Zastanawiasz się, jak wydać pracę doktorską, habilitacyjną lub monografie? Chcesz dokonać zmian w stylistyce i interpunkcji tekstu naukowego? Nic prostszego! Zaufaj Wydawnictwu Borgis - wydawcy renomowanych książek i czasopism medycznych. Zapewniamy przede wszystkim profesjonalne wsparcie w przygotowaniu pracy, opracowanie dokumentacji oraz druk pracy doktorskiej, magisterskiej, habilitacyjnej. Dzięki nam nie będziesz musiał zajmować się projektowaniem okładki oraz typografią książki.

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Nowa Medycyna 7/2000
Danuta Karcz
Endoskopowa polipektomia
z II Katedry Chirurgii Ogólnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Medicum w Krakowie
Streszczenie
W chwili obecnej endoskopowa polipektomia jest uznaną metodą w leczeniu polipów w zakresie prawie całego przewodu pokarmowego.
W głównej mierze dotyczy to jelita grubego, udowodniono bowiem, że polipy gruczolakowate poprzez zaawansowaną dysplazję mogą prowadzić do rozwoju raka jelita grubego. Użycie giętkich kolonoskopów pozwala w większości przypadków na ich usunięcie, czyli postępowanie to stanowi istotny krok w zapobieganiu rozwoju raka tej okolicy. Zakres endoskopii w tym zakresie uległ poszerzeniu dzięki wprowadzeniu techniki TEM. Możliwym stało się usuwanie gruczolaków odbytnicy o szerokiej podstawie jako że ich wycięcie pętlą elektroresekcyjną – drogą sigmoideoskopu było niemożliwe.
Polipy górnego odcinka przewodu pokarmowego to też domena endoskopowych metod leczenia. Najczęściej postępowanie to ma charakter leczenia ostatecznego i radykalnego. Istnieje jednak grupa przypadków gdzie polipektomia stanowi jedynie podstawę do podjęcia właściwego leczenia chirurgicznego.
Najmłodsza z metod endoskopowych – laparoskopia również wniosła pewne korzyści w leczeniu zmian polipowatych jednak wiąże się to z usunięciem narządu, a mianowicie pęcherzyka żółciowego.
Rozważając problem polipektomii endoskopowej w zakresie przewodu pokarmowego należy podkreślić, że metoda ta stanowi pewien rodzaj leczenia operacyjnego i wymaga ona przestrzegania zasad przynależnych temu sposobowi postępowania.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz innych artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 20 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Nowa Medycyna 7/2000
Strona internetowa czasopisma Nowa Medycyna