Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Anestezjologia Intensywna Terapia 4/2003
Muzeum Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii



Bezustanny postęp w medycynie nie omija żadnej z jej gałęzi. Odchodzą w zapomnienie dobra materialne, ludzie, metody postępowania. Pojawiają się nowe narzędzia pracy i nowe autorytety. Tymczasem o współczesnej pozycji medycyny świadczy dorobek wszystkich jej poprzednich lat. Z tych to powodów, kilka lat temu, w środowisku naszym pojawiła się idea powołania do życia Muzeum dokumentującego powstanie i rozwój anestezjologii polskiej. Dzięki inicjatywie i nieustającym wysiłkom prof. Witolda Jurczyka idea ta została zrealizowana. 4 października 2003 roku, w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Wrocławskiej 28, otwarto Muzeum Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Uroczystość otwarcia zgromadziła zarówno przedstawicieli administracji i władz szczebla centralnego, regionalnego oraz lokalnego, jak i liczne grono anestezjologów z wielu ośrodków akademickich i szpitali terenowych z całej Polski. Obecni też byli: Prezes Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Konsultant Krajowy w Dziedzinie Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Przybyłych witał dr Wojciech Stadnicki, Ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala w Ostrowie Wielkopolskim i zarazem niestrudzony animator działań na rzecz otwarcia Muzeum.
Kolejno głos zabierali:
Prezes PTAiIT – prof. Andrzej Nestorowicz, który powitał zebranych w imieniu Zarządu Głównego Towarzystwa. Nawiązując do pierwszej demonstracji znieczulenia eterowego podkreślił potrzebę ocalenia od zapomnienia rzeczy cennych, osób wielkich i myśli ważnych, które stanowiły o rozwoju polskiej anestezjologii.
Prof. Witold Jurczyk – który przypomniał Ostrów Wielkopolski jako historyczne już miejsce ważnych wydarzeń w rozwoju anestezjologii polskiej, w tym inicjatywy wydawania czasopisma Towarzystwa. Podkreślając związki pomiędzy wydarzeniami z przeszłości a uroczystością otwarcia Muzeum, podziękował wszystkim, a szczególnie społeczeństwu miasta Ostrowa, za trud powołania tej jednostki do życia.

Szanowni Państwo, w przypadku tego artykułu po wniesieniu opłaty uzyskają Państwo dostęp tylko do streszczenia!
Poseł do Sejmu RP – Grzegorz Woźny, który przekazał swe gratulacje z okazji powstania Muzeum zarówno jego inicjatorom jak i wykonawcom. Wyraził przy tym przekonanie, że będzie ono zarówno miejscem szczególnym dla całej anestezjologii polskiej jak i powodem do dumy dla Ostrowa.
Dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MZiOS – Roman Danielewicz. Przekazując słowa uznania zebranym podkreślił, że Muzeum służyć będzie licznym rzeszom lekarzy, którzy wybiorą anestezjologię jako swoją drogę życiową.
Wojewoda Wielkopolski – Andrzej Nowakowski, w imieniu którego głos zabrała dyr. Anna Zarębska. Wraz z okolicznościowymi gratulacjami stwierdziła, że otwarta placówka jest przykładem determinacji oraz pełnych poświęceń działań, służących zaprezentowaniu historii i dorobku polskich anestezjologów i stanowi ogniwo mające na celu zachowanie tradycji lekarskiej.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
  • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
  • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
  • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
  • dostęp do tego artykułu
  • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
  • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
  • dostęp na 30 dni
  • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
  • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
  • dostęp na 90 dni
  • oszczędzasz 28 zł
Adres do korespondencji:
Wszelkie pytania i sprawy związane z Muzeum proszę kierować
na adres prof. Witolda Jurczyka, Katedra Anestezjologii
i Intensywnej Terapii AM, ul. Św. Marii Magdaleny 14, 61-861 Poznań.

Anestezjologia Intensywna Terapia 4/2003