Ludzkie koronawirusy - autor: Krzysztof Pyrć z Zakładu Mikrobiologii, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Uniwersytet Jagielloński, Kraków

Chcesz wydać pracę doktorską, habilitacyjną czy monografię? Zrób to w Wydawnictwie Borgis – jednym z najbardziej uznanych w Polsce wydawców książek i czasopism medycznych. W ramach współpracy otrzymasz pełne wsparcie w przygotowaniu książki – przede wszystkim korektę, skład, projekt graficzny okładki oraz profesjonalny druk. Wydawnictwo zapewnia szybkie terminy publikacji oraz doskonałą atmosferę współpracy z wysoko wykwalifikowanymi redaktorami, korektorami i specjalistami od składu. Oferuje także tłumaczenia artykułów naukowych, skanowanie materiałów potrzebnych do wydania książki oraz kompletowanie dorobku naukowego.

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 7/2012, s. 605
Jadwiga Fabijańska-Mitek
Komentarz do prac
Obecny numer „Postępów Nauk Medycznych” został przygotowany przez Zakład Immunohematologii CMKP oraz współpracujących z nami pracowników Klinicznego Oddziału Pediatrycznego i Kliniki Pediatrii CMKP, Instytutu Hematologii i Transfuzjologii oraz Centrum Zdrowia Dziecka. Poświęcony jest problematyce immunohematologicznej, która dynamicznie rozwija się w Zakładzie. Jest ona wiodącym tematem prac badawczych i własnych naukowych projektów doktorantek oraz działalności dydaktycznej realizowanej w ramach pięciu różnych zalecanych kursów doskonalących.
Nowy zespół Zakładu przedstawia w publikacjach przeglądowych podstawy podjętych badań. Dotyczą one zastosowania cytometrii przepływowej w ocenie immunologicznej krwinek czerwonych, spośród których dotychczas wdrożono badania krwawienia płodowo-matczynego we współpracy z Kliniką Położnictwa i Ginekologii CMKP oraz badania zmian markerów powierzchniowych związanych z niszczeniem erytrocytów („Zastosowanie cytometrii przepływowej w immunohematologicznej ocenie krwinek czerwonych”).
Rozwój immunohematologii zaczął się od odkrycia układu grupowego ABO. Obecnie znamy 30 układów grupowych oraz setki antygenów. Pasjonujące ich odkrywanie z zastosowaniem nowych technik laboratoryjnych jest ważne dla zrozumienia budowy i funkcji błony komórkowej krwinek czerwonych („Nowe układy grupowe krwi”). W celu szczegółowej oceny zmian w obrębie błony komórkowej i ich znaczenia podczas przechowywania i przetaczania koncentratów krwinek czerwonych, podjęto badania proteomiczne we współpracy z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN, z zastosowaniem własnych procedur izolacji i oczyszczania białek erytrocytarnych oraz z założeniem, że wyniki w przyszłości mogą być wykorzystane dla oceny bezpieczeństwa i efektywności transfuzji („Why study proteom of red blood cells stored in blood banks”).

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 30 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Nauk Medycznych 7/2012
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych