Ludzkie koronawirusy - autor: Krzysztof Pyrć z Zakładu Mikrobiologii, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Uniwersytet Jagielloński, Kraków

Chcesz wydać pracę doktorską, habilitacyjną czy monografię? Zrób to w Wydawnictwie Borgis – jednym z najbardziej uznanych w Polsce wydawców książek i czasopism medycznych. W ramach współpracy otrzymasz pełne wsparcie w przygotowaniu książki – przede wszystkim korektę, skład, projekt graficzny okładki oraz profesjonalny druk. Wydawnictwo zapewnia szybkie terminy publikacji oraz doskonałą atmosferę współpracy z wysoko wykwalifikowanymi redaktorami, korektorami i specjalistami od składu. Oferuje także tłumaczenia artykułów naukowych, skanowanie materiałów potrzebnych do wydania książki oraz kompletowanie dorobku naukowego.

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 10/2015, s. 749
Ryszard Gellert
Komentarz do prac
Przewlekła terapia nerkozastępcza (RRT) jest sukcesem nefrologii i porażką medycyny – wiele osób może względnie dobrze i długo cieszyć się życiem po tym, jak systemowi ochrony zdrowia nie udało się uratować ich własnych nerek. Dotyczy to także blisko 20 000 osób przewlekle leczonych powtarzanymi hemodializami w Polsce – zwykle jako następstwo cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, glomerulopatii i wielotorbielowatego zwyrodnienia nerek (APKD). Dobrze już udokumentowano, że właściwe leczenie trzech pierwszych wymienionych przyczyn wydłuża czas do rozpoczęcia dializoterapii. Zgodnie z wyznawaną przez nas naczelną zasadą, by przede wszystkim zapobiegać utracie nerek pacjenta, w tym numerze „Postępów Nauk Medycznych” prezentowane są dwa artykuły ukazujące najnowsze trendy w leczeniu nefropatii IgA – najczęstszej pierwotnej glomerulopatii (Florczak i wsp.), oraz wielotorbielowatego zwyrodnienia nerek (Grenda). U osób starszych rozpoczęcie dializoterapii bywa często przyspieszane przez epizody ostrego uszkodzenia nerek (AKI) zwykle będące następstwem odwodnienia. Dlatego też, wspomnianym artykułom o zapobieganiu niewydolności nerek towarzyszy podsumowanie objawów i oznak odwodnienia (Gellert). Dla pacjenta, który stracił własne nerki, najlepszą opcją terapeutyczną jest przeszczepienie nerki. Niestety, podejście personelu medycznego do transplantacji nie jest jednoznacznie pozytywne, co może negatywnie wpływać na liczbę przeszczepień (Kobus i wsp.).

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 30 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Nauk Medycznych 10/2015
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych

Pozostałe artykuły z numeru 10/2015: