Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Medycyna Rodzinna 3-4/2002, s. 116
Krystyna Knypl
Zakażenie wirusem opryszczki zwykłej u dorosłych
Herpes simplex infection in adulthood
Specjalista European Society of Hypertension
Summary
Desribed case illustrates atypical or intensive complaints connected with herpes simplex infection.



Zakażenie wirusem opryszczki zwykłej rzadko jest przyczyną zasięgania porady w gabinecie lekarza rodzinnego. Pacjenci mogą zgłaszać się w przypadku nietypowych lub nasilonych dolegliwości związanych z zakażeniem wirusem opryszczki zwykłej. Zagadnienie to ilustruje niżej przedstawiony przypadek.
25-letni mężczyzna, z zawodu mechanik, zgłosił się z prośbą o poradę lekarską w związku z bólami i zawrotami głowy. Ponadto pacjent sam zauważył powiększenie jednego z węzłów chłonnych w obrębie szyi oraz jednego węzła chłonnego przyusznego. Badaniem przedmiotowym stwierdzono: migdałki zaczerwienione, powiększone oraz rozpulchnione. Temperatura ciała 36,8°C. Skóra czysta, bez zmian o typie wysypki. Jedynie na granicy skóry twarzy oraz lewego przewodu nosowego przysychający strupek nieprzekraczający 3 mm. Brzuch miękki, niebolesny. Wątroba i śledziona niepowiększone. Ciśnienie krwi 110/70 mmHg. Czynność serca miarowa 72/min.
Z uwagi na powiększony węzeł chłonny oraz jego lokalizację brano pod uwagę w rozpoznaniu różnicowym mononukleozę zakaźną oraz infekcję wirusem opryszczki zwykłej z odczynem węzłowym. W celu ustalenia ostatecznego rozpoznania zalecono badanie morfologiczne krwi obwodowej z rozmazem oraz wizytę kontrolną następnego dnia. Otrzymany wynik badania morfologicznego krwi obwodowej przedstawiał się następująco: erytrocyty 5,23 mln; leukocyty 8,4 tys.; hemoglobina 16,2 g; hematokryt 49,7%; płytki 142 tys. Rozmaz: pałeczkowate 1%, segmentowane 70%, kwasochłonne 4%, limfocyty 23%, monocyty 2%.
W badaniu przedmiotowym, w porównaniu do dnia poprzedniego, stwierdzono powiększenie się wykwitu na skórze twarzy. Nie stwierdzono natomiast powiększenia innych węzłów chłonnych.
Taki wynik badania morfologicznego krwi obwodowej, a także obraz wykwitu na skórze twarzy pozwolił na postawienie rozpoznania: zakażenie wirusem opryszczki zwykłej z odczynem węzłowym.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
  • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
  • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
  • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
  • dostęp do tego artykułu
  • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
  • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
  • dostęp na 30 dni
  • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
  • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
  • dostęp na 90 dni
  • oszczędzasz 28 zł
Medycyna Rodzinna 3-4/2002
Strona internetowa czasopisma Medycyna Rodzinna