Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Zastanawiasz się, jak wydać pracę doktorską, habilitacyjną lub monografię? Chcesz dokonać zmian w stylistyce i interpunkcji tekstu naukowego? Nic prostszego! Zaufaj Wydawnictwu Borgis – wydawcy renomowanych książek i czasopism medycznych. Zapewniamy przede wszystkim profesjonalne wsparcie w przygotowaniu pracy, opracowanie dokumentacji oraz druk pracy doktorskiej, magisterskiej, habilitacyjnej. Dzięki nam nie będziesz musiał zajmować się projektowaniem okładki oraz typografią książki.

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 2-3/2001, s. 40-41
Bogdan Kędzia
Z życia Sekcji Fitoterapii PTL
Ważnym wydarzeniem w życiu Sekcji Fitoterapii PTL było zwyczajne Zgromadzenie Członków 5 kwietnia br., na którym dokonano wyboru nowych władz Stowarzyszenia. Zgromadzenie otworzył prezes Zarządu Sekcji – prof. dr hab. Jan Hasik. Na przewodniczącego Zgromadzenia wybrano dr. Jerzego Jambora, na zastępcę – prof. dr. hab. Bogdana Kędzię, a na sekretarza – dr. Tadeusza Waligórę.
Sprawozdanie z działalności Sekcji, od jej powstania do chwili obecnej, przedstawił sekretarz – prof. B. Kędzia. Między innymi przypomniał zebranym, że myśl o powołaniu Sekcji Fitoterapii w ramach Polskiego Towarzystwa Lekarskiego powstała jeszcze w 1998 roku. Narodziła się ona w Zarządzie Polskiego Komitetu Zielarskiego jako zrzeszenie lekarzy, farmaceutów i naukowców zajmujących się stosowaniem preparatów roślinnych w praktyce lekarskiej. Do jej największych orędowników należeli: prof. dr hab. Jerzy Lutomski (prezes PKZ), dr Jerzy Jambor (wiceprezes PKZ) oraz prof. dr hab. Jan Hasik – przedstawiciel świata lekarskiego od lat propagujący leczenie preparatami roślinnymi. Przychylając się do wniosku PKZ Zarząd Główny PTL 27 listopada 1998 roku powołał Sekcję Fitoterapii tegoż Towarzystwa.
Nowo wybrany Zarząd Sekcji Fitoterapii PTL. Stoją od lewej: dr Tadeusz Waligóra, prof. dr hab. Zbigniew Janeczko (wiceprezes), dr Jadwiga Panek-Lenartowicz, dr Wojciech Kasprzak, dr Jerzy Jambor (wiceprezes), prof. dr hab. Jan Hasik (honorowy prezes), prof. dr hab. Jerzy Alkiewicz (prezes), prof. dr hab. Bogdan Kędzia (w głębi – sekretarz), dr Wiktor Stelmach, dr Witold Kapczyński (skarbnik).
Pierwsze posiedzenie Sekcji Fitoterapii PTL odbyło się 28 stycznia 1999 r. w Instytucie Roślin i Przetworów Zielarskich w Poznaniu, który został siedzibą Sekcji, na wniosek 19 członków założycieli tego Stowarzyszenia.
Jednym z ważnych celów jakie postawiła sobie Sekcja było szkolenie fitoterapeutyczne lekarzy i farmaceutów. W obecnej kadencji, przy wydatnym udziale finansowym firmy PhytoPharm w Klęce, Sekcja zorganizowała 9 szkoleń w 7 miastach kraju, prowadzonych przez wybitnych specjalistów z dziedziny fitoterapii. Wzięło w nich udział ponad 500 lekarzy i farmaceutów. W bieżącym roku przewidziane są jeszcze 2 takie szkolenia.
Do znaczących dokonań Sekcji należy uznać starania o wprowadzenie do programu studiów medycznych fitoterapii oraz specjalizacji z zakresu fitoterapii dla lekarzy. Mając poparcie Polskiego Komitetu Zielarskiego oraz Komisji Leku Naturalnego i Biotechnologii PAN, Sekcja skierowała wniosek w tej sprawie do Ministra Zdrowia w celu jego realizacji.
Aktualnie Sekcja Fitoterapii PTL liczy 242 członków i stale się rozrasta. W bieżącej kadencji Sekcja zbierała się 14-krotnie. Ostatnie posiedzenie miało miejsce 5 marca br. Jak na blisko 2 lata działalności świadczy to o częstych kontaktach członków Zarządu Sekcji, pozwalających na szybką realizację bieżących zadań oraz celów statutowych.
Na zakończenie sekretarz Sekcji zwrócił uwagę w swoim sprawozdaniu na wiele interwencji Zarządu i Rady Naukowej Stowarzyszenia w redakcjach czasopism, które negatywnie lub nieprawdziwie opisywały właściwości i stosowanie surowców i leków roślinnych, jak również w Departamencie Farmacji odnośnie asortymentu preparatów roślinnych w sklepach zielarsko-drogeryjnych i zielarsko-medycznych.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem , należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 2-3/2001
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii