Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2012, s. 255-256
Bogdan Kędzia
Nowości bibliograficzne
Eremostachys laciniata łagodzi dolegliwości zespołu cieśni nadgarstka
Eftekharsadat B., Shakouri S.K, Shimia M. i wsp.: Effect of E. laciniata (L.) ointment on mild and moderate carpal tunnel syndrome: A doble-blind, randomized clinical trial. Phytother. Res. 2011, 25, 290-295.
Eremostachys laciniata (L.) Bunge z rodziny wargowych jest rośliną rosnącą w Iranie, Turcji i Azerbejdżanie. Była stosowana w perskiej medycynie tradycyjnej do leczenia zaburzeń mięśni szkieletowych dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu i przeciwbólowemu. Autorzy niniejszej pracy przeprowadzili badania kliniczne maści zawierającej 10% wyciągu metanolowego z korzeni tej rośliny w słabych i średnich dolegliwościach związanych z zespołem cieśni nadgarstka. Jest to zespół objawów ucisku nerwu pośrodkowego w okolicy kanału nadgarstkowego, spowodowany zmianami chorobowymi w nadgarstku, objawiającymi się niedowładem i bólem w obrębie trzech palców ręki oraz zanikiem mięśni kłębu kciuka.
Badaniami objęto 40 chorych cierpiących na zespół cieśni nadgarstka, których podzielono na dwie grupy. Chorzy grupy badanej byli leczeni maścią z wyciągiem z tej rośliny, którą stosowano powierzchniowo 2 razy dziennie. U chorych grupy kontrolnej stosowano podstawę maściową jako placebo. U wszystkich chorych stosowano na noc szyny podtrzymujące nadgarstek oraz diklofenak (2 razy dziennie). Leczenie prowadzono przez 4 tygodnie.
Badania kliniczne wykazały, że u chorych leczonych maścią z wyciągiem z korzeni Eremostachys laciniata, po zakończeniu terapii uchwyt dłoni wzrósł o 17%, siła uścisku dłoni wzrosła o 8%, a odczuwanie niedowładu i bólu okolicy nadgarstka obniżyło się o 23% w porównaniu do chorych otrzymujących placebo. Na tej podstawie autorzy uważają, że wyciąg metanolowy z korzeni E. laciniata jest korzystny przy łagodzeniu niedowładu i ostrości bólu oraz poprawia uchwyt dłoni w przypadku zespołu cieśni nadgarstka.
Żurawina wielkoowocowa zapobiega nawracającym zakażeniom dróg moczowych u dzieci
Dessi A., Atzei A., Fanos V.: Cranberry in children: prevention of recurrent urinary tract infections and review of the literature. Braz. J. Pharmacogn. 2011, 21, 807-813.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 4/2012
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii