Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Nowa Medycyna 2/2008, s. 16-25
*Małgorzata Kardasz, Danuta Pawłowska
Dyskusyjne metody terapii alternatywnej u osób z chorobą nowotworową
Questionable methods of alternative therapy in persons with cancer
Zakład Dietetyki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
Kierownik Zakładu: dr hab. n. med. Danuta Pawłowska
Streszczenie
Alternative medicine have become very popular nowadays among patients to be ill with cancer. There is increasing evidence that nutrient intake may play a role in the development of cancer and outcomes of this illness treatment. Dietary measures may be helpful in preventing on cancers, there is no scientific evidence that any nutritionally regimen is appropriate as a primary treatment for cancer. However, many alternative diet treatments have been investigated in clinical trials and have been shown to be ineffective. Popularity of unconventional therapy is related to fear by increased cancer incidence, the lack of successful treatment and invasiveness of anticancer therapy. Alternative approaches are often promoted as natural and nontoxic and appear to offer patients an active role in their care. The review of available literature adverse effects have been documented when to use alternative methods such as headaches, dizziness, nausea, vomiting, lose weight or even death. Some herbal medications may result in interactions with anticancer drugs and worsen an effectiveness of conventional therapy. Questionable methods involve a diet that is nutritionally inadequate, involve potentially toxic doses of vitamins and/or other substances and are quite expensive. All pose the risk that patients who use them as a method of treatment. The American Cancer Society therefore recommends that „nutritional cancer cures” be avoided.
Słowa kluczowe: alternative therapy, cancer, diet.
Wstęp
Walka przeciw rakowi jest jednym z największych wyzwań w ludzkości. W uprzemysłowionych krajach rak płuc u mężczyzn jest głównie występującym nowotworem i w ostatnich latach przewyższa nowotwory piersi, które są najbardziej rozpowszechnione jako przyczyna śmierci na raka u kobiet. Divisi i wsp. (1) donieśli, że w 1980 roku na 5,648,000 mieszkańców 122,884 osób zmarło na raka płuc, podczas gdy w 1994 roku na 5,687,300 mieszkańców zmarło 155,879 osób. Pacjenci leczeni z powodu nowotworu szukają różnych strategii, które zwiększają lub w niektórych sytuacjach zastępują konwencjonalne leczenie. Rośnie zainteresowanie terapią alternatywną, dlatego iż zastosowanie powszechnie przyjętych i sprawdzonych metod leczenia nowotworów często kończy się niepowodzeniem. W 1987 roku American Cancer Society przeprowadziło badanie na osobach z nowotworem, gdzie dowiedziono, że 9% pacjentów użyło wątpliwej terapii, zaś 38% użyło diety (2). Ostatnie sprawozdanie wskazuje, że terapia metaboliczna stała się najbardziej szeroko praktykowaną alternatywną terapią (3).
Onkologia zawsze współistniała z terapiami, które nie są konwencjonalną częścią w leczeniu raka. Wiele z tych terapii skupia się na zmianie typowego konwencjonalnego sposobu leczenia nowotworów lub/i na zmianie spożywanych składników pokarmowych, które mogą pomóc w uzdrowieniu lub w „odtruciu” ciała z nowotworu. Dlatego jedzenie, dieta i medycyna odgrywają największą rolę w określeniu jakości życia podczas trwania choroby nowotworowej. Dbający o zdrowie profesjonaliści potrafią udowodnić, że konieczna jest odpowiednia edukacja pacjenta podczas choroby (4).
Użycie diety i składników pokarmowych w prewencji i leczeniu chronicznych chorób zostało zidentyfikowane jako jedna z sześciu dziedzin w alternatywnej medycynie przez The National Institutes of Health Office of Alternative Medicine (3). W medycynie alternatywnej ludzie stosują różnorodne środki lecznicze i metody terapii w celach leczniczych lub profilaktyce, mimo, że ich działanie nie zostało udowodnione lub jest ono znikome (5).
Zalecenia NCI (the National Cancer Institute)
The National Cancer Institute posiada zbiór dietetycznych wskazówek, które zmniejszają ryzyko rozwoju pewnych form nowotworu, ale zalecenia te nie służą do leczenia nowotworów (6):
1. Utrzymaj prawidłową masę ciała. Nieprawidłowe przyjęcie kalorii może mieć związek ze wzrostem śmiertelności na niektóre nowotwory, takie jak: nowotwór piersi, macicy, okrężnicy, woreczka żółciowego i prostaty.
2. Urozmaicaj swoją dietę. Trudno jest wyizolować czynnik powodujący nowotwór lub działający prewencyjnie w chorobach nowotworowych wskutek dużej ilości komponent w każdym jedzeniu oraz mogących występować pomiędzy nimi interakcjach. Urozmaicenie diety z powściągliwością do dużych ilości jedzenia oferuje lepszą nadzieję na obniżenie ryzyka rozwoju nowotworów.
3. Włącz owoce i warzywa do codziennej diety. Konsumpcja warzyw i owoców jest powiązana z niższym ryzykiem występowania nowotworów płuc, prostaty, pęcherzyka, przełyku i żołądka. To pożywienie zawiera witaminy, minerały, błonnik pokarmowy, mogące zmniejszyć ryzyko nowotworów. Owoce i warzywa są dobrym źródłem chemicznych substancji pochodzenia roślinnego, które mogą bronić organizm przed infekcjami. Do tej kategorii zaliczamy indole w kapuście, komponenty siarkowe w czosnku i porze, izoflawonoidy w soi i karotenoidy w wielu warzywach. Roślinne chemiczne substancje mogą pobudzać system immunologiczny, przyczyniać się do zmniejszenia toksycznych szkodliwych chemicznych produktów, wpływać na poziom hormonów, kontrolować wzrost komórkowy. Szczególne znaczenie ma antyoksydacyjne działanie owoców i warzyw.
4. Jedz większe ilości jedzenia bogatego w błonnik pokarmowy, takiego jak zboże, gruboziarnista mąka pszenna i rośliny strączkowe. Błonnik pokarmowy przyczynia się do zmniejszenia raka okrężnicy. Otręby i chleb razowy zawierają duże ilości błonnika nierozpuszczalnego w płynach, namoczone – puchną i zwiększają masy kałowe. To przyczynia się też do zmniejszenia szkodliwych kwasów żółciowych i innych potencjalnych czynników w tworzeniu nowotworów. Owies, otręby i wiele warzyw zawiera rozpuszczalny błonnik. Ten rodzaj błonnika nie powoduje wzrostu mas kałowych, ale formuje galaretowatą strukturę pobudzającą do eliminacji kwasów żółciowych i innych komponent, które są potencjalnie szkodliwe dla okrężnicy. Dlatego tak ważne jest spożywanie diety bogatej w zboże, chleb razowy, owoce i warzywa.
5. Całkowicie zredukuj konsumpcję tłuszczów. Od 1940 roku mądry pionier zasugerował, że tłuszcz w diecie odgrywa ważną rolę w powstawaniu nowotworów. The American Health Foundation (AHF) z Nowego Jorku pokazała dramatyczne różnice w zasięgu występowania raka piersi pomiędzy amerykańskimi a japońskimi kobietami. Amerykańskie kobiety średnio spożywały 40% tłuszczów z całodziennej kaloryczności, natomiast japońskie kobiety spożywały 10-20 % tłuszczów z całodziennej kaloryczności. Włoskie kobiety mają niższą zapadalność na nowotwory, jednakże dieta jest stosunkowo bogata w tłuszcze. Odległe badania wskazują, że duże ilości używania tłuszczów zwierzęcych i wielonienasyconych olei, takich jak krokosz barwierski lub olej kukurydziany mogą zwiększyć syntezę kwasów żółciowych, to z kolei może zwiększyć ryzyko występowania raka okrężnicy. Omega-3 kwasy tłuszczowe obecne w olejach ryb i w niektórych warzywach, mogą zmniejszyć zapadalność na raka piersi i okrężnicy. Oleje jednonienasycone, takie jak oliwa z oliwek mają neutralne działanie. Prawdopodobnie olej rzepakowy wraz z innymi olejami roślinnymi zmniejszają ryzyko występowania chorób nowotworowych. Olej ten bogaty jest w jednonienasycone kwasy tłuszczowe i może też zawierać pewne ilości omega-3 kwasów tłuszczowych. Olej z siemienia lnianego jest bogaty w omega-3 kwasy tłuszczowe. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe i omega-3 kwasy tłuszczowe mogą chronić przed kardiopatią oraz tłumaczą niższe ryzyko występowania nowotworów i kardiopatii w południowych Włoszech i w Grecji. Nawet, jeśli te diety są bogate w tłuszcze, to w tych krajach używane są tłuszcze należące do rodziny jednonienasyconych i omega-3 kwasów tłuszczowych.
6. Ogranicz konsumpcję alkoholu. Duże picie alkoholu zwiększa ryzyko rozwinięcia się różnych guzów ust, krtani i przełyku. Palenie papierosów zwiększa też ryzyko występowania tych nowotworów.
7. Ogranicz konsumpcję soli lub żywności konserwowanej wraz z azotynami. Taka żywność może zwiększać ryzyko występowania raka przełyku i żołądka w krajach, gdzie używa się ich w dużych ilościach.
Medycyna alternatywna
Diety przeciwnowotworowe i odżywki suplementacyjne należą do najstarszych i najchętniej stosowanych przez pacjentów metod terapii alternatywnej. Według piśmiennictwa niekonwencjonalne diety stosuje ponad 61% brytyjskich pacjentów oddziałów onkologicznych (7).
Alternatywne propozycje są często promowane jako naturalne i nietoksyczne, odgrywające ogromną rolę w trosce o pacjentów. Często objaśniane są w następujący sposób: (a) nowotwór jest symptomem, nie chorobą; (b) symptomy powodowane są przez dietę, stres lub środowisko; (c) właściwa kondycja, odżywianie i psychiczna postawa pozwala biologicznie i umysłowo obronić się przed rakiem; (d) konwencjonalna terapia osłabia rezerwy ciała i leczy bardziej symptomy niż chorobę (3).
American Institute for Cancer Research (AICR) Terapia Dietą
The American Institute for Cancer Research (AICR) została założona w 1982 roku i skupia się na podstawowych dowodach prowadzonych badań powiązanych z dietą oraz na prewencji nowotworów. AICR kładzie nacisk na to, że pierwszorzędną żywnością są rośliny; skupia się głównie na owocach i warzywach z przeważającą ilością o jasnych kolorach, takich jak czerwony, zielony, żółty i purpurowy. W 1997 roku the World Cancer Research Fund i AICR wspólnie opublikowali sprawozdanie pod tytułem „Jedzenie, odżywianie i prewencja raka: ogólnoświatowa perspektywa” do edukacji profesjonalistów i społeczeństwa. W 2001 roku the World Cancer Research Fund upoważnił drugą część badań do publikacji w 2006, gdzie relacjonowane są dalsze dowody i rozwój badań powiązanych z chorobą nowotworową i terapią dietą (4).
Badania AICR nad dietą, odżywianiem i rakiem dostarczają wskazówek dla edukacyjnego programu do pomocy w tworzeniu zmian w obniżaniu występowania ryzyka chorób nowotworowych i działaniu na rzecz zwiększania świadomości społeczeństwa. Edukacja jest bardzo pomocną bronią w prewencji chorób nowotworowych oraz ulepsza jakość życia tym, u których zdiagnozowano chorobę (4).
Program edukacyjny AICR przedstawia następujące zalecenia:
(a) wybieraj dietę bogatą w rozmaite rośliny;
(b) jedz dużo warzyw i owoców;
(c) utrzymuj zdrową masę ciała i bądź aktywny fi-
zycznie;
(d) pij alkohol tylko z umiarem, jeśli w ogóle;
(e) wybieraj jedzenie zawierające niskie ilości tłusz-
czu i soli;
(f) przygotowywuj i przechowuj jedzenie bezpiecznie (4).
Wskazówki AICR wywodzą się z trwających naukowych badań. Pacjenci chorzy na raka i ich rodziny skorzystały w praktyce z łatwych wskazówek i rad dotyczących diety z całkowitym powodzeniem. Wskazówki AICR są przeznaczone do holistycznego mówienia o znaczeniu innych chorób, które są połączone z dietą oraz są przeznaczone do uaktywniania nowych narastających dowodów. Zalecenia te wpływają pozytywnie na nasze zwyczaje dietetyczne (4).
Dieta Livingston-Wheeler
Virginia C. Livingston przedstawiła punkt widzenia w wiarę, że rak jest powodowany przez bakterię, którą nazwała Progenitor cryptocides i ona staje się karcynogenna, kiedy odpowiedź immunologiczna jest nieprawidłowa. Livingston twierdzi, że walka z bakterią odbywa się przez: wzmacnianie systemu immunologicznego szczepionkami (wykonywane z moczu pacjentów); detoksykację lewatywami; enzymy trawienne; dietę wegetariańską, ale unikać należy kurczaków, jaj i cukru; witaminy i suplementy mineralne; wizualizację i zmniejszenie stresu. Wheeler reprezentowała, że zostały osiągnięte bardzo wysokie wskaźniki odzyskania zdrowia, ale nie potwierdzają tego żadne kliniczne dane. Naukowcy z the University of Pennsylvania Cancer Center dowiedli, że pacjenci leczeni metodą Livingston-Wheeler posiadali większe trudności z apetytem, bólem oraz posiadali niższą jakość życia. Nie udowodniono, że ten proces leczenia był widoczny i wpłynął na średnią przeżycia tych pacjentów (3).
Dieta Gersona
Max Gerson urodzony w Niemczech lekarz, w 1945 roku opisał swoje podstawowe zasady leczenia nowotworów i innych chorób zwyrodnieniowych (8). Skupiał się on na roli minerałów, enzymów, hormonów i innych dietetycznych czynników, aby przywrócić stan zdrowia i dobre samopoczucie pacjenta (4). Program Gersona jest jedną z najstarszych i najbardziej popularnych pseudo zachodnich propozycji leczenia raka (3).
Po śmierci Gersona w 1959 roku, jego córka Szarlotta Gerson Strauss podjęła kontynuację promowania leczenia swego ojca. Terapia Gersona jest dostępna za pośrednictwem the Gerson Institute w Bonicie, w Tijuanie w Meksyku, w Centro Hospitalario Internacional del Pacifico w Meksyku oraz jest oferowana przez the Hospital de Baja California (3, 4, 8). Aktualny koszt wynosi 4000$ za tydzień plus 200$ lub więcej za tydzień za wykonywanie testów laboratoryjnych (4). Strauss i literatura promująca ten sposób leczenia twierdzi, że średni powrót do zdrowia wynosi 50% dla osób, które nie mają żadnych szans powrotu do zdrowia po ortodoksyjnym leczeniu (8). Norman Fritz wiceprezydent the Gerson Institute uważa, że pacjenci z czerniakiem i rakiem płuc z wczesnymi przerzutami mają od 70 do 90% szans na powrót do zdrowia, zaś z guzem mózgu mogą wyleczyć się w 30% (8).
Podstawowa zasada terapii nowotworów to detoksykacja ciała przy zastosowaniu lewatyw z kawy, postępując przy tym zgodnie ze specjalną dietą. Zalecenia dietetyczne zawierają regulamin, gdzie nie można spożywać soli i tłuszczu, można spożywać małe ilości białka zwierzęcego, dieta ma zawierać wysokie ilości potasu, ma być bogatym źródłem węglowodanów, ma zawierać dużo płynów, należy spożywać odwodnioną i odtłuszczoną wątrobę w postaci kapsułek oraz należy przyjmować zastrzyki z surowego ekstraktu wątroby. Później Gerson polecił jeszcze małe ilości oleju lnianego (8).
Terapia Gersona składa się z 13 szklanek świeżo przygotowanego soku z warzyw lub owoców (należy spożywać jedną szklankę na godzinę przez cały dzień) (2). Pacjenci otrzymują różne suplementy, włącznie z roztworem jodyny (krople płynu Lugola), roztworem potasu, leatrile, hormony tarczycy, niacynę, enzymy trzustki, mleczko pszczele, olej rycynowy, witaminę B12 zmiksowaną z wątrobą, do wstrzyknięcia surowy ekstrakt z wątroby, łyżki stołowe oleju lnianego oraz szczepionki zrobione z zabitych bakterii Staphylococcus aureus i z wirusa grypy (3, 4, 8). Lewatywy z kawy, rumianku lub olejku rycynowego są podawane większości pacjentom (4, 8). Zachęcanie do codziennych lewatyw ma na celu poradzenie sobie z bólem, ma stymulować jelita i wątrobowe enzymy aby zwiększyć uwalnianie się toksyn z organizmu (4). Niektórzy pacjenci mogą mieć podawaną doustnie i/lub doodbytniczo wodę utlenioną oraz doodbytniczo ozon (8). Zabronione jest jedzenie zawierające sól, olej, kawę, jagody, orzechy, rafinowane, oczyszczone i zamrożone jedzenie, a także picie wody oraz wszystkich napojów z butelki i puszki (2). Nie używa się aluminiowych sztućców i naczyń podczas przygotowania pożywienia czy soków (8).
Podczas pierwszych czterech tygodni diety Gersona pacjenci otrzymują małe ilości białka zwierzęcego lub też wcale. Pacjenci z silnym bólem mogą dostawać megadawki witaminy C i niacynę. Doradza się pacjentom, aby kontynuowali ten sposób leczenia w domu, dłużej niż rok (8).
Pacjenci podczas leczenia mogą odczuwać objawy grypopodobne, stracić apetyt, odczuwać słabość, mieć zawroty głowy, pot może stać się cuchnący, może pojawić się wysypka oraz opryszczka na ustach. Masy guza mogą stać się bolesne oraz pacjenci mogą doświadczyć wysokiej gorączki, skurczów jelitowych, biegunki i wymiotów. Niektórzy cierpią na poważne infekcje oraz mogą umrzeć z powodu braku równowagi elektrolitów przez stosowanie codziennie lewatyw. U niektórych pacjentów z przerzutami do wątroby suplementy tarczycy mogą być przyczyną silnych krwotoków (4, 8).
Między 1980 a 1986 rokiem zostało dowiedzione, że 13 pacjentów leczonych terapią Gersona w obszarze szpitala w San Diego zachorowało na sepsę spowodowaną Campylobacter fetus, co miało związek z iniekcjami wątrobowymi. Żaden pacjent nie był wyleczony z nowotworu, jeden zmarł z powodu zjadliwego charakteru choroby w przeciągu tygodnia. Pięciu pacjentów było w stanie śpiączki wskutek niskiego poziomu sodu, przypuszczalnie jako wynik niestosowania sodu w dietetycznych zasadach Gersona. To przyczyniło się, że personel medyczny Gersona zmodyfikował techniki podawania surowych produktów wątroby i produktów biologicznych. Jednakże terapia Gersona czyni nadal znaczne szkody w organizmie człowieka, ponieważ informowano o poważnych infekcjach i śmierci pacjentów z powodu braku elektrolitów wskutek używania lewatyw z kawy (3, 8).
Proponowane zasady żywienia w metodzie Gersona nie są wskazane populacjom, takim jak pacjenci z nowotworami, u których występują liczne skutki uboczne spowodowane chorobą i konwencjonalnym sposobem leczenia, przyczyniającym się do zmniejszenia apetytu (3).
Żadne badania opublikowane w przeglądzie literatury nie dostarczają sensownych dowodów, że terapia Gersona jest efektywna w procesie leczenia nowotworów (8).
Revici Cancer Control
Revici Cancer Control, którą stworzył Emanuel Revici (metoda ta nazywana jest też terapią lipidową i biologiczną wskazówką chemioterapii), opiera się na przedstawieniu, że rak jest powodowany przez brak równowagi między konstrukcyjnymi (anabolicznymi) i destrukcyjnymi (katabolicznymi) procesami ciała. Alkohole tłuszczowe, cynk, żelazo i kofeina zostały sklasyfikowane jako środki anaboliczne, natomiast kwasy tłuszczowe, siarka, selen i magnez zostały sklasyfikowane jako kataboliczne. Sformułowane poglądy przez tego twórcę zostały oparte na jego interpretacji przyciągania ziemskiego, pH (kwasowości) i powierzchni napięcia pojedynczych próbek moczu pacjentów. Naukowcy, którym zaproponowano ocenę metody Revici nie osiągnęli porozumienia z Emanuelem Revici co do procedury zapewnienia przekonujących badań (3).
Zielona herbata
Herbata jest drugim najczęściej spożywanym napojem na świecie. Zielona herbata stanowi w przybliżeniu jedną z pięciu wszystkich herbat i jest spożywana w Japonii, Chinach, Indii, w części Bliskiego Wschodu oraz Północnej Afryce. Wierzy się, że zielona herbata odgrywa rolę w prewencji nowotworów, szczególnie nowotworów złośliwych dotyczących przewodu pokarmowego. W siedemnastu przeprowadzonych badaniach oceniających wpływ zielonej herbaty na raka, we wszystkich przypadkach badania kontrolne nie oszacowały przeżycia lub reakcji na chorobę u osób poddanych tym obserwacjom. Kilka różnych badań zademonstrowały ochronny efekt. Toczące się nadal badania zdefiniują w przyszłości rolę zielonej herbaty w prewencji chorób nowotworowych (3).
Herbata pau d´arco
Herbata pau d´arco sprzedawana jest w sklepach ze zdrową żywnością oraz drogą mailową, i jest nazywana taheebo, lapacho, lapacho morado, ipe roxo lub ipes. Istnieje przekonanie, że herbata ta była lekarstwem dla starożytnych Indian – Inków, przygotowywuje się ją z wewnętrznej kory różnych gatunków Tabebuia, wiecznie zielonego drzewa rosnącego w Zachodnich Indiach oraz Centralnej i Południowej Ameryki (3, 8).
Zwolennicy twierdzą, że herbata pau d´arco działa efektywnie przeciw rakowi, anemii, reumatyzmowi, wrzodom, dolegliwościom wątrobowym, rzeżączce, grzybicy skóry a nawet przepuklinie. Sprzymierzeńcy twierdzą, że to medyczne założenie skupiło swoją uwagę po tym jak lekarz z południowej Ameryki wykonał napar z kory dla ratowania życia swojego brata, który umierał na raka. Według sprawozdania w czasopiśmie „The Spotlight”, które często popiera wątpliwe terapie, okazało się, że ból u pacjenta zniknął. Pacjent po miesiącu został zwolniony ze szpitala bez poszlak istnienia nowotworu. Sprawozdanie twierdziło też, że lekarze w miejskim szpitalu w Santo Andre w Brazylii regularnie używają pau d´arco do leczenia białaczki, jak również do innych typów raka (8).
Drzewo Tabebuia zawiera lapachol, który wykazał antynowotworową działalność w kilku guzach podczas badań na zwierzętach. Jakkolwiek niepublikowane badania pokazały znaczący efekt działania lapacholu na nowotwory u ludzi (8). Aktywność lapacholu testowano przeciwko mięsakorakowi Walker 256, rakowi 755, białaczce L-1210, P-1534 i mięsakowi 180. Mięsakorak Walker 256 pokazał znaczącą wrażliwość na lapachol, szczególnie, kiedy był podawany doustnie (8).
Prowadzone badania w 1970 roku z użyciem lapacholu wykazały, że nie jest on z łatwością absorbowany przez ludzi, jak i przez szczury oraz dość wysoki poziom w osoczu wpływa na nowotwory, którym mogą towarzyszyć antykoagulacyjne skutki. Nawet niskie dawki powodują mdłości, wymioty oraz mogą interferować ze skrzepniętą krwią. Dlatego badania zostały zawieszone i zamknięte przez the Inwestigational New Drug (3, 8). Niektórzy badacze uważają, że lapachol powinien być badany dalej, używając przy tym witaminy K do powstrzymania antykoagulacyjnego działania oraz, że jego antynowotworowa aktywność może być rozłączona z jego antykoagulacujną działalnością (3, 8).
Profesor farmakognozji Varro E. Tyler z Uniwersytetu w Purdue, który jest najważniejszym autorytetem w medycynie roślinnej, wskazał, że stosowanie pau d´arco przy braku udowodnionej skuteczności, potencjalnej toksyczności i wysokiego kosztu (od 12 $ do 50 $ za paczkę) jest niemądre i przesadne (8).
Karłowata palma
Jagoda palmy karłowatej jest najczęściej stosowanym ziołem w przypadku łagodnego przerostu prostaty u mężczyzn. Jagoda ta zawiera lipidy sterolowe i inne kwasy tłuszczowe, które rzekomo zmniejszają częstotliwość oddawania moczu oraz zapobiegają zatrzymaniu moczu w łagodnym przeroście prostaty. Poszczególne badania oceniły efekt palmy karłowatej na poziomie hormonów. Dwa nie ujawniły żadnej zmiany na poziomie hormonów, jedno zrelacjonowało zahamowanie estrogenów. Istnieją natomiast skutki uboczne, takie jak: ból głowy, mdłości, wymioty, zawroty głowy, skurcze przedwczesne serca, angina, tachykardia, bezsenność, zaparcia oraz ból jąder. Wymagane są jednak dodatkowe badania, aby rozpoznać jak ten czynnik może być użyty w populacji osób chorych na nowotwór (3).
Terapia Metaboliczna Kelley/Gonzalez
W 1960 roku William Donald Kelley, ortodonta z Teksasu, rozpoczął promocję metabolicznego procesu leczenia dietą przeciw rakowi. Dr Kelley twierdził, że rak wskazuje na niedobór enzymów trzustkowych potrzebnych do zniszczenia komórek nowotworowych. Jego dieta otrzymała światową sławę, kiedy w 1979 roku aktor Steve McQueen zmarł po leczeniu w klinice mieszczącej się w Plaza Santa Maria w południowej Tijuanie (8).
Program dr Kelley´ego składa się z poszczególnych części. Po pierwsze, prowadzony jest u pacjentów rozległy kwestionariusz. Twierdzi się, że może zostać określony „indeks raka”, który wskaże miejsce, tempo wzrostu, wiek guza, jak również informacje o leczeniu i prognozie. Następnie, pacjenci poddawani są detoksykacji okrężnicy, głodówce, płukaniom nosa, głębokim oddychaniom, otrzymują leki moczopędne, biorą kąpiele i są zewnętrznie oczyszczani. Po detoksykacji pacjenci przechodzą na dietę ograniczającą. Dietę zmienia się według metabolicznego typu pacjenta, który jest określany przez test. Część tej diety zawiera spożycie wielu suplementów, bo aż 300 tabletek a koszty utrzymania wynoszą 1000 $ za miesiąc (8).
Prowadzone badania nad recenzjami najlepszych przypadków dr Kelley´a przez the Office of Technology Assessment nie znalazły żadnych dowodów, że metoda ta jest efektywna przeciw nowotworom (8).

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Piśmiennictwo
1. Divisi D, Di Tommaso S, Salvemini S, et al.: Diet and cancer. Acta Biomed 2006; 77: 118-123. 2. Lerner IJ, Kennedy BJ: The prevalence of questionable methods of cancer treatment in the United States. CA Cancer J Clin 1992; 42: 181-191. 3. Cunningham RS, Herbert V: Nutrition as a component of alternative therapy. Seminars in Oncology Nursing 2000; 16 (2): 163-169. 4. Maritess C, Small S, Waltz-Hill M: Alternative nutrition therapies in cancer patients. Seminars in Oncology Nursing 2005; 21 (3): 173-176. 5. Fernandez CV, Stutzer CA, Mac William L, et al.: Alternative and complementary therapy use in pediatric oncology patients in British Columbia: prevalence and reasons for use and nonuse. J Clin Oncol 1998; 16: 1279-1286. 6. Butrum RR, Clifford CK, Lanza E: NCI dietary guidelines: rationale. Am J Clin Nutr 1988; 48: 888-895. 7. Cassileth BR, Chapman CC: Alternative and complementary cancer therapies. Cancer 1996; 77: 1026-1034. 8. Questionable methods of cancer management: "nutritional” therapies. CA Cancer J Clin 1993; 43 (5): 309-31. 9. Vickers A: Alternative cancer cures: "Unproven” or "Disproven”? CA Cancer J Clin 2004; 54: 110-118. 10. Dulęba K, Wysocki M, Styczyński J: Terapia alternatywna i komplementarna u dzieci z chorobą nowotworową – fakty i mity. Adv Clin Ex Med 2006; 15 (4): 695-703. 11. Kushi LH, Cunningham JE, Hebert JR, et al.: The macrobiotic diet in cancer. JN The Journal of Nutrition 2001; 131 (11): 3056-3064. 12. Zen Macrobiotic Diet: CA Cancer J Clin 1972; 22: 372-375. 13. Weisburger JH: A new nutritional approach in cancer therapy in light of mechanistic understanding of cancer causation and development. J Am Coll Nutr 1993; 12: 205-208.
otrzymano: 2008-04-07
zaakceptowano do druku: 2008-05-06

Adres do korespondencji:
*Małgorzata Kardasz
ul. Kalinowa 15 m 34, 15-809 Białystok
tel. 0-85 654-31-73, 0 667-698-501
e-mail: malgorzata-kardasz@wp.pl


Nowa Medycyna 2/2008
Strona internetowa czasopisma Nowa Medycyna