Zastanawiasz się, jak wydać pracę doktorską, habilitacyjną lub monografie? Chcesz dokonać zmian w stylistyce i interpunkcji tekstu naukowego? Nic prostszego! Zaufaj Wydawnictwu Borgis - wydawcy renomowanych książek i czasopism medycznych. Zapewniamy przede wszystkim profesjonalne wsparcie w przygotowaniu pracy, opracowanie dokumentacji oraz druk pracy doktorskiej, magisterskiej, habilitacyjnej. Dzięki nam nie będziesz musiał zajmować się projektowaniem okładki oraz typografią książki.

© Borgis - Postępy Fitoterapii 3-4/2002, s. 77
Jerzy Lutomski
„Jiaogulan” (Gynnostemma) przeciw zmęczeniu
Coraz częściej w składzie herbatek ziołowych, szczególnie pochodzenia chińskiego, znajdujemy ziele Gynnostemma pentaphyllum (polska nazwa nieznana) z rodziny Cucurbitaceae. Jak wynika z piśmiennictwa (Tang W., Eisenbrand G.: Chinese Drugs of Plant Origin, Springer-Verlag 1992) surowiec ten zawiera kilka saponozydów (główny składnik to gypenozyd) podobnych do występujących w żeń-szeniu (Panax ginseng) o działaniu immunostymulującym i ogólnie tonizującym.
Żadna inna roślina nie została tak wnikliwie zbadana w Chinach jak Gynostemma pentaphyllum. Rodzaj ten występuje w płd. i wsch. Azji i składa się z dwóch gatunków pnączy wspinających się za pomocą wąsów czepnych. Znaczenie żywieniowe G. pentaphyllum opisane zostało po raz pierwszy w okresie dynastii Ming (1368-1644). Gynostemma po chińsku zwana „pentą” lub Jiaogulan (JGL) jest stosowana w Chinach jako warzywo i herbata od wielu wieków. Jest rośliną należącą do rodziny ogórkowatych (Cucurbitaceae). Wykorzystywana jest do wzbogacania pożywienia, nie wykazuje działań ubocznych przy długotrwałym stosowaniu. Surowiec ten na Międzynarodowej Konferencji Medycyny Ludowej w Pekinie (1991 r.) został zaliczony do najważniejszych ziół wzmacniających. Odtąd stosowany jest często jako środek tonizujący.
Dotychczas wiele prestiżowych instytutów uczestniczyło w badaniach poznawczych G.pentaphyllum. Zbadano skład chemiczny, farmakologię, toksykologię i zastosowanie kliniczne. Surowiec zawiera trzy razy więcej sumy saponozydów niż legendarny żeń-szeń. Saponozydy gynostemmy – gypenozydy, podobnie jak panaxozydy z żeń-szenia (Panax ginseng) i araliozydy z aralii mandżurskiej (Aralia mandshurica), zostały uznane za środki adaptogenne wpływające ograniczająco na zmęczenie, bezsenność, histerię i depresję.
Długotrwałe stosowanie ziela może podwyższać zdolności obronne i chronić przed niedoborem tlenu. Preparat ogólnie wzmacniający, zwiększa przyswajanie tlenu przez wszystkie organy i komórki, w tym przez mięsień sercowy i mózg. Zwiększa wytrzymałość fizyczną u tych osób, które odczuwają głód tlenowy lub funkcjonują w ekologicznie niesprzyjającym środowisku.
Prozdrowotne działanie herbaty „Jiaogulan” opisują w sposób wyczerpujący Metz i Gunter – autorzy artykułu opublikowanego w Pharm. Ztg. 145, nr 31, s. 26, 2000.
Postępy Fitoterapii 3-4/2002
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii