Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Anestezjologia Intensywna Terapia 4/2003
Sprawozdanie z zebrania Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii w dniu 04.10.2003 r. w Ostrowie Wielkopolskim



Zebranie odbyło się przy współudziale PT członków Rady Programowej „Anestezjologii Intensywnej Terapii” z okazji 35-lecia czasopisma oraz gości zaproszonych w powiązaniu z otwarciem Muzeum Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
PORZĄDEK ZEBRANIA
– Prof. dr hab. Zdzisław Rondio; Z kroniki anestezjologów polskich – 35 lat na przełomie wieków.
– Prof. dr hab. Roman Szulc: Europejska Akademia Anestezjologii (EAA) – czy zmierzch aktywności?
– Prof. dr hab. Andrzej Kübler: Europejskie Towarzystwo Anestezjologów (ESA) – teraźniejszość i przyszłość.
– Prof. dr hab. Andrzej Nestorowicz: Konfederacja Europejskich Towarzystw Anestezjologicznych (CENSA) – PTAiIT ma się dobrze.
– Prof. dr hab. Leon Drobnik: Europejska Unia Specjalistów Medycznych (UEMS) – perspektywy dalszego rozwoju.
Przybyłych Gości powitał Prezes Towarzystwa prof. Andrzej Nestorowicz, który przewodniczył zebraniu.
Minutą ciszy zgromadzeni uczcili pamięć prof. Petera Safara i prof. Włodzimierza Niegowskiego, zmarłych w ostatnich miesiącach.
1.Wystąpienia referatowe i dyskusja
W imieniu prof. Zdzisława Rondio, który nie mógł przybyć na zebranie, głos zabrał Sekretarz Redakcji dr Marcin Rawicz.
Przedstawił zebranym klimat, nastroje i okoliczności tworzenia pierwszego anestezjologicznego czasopisma krajowego. Przypomniał datę 26 października 1968 kiedy to właśnie w Ostrowie Wielkopolskim podczas Konferencji Okrągłego Stołu Towarzystwa Anestezjologów Polskich postanowiono założyć polskie czasopismo anestezjologiczne i powołano jego Radę Programową. Pierwszy numer czasopisma ukazał się już pół roku później – w 1969 roku. Jego Redaktorem Naczelnym był prof. Stanisław Pokrzywnicki, Sekretarzem Redakcji – dr Zdzisław Rondio, a w skład Kolegium Redakcyjnego wchodzili: doc. Antoni Aroński, doc. Witold Jurczyk, doc. Mieczysław Justyna, dr Bogdan Kamiński, dr Aleksander Lewiński, dr Paweł Maślanka, doc. Aleksander Mul, dr Czesław Petecki, doc. Krzysztof Stengert, doc. Marek Sych.
Następnie dr Marcin Rawicz przedstawił etapy rozwoju czasopisma zwracając uwagę na sukcesywny wzrost liczby publikowanych prac, ich coraz lepszy poziom oraz poszerzający się zakres tematyczny. Zwięźle poinformował zebranych o problemach organizacyjno-administracyjnych czasopisma oraz o jego przyszłości. Na zakończenie podziękował wszystkim osobom, które wniosły wkład w powstanie i rozwój „Anestezjologii Intensywnej Terapii”.

Szanowni Państwo, w przypadku tego artykułu po wniesieniu opłaty uzyskają Państwo dostęp tylko do streszczenia!
W nawiązaniu do wystąpienia dr. Marcina Rawicza głos zabrał doc. Stanisław Necek, który przedstawił zebranym mierniki jakości publikacji medycznych na świecie w oparciu o Impact Factor. Podkreślając zalety tego systemu poddał go jednocześnie krytycznej ocenie ukazując jego niedoskonałości i brak systemów alternatywnych. Na zakończenie zwrócił uwagę na potrzebę istnienia fachowych czasopism krajowych, w tym „Anestezjologii Intensywnej Terapii” jako istotnego uzupełnienia wydawnictw międzynarodowych.
W dyskusji dotyczącej poszukiwania kompromisu pomiędzy potrzebą promocji własnych wyników badawczych na forum międzynarodowym a koniecznością prezentowania ich w kraju głos zabierali prof. Andrzej Kübler, prof. Andrzej Nestorowicz, doc. Stefan Necek.
Następnie głos zabrał prof. Andrzej Nestorowicz, który podkreślił potrzebę wykorzystania dotychczasowego krajowego dorobku anestezjologii i intensywnej terapii w perspektywie ściślejszych związków z Europą i jej specjalistycznymi organizacjami medycznymi. Zwrócił się do przedstawicieli naszego środowiska, którzy uczestniczyli w zebraniach EAA, ESA, CENSA i UEMS o krótkie omówienie poruszanych tam zagadnień.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
  • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
  • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
  • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
  • dostęp do tego artykułu
  • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
  • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
  • dostęp na 30 dni
  • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
  • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
  • dostęp na 90 dni
  • oszczędzasz 28 zł
Adres do korespondencji:
SEKRETARZ
Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii
dr n. med. Anna Fijałkowska

Anestezjologia Intensywna Terapia 4/2003