Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Zastanawiasz się, jak wydać pracę doktorską, habilitacyjną lub monografię? Chcesz dokonać zmian w stylistyce i interpunkcji tekstu naukowego? Nic prostszego! Zaufaj Wydawnictwu Borgis – wydawcy renomowanych książek i czasopism medycznych. Zapewniamy przede wszystkim profesjonalne wsparcie w przygotowaniu pracy, opracowanie dokumentacji oraz druk pracy doktorskiej, magisterskiej, habilitacyjnej. Dzięki nam nie będziesz musiał zajmować się projektowaniem okładki oraz typografią książki.

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2014, s. 259-260
Prof. dr hab. Bogdan Kędzia
Nowości bibliograficzne
Hepatoochronne właściwości orzecha włoskiego
Eidi A., Moghadam J.Z., Mortazari P. i wsp.: Hepatoprotective effects of Juglans regia extract against CCl4 – induced oxidative damage in rats. Pharm. Biol. 2013, 51(5), 558-565.
Różne części orzecha włoskiego (Juglans regia L.) stosowane są w medycynie ludowej dla ochrony wątroby przed zatruciem. Autorzy postanowili sprawdzić takie działanie w przypadku ekstraktu etanolowego z liści tej rośliny u szczurów zatruwanych czterochlorkiem węgla.
Rozdrobnione, wysuszone liście orzecha włoskiego, ekstrahowano 40% wodnym roztworem etanolu (1:6) przez 48 godz. Następnie suchy ekstrakt etanolowy podawano dożołądkowo zwierzętom w dawce 400 mg/kg m.c. przez 4 tyg. Równocześnie zwierzęta zatruwano czterochlorkiem węgla, który podawano im w oliwie z oliwek drogą dootrzewnową w dawce 0,5 ml/kg m.c. dwa razy w tyg. przez cały okres trwania doświadczenia.
Badania wykazały, że ekstrakt etanolowy z liści orzecha włoskiego w znacznym stopniu ochraniał komórki wątrobowe szczurów przed zatruciem czterochlorkiem węgla. Parametry uszkodzenia komórek wątrobowych w surowicy krwi szczurów, oznaczane po zakończeniu doświadczenia wskazywały, że w porównaniu do zwierząt zatruwanych czterochlorkiem węgla, zwierzęta otrzymujące równocześnie ekstrakt etanolowy z liści orzecha włoskiego miały o 43% obniżony poziom aminotransferazy asparaginianowej, o 38% obniżony poziom aminotransferazy alaninowej i o 30% obniżony poziom fosfatazy alkalicznej, przy równoczesnym wzroście o 175% stężenia albumin, a także przy wzroście o 38% poziomu dysmutazy ponadtlenkowej i katalazy. U zwierząt ochranianych ekstraktem z liści orzecha włoskiego, w tym czasie zmniejszyła się o 37% masa wątroby, jak również o 54% mniejsze było uszkodzenie komórek wątrobowych, objawiające się martwicą, obrzękiem i stanem zapalnym.
Co istotne, podawanie ekstraktu etanolowego z liści orzecha włoskiego było na tyle skuteczne, że omawiane wskaźniki uszkodzenia wątroby i inne parametry komórek wątrobowych u zwierząt po zakończeniu doświadczenia były zbliżone do poziomu określanego u zwierząt nie poddawanych zatruciu. Świadczy to o wysokiej aktywności przeciwtoksycznej i przeciwutleniającej ekstraktu etanolowego z liści orzecha włoskiego w odniesieniu do tkanki wątrobowej. Istnieją zatem podstawy do wykorzystania opisywanego ekstraktu w praktyce lekarskiej.
Szałwia lekarska łagodzi objawy klimakteryjne
Rahte S., Evans R., Eugster P.J. i wsp.: Salvia officinalis for hot flushes: towards determination of mechanism of activity and active principles. Planta Med. 2013, 79, 753-760.
Charakterystyczne dla klimakterium jest występowanie zespołu dolegliwości wegetatywnych, w tym tzw. uderzenia krwi do głowy. Badania kliniczne wykazały, że nalewka z liści Salvia officinalis L. w znacznym stopniu łagodzi objawy nagłego pojawiania się gorąca i zaczerwienienia twarzy u kobiet w okresie klimakteryjnym.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem , należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 4/2014
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii