Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Zastanawiasz się, jak wydać pracę doktorską, habilitacyjną lub monografię? Chcesz dokonać zmian w stylistyce i interpunkcji tekstu naukowego? Nic prostszego! Zaufaj Wydawnictwu Borgis – wydawcy renomowanych książek i czasopism medycznych. Zapewniamy przede wszystkim profesjonalne wsparcie w przygotowaniu pracy, opracowanie dokumentacji oraz druk pracy doktorskiej, magisterskiej, habilitacyjnej. Dzięki nam nie będziesz musiał zajmować się projektowaniem okładki oraz typografią książki.

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 3-4/2002, s. 75-76
Jerzy Lutomski
Fitoestrogeny w miejsce hormonów syntetycznych
W statystyce medycznej coraz częściej odnotowywane są schorzenia ginekologiczne związane z zaburzeniami cyklu miesięcznego. Niepokojącym faktem jest, że obejmują one znaczną część kobiet młodych.
Lata przejściowe są naturalną fazą zmian biologicznych w życiu kobiety. Charakteryzują się ogólnym zmniejszeniem aktywności jajników w zakresie wytwarzania hormonów żeńskich, stopniowym zanikiem krwawienia miesiączkowego oraz końcem płodności. Główną przyczyną dolegliwości towarzyszących menopauzie jest zredukowana produkcja estrogenów, poprzedzona spadkiem poziomu progesteronu. Wszystkie kobiety przechodzą okres klimakterium, ale nie wszystkie mają odczuwalne związane z tym dolegliwości w równym stopniu. W krajach uprzemysłowionych około 50 do 85 procent kobiet w tym okresie skarży się na wiele zróżnicowanych dolegliwości. Co ciekawe, w pewnych kręgach kulturowych są one u kobiet prawie nieznane. W indywidualnym przebiegu okresu przekwitania muszą, zatem obok procesów biologicznych, odgrywać rolę inne czynniki społeczno-kulturowe i żywieniowe.
Z powyższego wynika, że kobieta z dolegliwościami okresu przekwitania niekoniecznie musi sięgać po syntetyczny preparat hormonalny. Ważnym czynnikiem w tym okresie są: zmiana sposobu odżywiania, przede wszystkim podawanie preparatów roślinnych, bogatych w fitoestrogeny. Istnieje bowiem bezpośredni związek pomiędzy dietą roślinną, bogatą w fitoestrogeny (izoflawony), a zapobieganiem dolegliwościom towarzyszącym klimakterium.
Według szacunkowych obliczeń zapotrzebowanie dzienne na izoflawony dla kobiet w wieku przejściowym wynosi 40 do 45 miligramów, podczas gdy w Europie spożywa się obecnie zazwyczaj mniej niż 5 miligramów izoflawonów.
Co to są fitoestrogeny?
W ostatnim dwudziestoleciu osiągnięcia naukowe w przedmiocie działania leków pochodzenia roślinnego pozwoliły wyodrębnić substancje nazwane fitoestrogenami, które działając podobnie (aczkolwiek słabiej) od klasycznych hormonów płciowych (estrogenów) nie są jednakże obciążone niepożądanymi następstwami. W konsekwencji zwiększają one arsenał leków stosowanych u kobiet z dolegliwościami menopauzy i umożliwiają lekarzowi ich zalecanie, także w przypadkach, kiedy klasyczne leki hormonalne nie mogą lub nie powinny być stosowane.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem , należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 3-4/2002
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii