Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Chcesz wydać pracę doktorską, habilitacyjną czy monografię? Zrób to w Wydawnictwie Borgis – jednym z najbardziej uznanych w Polsce wydawców książek i czasopism medycznych. W ramach współpracy otrzymasz pełne wsparcie w przygotowaniu książki – przede wszystkim korektę, skład, projekt graficzny okładki oraz profesjonalny druk. Wydawnictwo zapewnia szybkie terminy publikacji oraz doskonałą atmosferę współpracy z wysoko wykwalifikowanymi redaktorami, korektorami i specjalistami od składu. Oferuje także tłumaczenia artykułów naukowych, skanowanie materiałów potrzebnych do wydania książki oraz kompletowanie dorobku naukowego.

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 2-3/2001, s. 9-11
Jan Hasik
Usprawnienia dietetyczne procesów metabolicznych. Co to są fitaminy?*
The dietetic facilities of metabolic process. What the fitamins are?
Klinika Gastroenterologii – Klinika Żywienia Człowieka AM, Poznań
Summary
Besides the basic food components as water, protein, carbohydrates, fat and vitamins, for many years we isolate the plant derived substances which take part in metabolic, repairing and adaptative process. They prevent to spread many of cardiovascular disorders as well as decelerate the speed of neoplasmus development. They need not be taken systematicly every day. To differentiate them from vitamins they were named fitamins.
Często nie zdajemy sobie sprawy ile czynników mających wpływ na ludzki metabolizm pochodzi z owoców i warzyw. Mimo stosowania fitoterapii ciągle jeszcze niewiele wiadomo o działaniu tych substancji na przemianę materii, a tym samym na nasze zdrowie. Wystarczy wspomnieć o tym, że substancje takie jak włókna roślinne w zakresie znaczenia w metabolizmie są znane bliżej dopiero od 20 lat.
W 1998 roku profesorowie E. Lamel-Zalewska i J. Oszmiański opisali bardzo ostatnio zintensyfikowane badania medyczne, które ujawniły, że niektóre składniki roślin warzywnych, bądź zielarskich mają, poza wartościami odżywczymi, również duże znaczenie profilaktyczne w wielu chorobach cywilizacji – m.in. miażdżycy i chorobie nowotworowej. Składniki te określono w zachodniej medycynie jako substancje profilaktyczne (chemopreventers), które choć nie są potrzebne człowiekowi każdego dnia (tak jak inne podstawowe składniki odżywcze pokarmów, w tym witaminy) mają jednak do spełnienia w organizmie ważną rolę. Uczestniczą one w różnorodnych procesach metabolicznych, naprawczych (odtruwających) i adaptacyjnych ustroju, wpływając pośrednio na ogólny stan zdrowia, zapobiegając przy tym różnorodnym stanom patologicznym.
Składnikami takimi są przede wszystkim barwniki roślinne różnych klas: antocyjany (barwniki czerwonofioletowe), flawonoidy właściwe (flawony, flawonole i inne barwniki żółte), procyjanidyny i taniny (związki prekursorowe barwników i garbników). Zaliczamy też do nich niektóre kwasy polifenolowe, jak kwas: kawowy, chlorogenowy, ferulowy, galusowy, elagowy, związki pochodne siarki, jak tiocyjaniny, izotiocyjaniany, sulforafany, siarczki allilowe i inne obficie występujące w czosnku, cebuli i innych roślinach warzywnych z rodziny Crucifarae (Brassicaceae).
Wypada przypomnieć, że kariera witamin C, E, prowitaminy A (b-karoten) zaczęła się od ich uznania jako antyoksydantów, ale w ostatnich latach podkreśla się ich duże znaczenie w zapobieganiu i terapii chorób serca i krążenia, a również w geriatrii.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem , należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 2-3/2001
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii