Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Zastanawiasz się, jak wydać pracę doktorską, habilitacyjną lub monografię? Chcesz dokonać zmian w stylistyce i interpunkcji tekstu naukowego? Nic prostszego! Zaufaj Wydawnictwu Borgis – wydawcy renomowanych książek i czasopism medycznych. Zapewniamy przede wszystkim profesjonalne wsparcie w przygotowaniu pracy, opracowanie dokumentacji oraz druk pracy doktorskiej, magisterskiej, habilitacyjnej. Dzięki nam nie będziesz musiał zajmować się projektowaniem okładki oraz typografią książki.

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 1/2016, s. 66-67
Prof. dr hab. Bogdan Kędzia
Nowości bibliograficzne
Ekstrakt wodny z kolendry hamuje glikemię poposiłkową
Brindis F., Gonz?les-Andrade M., Gonz?les-Trujano M.E. i wsp.: Postprandial glycaemia and inhibition of α-glucosidase activity by aqueous extract from Coriandrum sativum. Nat. Prod. Res. 2014, 28(22), 2021-2025.
Poposiłkowe zwiększenie ilości glukozy we krwi ponad określony dopuszczalny poziom jest zjawiskiem często bagatelizowanym przez pacjentów i lekarzy. Jednak niezaprzeczalnie odgrywa ono znaczącą rolę w ogólnej hiperglikemii, której odzwierciedleniem jest glikacja hemoglobiny, tj. cukrzyca. Stąd poszukiwania inhibitorów α-glukozydazy – enzymu biorącego udział w reakcji rozkładu węglowodanów złożonych do glukozy. Okazuje się, że jednym z bogatych źródeł takich inhibitorów jest kolendra siewna (Coriandrum sativum L.).
Badania prowadzono na szczurach, którym dożołądkowo podawano ekstrakt wodny z ziela kolendry w dawce 500 mg/kg m.c. oraz glukozę. Stwierdzono, że już po 30 min poziom glukozy w surowicy krwi zwierząt obniżał się o 67% w porównaniu do kontroli i utrzymywał się na tym poziomie do 2 godz. W innym doświadczeniu udowodniono, że jednym z czynników obniżających poziom glukozy w surowicy krwi zwierząt była rutyna występująca w dużej ilości w badanym ekstrakcie. Z kolei w doświadczeniu in vitro z hodowlą drożdżaka Saccharomyces cerevisiae wykazano, że ekstrakt wodny z ziela kolendry hamuje aktywność α-glukozydazy.
Przeprowadzone badania wskazują na przeciwcukrzycowe działanie ekstraktu wodnego z ziela kolendry u zwierząt doświadczalnych. Mechanizm tego zjawiska polega prawdopodobnie na hamowaniu aktywności α-glukozydazy w przewodzie pokarmowym zwierząt. Badania te potwierdzają przeciwcukrzycowe działanie preparatów otrzymywanych z kolendry siewnej u ludzi.
p-Cymen jako naturalny przeciwutleniacz mózgowy
Oliveira T.M., Carvalho R.B.F., Costa I.H.F. i wsp.: Evaluation of p-cymene, a natural antioxidant. Pharm. Biol. 2015, 53(3), 423-428.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem , należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 1/2016
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii