Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 7/2012, s. 605
Jadwiga Fabijańska-Mitek
Komentarz do prac
Obecny numer „Postępów Nauk Medycznych” został przygotowany przez Zakład Immunohematologii CMKP oraz współpracujących z nami pracowników Klinicznego Oddziału Pediatrycznego i Kliniki Pediatrii CMKP, Instytutu Hematologii i Transfuzjologii oraz Centrum Zdrowia Dziecka. Poświęcony jest problematyce immunohematologicznej, która dynamicznie rozwija się w Zakładzie. Jest ona wiodącym tematem prac badawczych i własnych naukowych projektów doktorantek oraz działalności dydaktycznej realizowanej w ramach pięciu różnych zalecanych kursów doskonalących.
Nowy zespół Zakładu przedstawia w publikacjach przeglądowych podstawy podjętych badań. Dotyczą one zastosowania cytometrii przepływowej w ocenie immunologicznej krwinek czerwonych, spośród których dotychczas wdrożono badania krwawienia płodowo-matczynego we współpracy z Kliniką Położnictwa i Ginekologii CMKP oraz badania zmian markerów powierzchniowych związanych z niszczeniem erytrocytów („Zastosowanie cytometrii przepływowej w immunohematologicznej ocenie krwinek czerwonych”).
Rozwój immunohematologii zaczął się od odkrycia układu grupowego ABO. Obecnie znamy 30 układów grupowych oraz setki antygenów. Pasjonujące ich odkrywanie z zastosowaniem nowych technik laboratoryjnych jest ważne dla zrozumienia budowy i funkcji błony komórkowej krwinek czerwonych („Nowe układy grupowe krwi”). W celu szczegółowej oceny zmian w obrębie błony komórkowej i ich znaczenia podczas przechowywania i przetaczania koncentratów krwinek czerwonych, podjęto badania proteomiczne we współpracy z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN, z zastosowaniem własnych procedur izolacji i oczyszczania białek erytrocytarnych oraz z założeniem, że wyniki w przyszłości mogą być wykorzystane dla oceny bezpieczeństwa i efektywności transfuzji („Why study proteom of red blood cells stored in blood banks”).

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

19

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

49

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Nauk Medycznych 7/2012
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych