Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 8/2013, s. 585-586
Małgorzata Kołodziejczak
Komentarz do prac
Prezentowane wydanie „Postępów Nauk Medycznych” poświęcone zostało w całości chorobom kanału odbytu i okolicy odbytu.
Artykuł redakcyjny dotyczący prawidłowego nazewnictwa w proktologii przedstawia ważny problem prawidłowej nomenklatury proktologicznej. Na potrzebę ujednolicenia nazewnictwa proktologicznego zwracał już uwagę prekursor proktologii w Polsce, Mieczysław Tylicki, jednakże do dnia dzisiejszego nie ma jednomyślności na ten temat. Myślę, że artykuł Profesora Krzysztofa Bieleckiego będzie stanowił punkt wyjścia do szerszej dyskusji.
Dwa artykuły oryginalne dotyczą użyteczności ultrasonografii transrektalnej w przedoperacyjnej diagnostyce przetok odbytu. Zastosowanie ultrasonografii w proktologii okazało się kamieniem milowym w diagnostyce chorób proktologicznych i obecnie ultrasonografia transrektalna stała się w Polsce złotym standardem w przedoperacyjnej diagnostyce przetok odbytu. W krajach zachodnich za złoty standard w diagnostyce przedoperacyjnej przetok odbytu uważany jest rezonans magnetyczny. W Polsce, ze względu na wysokie koszty i małą dostępność badanie MR nie jest w diagnostyce przetok odbytu stosowane rutynowo. Jednakże pacjenci z przetokami wysokimi, rozgałęzionymi, szczególnie w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna, powinni mieć uzupełnioną diagnostykę o rezonans magnetyczny. Autorzy z ośrodka w Lublinie przedstawiają możliwości diagnostyczne endosonografii z podaniem wody utlenionej w przypadku przetok u dzieci. Wiadomo że powyższa metoda diagnostyczna z dobrymi wynikami jest też stosowana u pacjentów dorosłych. Drugą oryginalną pracą opartą na dużym materiale 424 pacjentów dotyczącą tematyki ultrasonografii transrektalnej jest artykuł wykazujący przydatność tej metody diagnostycznej w różnicowaniu przetok wysokich z niskimi. Określenie anatomicznego przebiegu przetoki, a w szczególności jej stosunek do masy mięśni zwieraczy, jest kluczowym elementem przy planowaniu metody operacyjnej.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Nauk Medycznych 8/2013
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych