Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 2-3/2001, s. 40-41
Bogdan Kędzia
Z życia Sekcji Fitoterapii PTLWażnym wydarzeniem w życiu Sekcji Fitoterapii PTL było zwyczajne Zgromadzenie Członków 5 kwietnia br., na którym dokonano wyboru nowych władz Stowarzyszenia. Zgromadzenie otworzył prezes Zarządu Sekcji – prof. dr hab. Jan Hasik. Na przewodniczącego Zgromadzenia wybrano dr. Jerzego Jambora, na zastępcę – prof. dr. hab. Bogdana Kędzię, a na sekretarza – dr. Tadeusza Waligórę.
Sprawozdanie z działalności Sekcji, od jej powstania do chwili obecnej, przedstawił sekretarz – prof. B. Kędzia. Między innymi przypomniał zebranym, że myśl o powołaniu Sekcji Fitoterapii w ramach Polskiego Towarzystwa Lekarskiego powstała jeszcze w 1998 roku. Narodziła się ona w Zarządzie Polskiego Komitetu Zielarskiego jako zrzeszenie lekarzy, farmaceutów i naukowców zajmujących się stosowaniem preparatów roślinnych w praktyce lekarskiej. Do jej największych orędowników należeli: prof. dr hab. Jerzy Lutomski (prezes PKZ), dr Jerzy Jambor (wiceprezes PKZ) oraz prof. dr hab. Jan Hasik – przedstawiciel świata lekarskiego od lat propagujący leczenie preparatami roślinnymi. Przychylając się do wniosku PKZ Zarząd Główny PTL 27 listopada 1998 roku powołał Sekcję Fitoterapii tegoż Towarzystwa.
Nowo wybrany Zarząd Sekcji Fitoterapii PTL. Stoją od lewej: dr Tadeusz Waligóra, prof. dr hab. Zbigniew Janeczko (wiceprezes), dr Jadwiga Panek-Lenartowicz, dr Wojciech Kasprzak, dr Jerzy Jambor (wiceprezes), prof. dr hab. Jan Hasik (honorowy prezes), prof. dr hab. Jerzy Alkiewicz (prezes), prof. dr hab. Bogdan Kędzia (w głębi – sekretarz), dr Wiktor Stelmach, dr Witold Kapczyński (skarbnik).
Pierwsze posiedzenie Sekcji Fitoterapii PTL odbyło się 28 stycznia 1999 r. w Instytucie Roślin i Przetworów Zielarskich w Poznaniu, który został siedzibą Sekcji, na wniosek 19 członków założycieli tego Stowarzyszenia.
Jednym z ważnych celów jakie postawiła sobie Sekcja było szkolenie fitoterapeutyczne lekarzy i farmaceutów. W obecnej kadencji, przy wydatnym udziale finansowym firmy PhytoPharm w Klęce, Sekcja zorganizowała 9 szkoleń w 7 miastach kraju, prowadzonych przez wybitnych specjalistów z dziedziny fitoterapii. Wzięło w nich udział ponad 500 lekarzy i farmaceutów. W bieżącym roku przewidziane są jeszcze 2 takie szkolenia.
Do znaczących dokonań Sekcji należy uznać starania o wprowadzenie do programu studiów medycznych fitoterapii oraz specjalizacji z zakresu fitoterapii dla lekarzy. Mając poparcie Polskiego Komitetu Zielarskiego oraz Komisji Leku Naturalnego i Biotechnologii PAN, Sekcja skierowała wniosek w tej sprawie do Ministra Zdrowia w celu jego realizacji.
Aktualnie Sekcja Fitoterapii PTL liczy 242 członków i stale się rozrasta. W bieżącej kadencji Sekcja zbierała się 14-krotnie. Ostatnie posiedzenie miało miejsce 5 marca br. Jak na blisko 2 lata działalności świadczy to o częstych kontaktach członków Zarządu Sekcji, pozwalających na szybką realizację bieżących zadań oraz celów statutowych.
Na zakończenie sekretarz Sekcji zwrócił uwagę w swoim sprawozdaniu na wiele interwencji Zarządu i Rady Naukowej Stowarzyszenia w redakcjach czasopism, które negatywnie lub nieprawdziwie opisywały właściwości i stosowanie surowców i leków roślinnych, jak również w Departamencie Farmacji odnośnie asortymentu preparatów roślinnych w sklepach zielarsko-drogeryjnych i zielarsko-medycznych.
Sprawozdanie z działalności finansowej Sekcji złożył skarbnik – dr Witold Kapczyński. Poinformował on zebranych, że majątek Sekcji pochodzi z opłat członkowskich (wpłat dokonało 55 członków w 2000 r. i 6 w 2001 r.) oraz krajowych firm farmaceutycznych wytwarzających leki ziołowe (Biofarm Poznań, Herbapol Wrocław, Herbapol Poznań, Curtis Healthcare Poznań, PhytoPharm Klęka). Stan konta Sekcji na 5 kwietnia br. wynosił 10 895 zł. Pieniądze te służą na pokrycie bieżących wydatków Sekcji oraz planuje się ich wykorzystanie w ramach przyszłych szkoleń lekarzy i farmaceutów z dziedziny fitoterapii. Skarbnik wspominał również o pomocy w obsłudze administracyjnej Sekcji, jakiej udziela nieodpłatnie Instytut Roślin i Przetworów Zielarskich w Poznaniu.
Po złożeniu sprawozdań zebrani udzielili absolutorium ustępującemu Zarządowi, a następnie na wniosek przewodniczącego Zgromadzenia przyznano prof. dr. hab. dr. h.c. Janowi Hasikowi, ustępującemu prezesowi Sekcji, tytuł Honorowego Prezesa Sekcji. Prof. J. Hasik podziękował za honorowy tytuł, za dobrą współpracę członkom Zarządu oraz prof. J. Lutomskiemu za stałe wspieranie działalności statutowej Sekcji.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 2-3/2001
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii