Ludzkie koronawirusy - autor: Krzysztof Pyrć z Zakładu Mikrobiologii, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Uniwersytet Jagielloński, Kraków

Chcesz wydać pracę doktorską, habilitacyjną czy monografię? Zrób to w Wydawnictwie Borgis – jednym z najbardziej uznanych w Polsce wydawców książek i czasopism medycznych. W ramach współpracy otrzymasz pełne wsparcie w przygotowaniu książki – przede wszystkim korektę, skład, projekt graficzny okładki oraz profesjonalny druk. Wydawnictwo zapewnia szybkie terminy publikacji oraz doskonałą atmosferę współpracy z wysoko wykwalifikowanymi redaktorami, korektorami i specjalistami od składu. Oferuje także tłumaczenia artykułów naukowych, skanowanie materiałów potrzebnych do wydania książki oraz kompletowanie dorobku naukowego.

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2012, s. 255-256
Bogdan Kędzia
Nowości bibliograficzne
Eremostachys laciniata łagodzi dolegliwości zespołu cieśni nadgarstka
Eftekharsadat B., Shakouri S.K, Shimia M. i wsp.: Effect of E. laciniata (L.) ointment on mild and moderate carpal tunnel syndrome: A doble-blind, randomized clinical trial. Phytother. Res. 2011, 25, 290-295.
Eremostachys laciniata (L.) Bunge z rodziny wargowych jest rośliną rosnącą w Iranie, Turcji i Azerbejdżanie. Była stosowana w perskiej medycynie tradycyjnej do leczenia zaburzeń mięśni szkieletowych dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu i przeciwbólowemu. Autorzy niniejszej pracy przeprowadzili badania kliniczne maści zawierającej 10% wyciągu metanolowego z korzeni tej rośliny w słabych i średnich dolegliwościach związanych z zespołem cieśni nadgarstka. Jest to zespół objawów ucisku nerwu pośrodkowego w okolicy kanału nadgarstkowego, spowodowany zmianami chorobowymi w nadgarstku, objawiającymi się niedowładem i bólem w obrębie trzech palców ręki oraz zanikiem mięśni kłębu kciuka.
Badaniami objęto 40 chorych cierpiących na zespół cieśni nadgarstka, których podzielono na dwie grupy. Chorzy grupy badanej byli leczeni maścią z wyciągiem z tej rośliny, którą stosowano powierzchniowo 2 razy dziennie. U chorych grupy kontrolnej stosowano podstawę maściową jako placebo. U wszystkich chorych stosowano na noc szyny podtrzymujące nadgarstek oraz diklofenak (2 razy dziennie). Leczenie prowadzono przez 4 tygodnie.
Badania kliniczne wykazały, że u chorych leczonych maścią z wyciągiem z korzeni Eremostachys laciniata, po zakończeniu terapii uchwyt dłoni wzrósł o 17%, siła uścisku dłoni wzrosła o 8%, a odczuwanie niedowładu i bólu okolicy nadgarstka obniżyło się o 23% w porównaniu do chorych otrzymujących placebo. Na tej podstawie autorzy uważają, że wyciąg metanolowy z korzeni E. laciniata jest korzystny przy łagodzeniu niedowładu i ostrości bólu oraz poprawia uchwyt dłoni w przypadku zespołu cieśni nadgarstka.
Żurawina wielkoowocowa zapobiega nawracającym zakażeniom dróg moczowych u dzieci
Dessi A., Atzei A., Fanos V.: Cranberry in children: prevention of recurrent urinary tract infections and review of the literature. Braz. J. Pharmacogn. 2011, 21, 807-813.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 30 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 4/2012
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii