Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 5/2010, s. 429-430
Komentarz



Oddawany do rąk czytelników numer „Postępów Nauk Medycznych” poświęcony jest odrębnościom terapeutycznym wybranych, najczęściej spotykanych w praktyce lekarza rodzinnego chorób internistycznych w okresie ciąży.
Omówiono wpływ niedoboru witaminy D w czasie ciąży i laktacji na matkę i dziecko. Podkreślono, że kobiety z ciężkimi niedoborami witaminy D w czasie ciąży są obciążone większym ryzykiem wystąpienia stanu przedrzucawkowego, a ich dzieci zaraz po urodzeniu wystąpieniem drgawek z hipokalcemią w przebiegu głębokiego niedoboru wit. D. Następstwem niedoboru wit. D w ciąży jest urodzenie dziecka z niedoborem wit. D skutkujące w późniejszym okresie życia rozwojem krzywicy, defektami szkliwa, zmniejszeniem masy kostnej, zwiększonym ryzykiem złamania, a także rozwojem chorób autoimmunologicznych, układu sercowo-naczyniowego, metabolicznych i nowotworowych.
Na podstawie przeglądu literatury i opinii polskich ekspertów, podano aktualne zalecenia dotyczące profilaktycznego przyjmowania witaminy D u noworodków, dzieci, młodzieży i osób dorosłych, w tym kobiet w ciąży oraz karmiących matek.
Poruszono bardzo ważny problem: cukrzyca a ciąża. Podkreślono, że cukrzyca przedciążowa jest związana z dużym ryzykiem położniczym, a nieodpowiednia kontrola glikemii w okresie przedkoncepcyjnym oraz w okresie organogenezy może być przyczyną powstawania wad wrodzonych, dotyczących głównie serca i cewy nerwowej. Zwrócono uwagę, że częstość występowania cukrzycy ciążowej w ostatnich latach istotnie wzrasta. Omówiono diagnostykę i leczenie cukrzycy ciążowej, które przynosi korzystne rezultaty zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Przytoczono wyniki badań, które wskazują, że kobiety z cukrzycą ciążową mają istotnie zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, dlatego też niezwykle ważne jest zachęcanie tej grupy pacjentek do modyfikacji stylu życia oraz regularnych badań w kierunku cukrzycy.
Poruszono także bardzo ważny problem nadciśnienia tętniczego w ciąży, które – mimo postępu medycyny – nadal jest istotną przyczyną chorobowości i umieralności matek, płodów i noworodków. Wikła 3-15% ciąż i w ok. 70% dotyczy pierworódek. W artykule przedstawiono standardy postępowania w diagnostyce i leczeniu nadciśnienia w ciąży (w oparciu m.in. o zalecenia Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a także aktualne piśmiennictwo).
W artykule „Zakrzepica w ciąży” zwrócono uwagę, że podczas ciąży dochodzi do zmian stężeń hormonów, fizjologicznych zmian w układzie krzepnięcia oraz do ucisku dużych żył przez powiększoną macicę, co przyczynia się do zwiększonego ryzyka wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Podkreślono, że w krajach rozwiniętych zatorowość płucna jest najczęstszą przyczyną zgonów kobiet w okresie ciąży i połogu oraz to, że diagnostyka zatorowości płucnej w ciąży związana jest z licznymi ograniczeniami spowodowanymi niespecyficznymi objawami, fizjologicznym wzrostem stężenia D-dimerów oraz z obawami przed szkodliwym wpływem promieniowania jonizującego na płód. Omówiono leczenie zakrzepicy u ciężarnych oraz postępowanie profilaktyczne u kobiet obciążonych zwiększonym ryzykiem wystąpienia zakrzepicy w czasie ciąży, po porodzie i podczas laktacji.
Poruszono także bardzo ważny problem bezpieczeństwa farmakoterapii chorób reumatycznych u kobiet (reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, toczeń rumieniowaty układowy i zespół antyfosfolipidowy) podczas ciąży i laktacji. Wskazano, że najczęściej stosowane niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ) powinny być podawane w najniższej skutecznej dawce terapeutycznej, a największy profil bezpieczeństwa spośród glikokortykoidów mają prednison i prednisolon. Podkreślono, że Metotrexat, Cyclofosfamid i Leflunomid są przeciwwskazane w ciąży, natomiast dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania leczenia biologicznego w ciąży są optymistyczne, ale ciągle niewystarczające.
W artykule „Zaburzenia czynności tarczycy u kobiet w ciąży” omówiono wpływ nadczynności i niedoczynności tarczycy na płodność, przebieg ciąży i rozwój płodu oraz specyfikę leczenia tych zaburzeń u kobiety ciężarnej. Przedstawiono także aktualne zalecenia dotyczące wykonywania badań przesiewowych w kierunku chorób tarczycy u kobiet w ciąży lub planujących ciążę, a także stosowania profilaktyki jodowej.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

19

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

49

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Nauk Medycznych 5/2010
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych