pamiętać, że powiększenie śledziony jest objawem istniejącego schorzenia, może, chociaż rzadko, stanowić objaw pierwotnej choroby śledziony, np. chłoniaka, ropnia lub gruźlicy.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
  • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
  • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
  • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
  • dostęp do tego artykułu
  • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
  • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
  • dostęp na 30 dni
  • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
  • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
  • dostęp na 90 dni
  • oszczędzasz 28 zł
Medycyna Rodzinna 2/2001
Strona internetowa czasopisma Medycyna Rodzinna