© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 5b/2013, s. 55-56
Prof. dr hab. med. Ewa Marcinowska-Suchowierska
Komentarz do prac
Przekazywany do rąk czytelników obecny numer „Postępów Nauk Medycznych”, podobnie jak poprzedni, poświęcony jest otyłości prostej, która jest jednym z najczęściej występujących problemów zdrowotnych związanych ze stylem życia. W obecnym wydaniu prezentujemy prace przeglądowe, mające na celu zwrócenie uwagi, że otyłość wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju zespołu metabolicznego i wielu innych chorób, jak również przedwczesnej śmierci. Znajomość niekorzystnych następstw zdrowotnych otyłości może się przydać lekarzom różnych specjalności w codziennej pracy lekarskiej, ułatwi zrozumienie konieczności zmian w podejściu do profilaktyki i leczenia otyłości. Będzie także pomocne w wyborze najbardziej odpowiedniego leczenia (dietetycznego, farmakologicznego, chirurgicznego) u indywidualnego pacjenta z otyłością prostą o różnym stopniu nasilenia.
W pierwszym artykule przeanalizowano (Walicka i wsp.) istniejące kontrowersje dotyczące rozpoznania zespołu metabolicznego i jego przydatności w codziennej praktyce klinicznej (1). Omówiono problemy związane ze zmieniającymi się definicjami tego rozpoznania, jak również konsekwencje związane z brakiem jednoznacznych kryteriów rozpoznania. W podsumowaniu przedstawiono cztery zasadnicze, zdaniem autorów, problemy, z powodu których rozpoznanie zespołu metabolicznego powinno być pozostawione do indywidualnej decyzji lekarza.
W pracy. Kuźmińskiej i wsp. „Otyłość a obturacyjny bezdech senny” podkreślono, że otyłość jest najważniejszym czynnikiem ryzyka występowania OBS, w ocenie którego oprócz BMI duże znaczenie ma obwód szyi (2). Omówiono także podłoże metaboliczne OBS, oraz znaczenie redukcji nadmiernej masy ciała w leczeniu OBS a także zmniejszeniu stopnia zaawansowania choroby.
W artykule „Otyłość a choroba zwyrodnieniowa” Jasik i wsp. podkreślają, że otyłość jest uznanym czynnikiem ryzyka choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych, biodrowych, a być może także stawów rąk (3). Podkreślają także, że patogeneza zmian nie jest w pełni jasna, a w celu pełnego wyjaśnienia mechanizmów molekularnych odpowiedzialnych za patogenezę choroby zwyrodnieniowej są potrzebne dalsze badania.
W następnym artykule Bogołowskiej-Stieblich i wsp. został poruszony ważny temat zmian w układzie sercowo naczyniowym u osób z otyłością (4). Podkreślono, że otyłość jest istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, oraz wystąpienia nagłej śmierci sercowej. Przytoczono także wyniki niektórych badań wskazujących na korzystny wpływ otyłości na rokowanie u pacjentów z już istniejącymi chorobami układu sercowo-naczyniowego tzw. zjawisko „paradoksu otyłości”.
Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej
|
Piśmiennictwo
1. Walicka M, Bik W, Sawicka A, Marcinowska-Suchowierska E: Czy istnieje zespół metaboliczny. Post N Med 2013; 5B: 4-8.
2. Kuźmińska M, Marcinowska-Suchowierska E: Otyłość a obturacyjny bezdech senny. Post N Med 2013; 5B: 9-13.
3. Jasik A, Tałałaj M: Otyłość a choroba zwyrodnieniowa stawów. Post N Med 2013; 5B: 14-18.
4. Bogołowska-Stieblich A, Tałałaj M: Otyłość a choroby układu sercowo-naczyniowego. Post N Med 2013; 5B: 19-25.
5. Tałałaj M: Otyłość a choroby nerek. Post N Med 2013; 5B: 26-30.
6. Habior A: Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby. Post N Med 2013; 5B: 31-37.
7. Białkowska M: Leczenie dietetyczne – ciągle aktualna metoda terapii otyłości. Post N Med 2013; 5B: 38-43.
8. Kusz-Rynkun A, Walicka M, Marcinowska-Suchowierska E: Farmakologiczne leczenie otyłości. Post N Med 2013; 5B: 44-48.
9. Binda A, Jaworski P, Tarnowski W: Surgical treatment of obesity. Post N Med 2013; 5B: 49-54.