Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Nowa Medycyna 5/1999, s. 21-22
Dariusz Woźniak, Zbigniew Szymczak, Jan Dudek
Unieruchomienia czynnościowe w ortopedii i traumatologii z zastosowaniem syntetycznych opatrunków firmy 3M
z Centrum Rehabilitacji w Konstancinie im. prof. Mariana Weissa
Dyrektor Centrum: dr n. med. Janusz GarlickiUnieruchomienia kończyn i kręgosłupa w ortopedii i traumatologii przy pomocy opatrunków syntetycznych sztywnych (ScotchCast Plus) firmy 3M stosujemy od 1996 roku. Od 1998 roku zaczęliśmy stosować opatrunki półsztywne SoftCast i CombiCast.
Opatrunek ScotchCast Plus zastosowaliśmy w ponad 200 przypadków unieruchomienia w latach 1996-99. Po odbytym szkoleniu u Jana Schurena ? autora książki "Opatrunki półsztywne-SoftCast" i uzyskaniu certyfikatu, zaczęliśmy stosować opatrunki SoftCast i CombiCast. Od 1998 roku założyliśmy ponad 100 tego typu unieruchomień.
Opatrunki półsztywne SoftCast pozwalają utrzymać kontrolowany i bezpieczny zakres ruchu i zapewniają konieczną stabilizację kończyny. Gdy zachodzi konieczność pełnej stabilizacji wykonujemy odcinkowe wzmocnienia zaopatrzenia za pomocą longety wykonanej ze SchotchCastu Plus. Takie unieruchomienie nazywamy CombiCast, które łączą w sobie sztywność konieczną do utrzymania stabilności opatrunku z giętkością. Zapewnia to pacjentowi wygodę, komfort życiowy i pozwala na skrócenie czasu leczenia. Obserwowaliśmy wielokrotnie, że pacjent wracał do pracy jeszcze w opatrunku unieruchamiającym, gdy z powodów życiowych było to konieczne.
Łatwe zdejmowanie opatrunku SoftCast i CombiCast za pomocą nożyczek lub noża również ma duże znaczenie, szczególnie u dzieci, które boją się odgłosu piły elektrycznej.
Opatrunek syntetyczny firmy 3M zakładamy w rękawiczkach. Skórę zabezpieczamy pończochą trykotową (SoftCast i CombiCast) lub watą syntetyczną (SchotchCast). Dodatkowo w miejscach występów kostnych naklejamy warstwę samoprzylepnej pianki ? Microfoam. Daje to dodatkową ochronę skóry w tych miejscach.
Ważne jest aby po założeniu opatrunku owinąć go mokrym bandażem elastycznym. Zapewnia to dokładne sklejenie warstw syntetycznego gipsu między sobą, zwiększając jego wytrzymałość.
Opatrunki półsztywne SoftCast i CombiCast stosowaliśmy w obrębie kończyn górnych i dolnych oraz jako gorsety u pacjentów po operacjach w obrębie kręgosłupa.
Na kończyny górne zakładaliśmy opatrunki półsztywne w przypadkach: zapaleniach pochewek ścięgnistych, złamaniach typu "loco typico", u dzieci w złamaniach typu zielonej gałązki" dalszej przynasady przedramienia, zwichnięciach stawu łokciowego i barkowego, jako opatrunek Dessaulta.
W przypadku złamań typu Collesa stosujemy opatrunek półsztywny z wykorzystaniem 1 rolki ScotchCastu i 1 rolki SoftCastu. Zakładamy go po ok. 2 tygodniach od złamania jako drugie unieruchomienie, na życzenie pacjenta. Związane to jest z niewygodą tradycyjnego opatrunku gipsowego lub koniecznością dokonania ponownej repozycji.
Opatrunek półsztywny stosowaliśmy przez okres 3-4 tygodni. Unieruchomienie to pozwala na wczesne rozpoczęcie ćwiczeń palców, a po 2-3 tygodniach, po zmniejszeniu bólu na ruchy nadgarstka w zakresie sprężystości opatrunku. Inną zaletą tego typu unieruchomienia jest możliwość wykonania rtg i oceny zrostu, bez zdejmowania opatrunku.
W przypadku zwichnięć stawu łokciowego po repozycji stosowaliśmy 2 rolki SoftCastu (7,5 cm) niekiedy wzmacniając 1 rolką ScotchCast Plus (5 cm). Opatrunek taki pozwala wykonywać ruchy w stawie łokciowym w zakresie sprężystości. Okres unieruchomienia wynosi 3-4 tygodnie.
Opatrunek Dessaulta stosowaliśmy po zabiegach operacyjnych oko- licy barku i jako stabilizację po repozycji zwichnięcia stawu ramiennego, przez okres 4 tygodni. W tego typu unieruchomieniu konieczne jest użycie podściółki z waty syntetycznej i 5 rolek SoftCastu (12,5 cm).
W obrębie kończyny dolnej stosowaliśmy w przypadku urazów i złamań oraz po zabiegach operacyjnych ortopedycznych, najczęściej w przypadkach skręceń stawów skokowego i kolanowego; osteotomiach podkolanowych i rekonstrukcjach paluchów koślawych, a także po zespoleniu kości podudzia i udowej.
Opatrunek na stopę z ujęciem stawu skokowo-goleniowego po zabiegach operacyjnych paluchów koślawych

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

19

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

49

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Nowa Medycyna 5/1999
Strona internetowa czasopisma Nowa Medycyna