Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 3-4/2002, s. 75-76
Jerzy Lutomski
Fitoestrogeny w miejsce hormonów syntetycznychW statystyce medycznej coraz częściej odnotowywane są schorzenia ginekologiczne związane z zaburzeniami cyklu miesięcznego. Niepokojącym faktem jest, że obejmują one znaczną część kobiet młodych.
Lata przejściowe są naturalną fazą zmian biologicznych w życiu kobiety. Charakteryzują się ogólnym zmniejszeniem aktywności jajników w zakresie wytwarzania hormonów żeńskich, stopniowym zanikiem krwawienia miesiączkowego oraz końcem płodności. Główną przyczyną dolegliwości towarzyszących menopauzie jest zredukowana produkcja estrogenów, poprzedzona spadkiem poziomu progesteronu. Wszystkie kobiety przechodzą okres klimakterium, ale nie wszystkie mają odczuwalne związane z tym dolegliwości w równym stopniu. W krajach uprzemysłowionych około 50 do 85 procent kobiet w tym okresie skarży się na wiele zróżnicowanych dolegliwości. Co ciekawe, w pewnych kręgach kulturowych są one u kobiet prawie nieznane. W indywidualnym przebiegu okresu przekwitania muszą, zatem obok procesów biologicznych, odgrywać rolę inne czynniki społeczno-kulturowe i żywieniowe.
Z powyższego wynika, że kobieta z dolegliwościami okresu przekwitania niekoniecznie musi sięgać po syntetyczny preparat hormonalny. Ważnym czynnikiem w tym okresie są: zmiana sposobu odżywiania, przede wszystkim podawanie preparatów roślinnych, bogatych w fitoestrogeny. Istnieje bowiem bezpośredni związek pomiędzy dietą roślinną, bogatą w fitoestrogeny (izoflawony), a zapobieganiem dolegliwościom towarzyszącym klimakterium.
Według szacunkowych obliczeń zapotrzebowanie dzienne na izoflawony dla kobiet w wieku przejściowym wynosi 40 do 45 miligramów, podczas gdy w Europie spożywa się obecnie zazwyczaj mniej niż 5 miligramów izoflawonów.
Co to są fitoestrogeny?
W ostatnim dwudziestoleciu osiągnięcia naukowe w przedmiocie działania leków pochodzenia roślinnego pozwoliły wyodrębnić substancje nazwane fitoestrogenami, które działając podobnie (aczkolwiek słabiej) od klasycznych hormonów płciowych (estrogenów) nie są jednakże obciążone niepożądanymi następstwami. W konsekwencji zwiększają one arsenał leków stosowanych u kobiet z dolegliwościami menopauzy i umożliwiają lekarzowi ich zalecanie, także w przypadkach, kiedy klasyczne leki hormonalne nie mogą lub nie powinny być stosowane.
Fitoestrogeny, nazywane też estrogenami spożywczymi są substancjami naturalnymi, występującymi w ponad 300 roślinach. Chociaż nie są prawdziwymi ludzkimi estrogenami, ale działają jak estrogeny i są w stanie regulować podobne funkcje w organizmie. W rezultacie zapewniają podobne korzyści jak preparaty estrogenowe syntetyczne, nie zwiększając przy tym ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Fitoestrogeny występują przede wszystkim w soi i innych roślinach strączkowych.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

19

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

49

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 3-4/2002
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii