Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Farmakoekonomika 4/2003
Ewa Orlewska1, Elżbieta Nowakowska2
Farmakoekonomika a leki innowacyjne: teoria i praktyka
Pharmacoeconomics and innovative pharmaceuticals: theory and practice
1 Centrum Farmakoekonomiki, Warszawa
2 Katedra i Zakład Farmakologii Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego, Poznań
Streszczenie
Ocena farmakoekonomiczna jest metodą pomiaru potencjału innowacyjnego i sprawiedliwego nagradzania innowacji sprawdzonej w praktyce. Ocena farmakoekonomiczna powinna być stosowana jako podstawa systemu nagradzania opartego na wynikach, pomoc w uzasadnianiu kosztów, środek w dążeniu do uzyskania przejrzystości w podejmowaniu decyzji.
Summary
This paper clarifies the potential and current role of pharmacoeconomics in the assessment of innovative pharmaceuticals. Pharmacoeconomic evaluation seems to be relevant within the environment where value-for-money considerations are important. It should be at the bottom of outcomes based rewarding system, helping to justify the costs of innovative pharmaceuticals and the way in achievement of transparency in decision making.



WSTĘP
Farmakoekonomika powstała jako dyscyplina naukowa wyodrębniona z ekonomiki zdrowia. Według definicji farmakoekonomika jest oceną ekonomiczną produktów farmaceutycznych, czyli leków [1-3]. Oceną ekonomiczną nazywamy analizę porównawczą dwóch lub więcej alternatyw pod względem ich kosztów i konsekwencji. Dzięki temu, że w analizie farmakoekonomicznej uwzględnione są zarówno koszty, jak i konsekwencje określonego działania, można określić koszt uzyskania danego wyniku.
Na razie można powiedzieć, że farmakoekonomika spowodowała „cichą” rewolucję raczej w myśleniu, a nie w praktyce medycznej. Postrzeganie jej przez klinicystów jako „intruza” jest poniekąd zrozumiałe ze względu na filozoficzną i metodologiczną „obcość” ekonomii w medycynie. „Myślenie ekonomiczne” w medycynie jest jednak nieuniknione i zamiast się od niego ze wstrętem odżegnywać, należy raczej widzieć korzyści wynikające z takiego myślenia. Farmakoekonomika dostarcza bowiem racjonalnych argumentów przy podejmowaniu decyzji o cenie i refundacji leków, a te decyzje są integralnie związane z polityką zdrowotną. Musi być jednak spełniony podstawowy warunek: dla osób podejmujących decyzje istotne powinno być nie ograniczanie wydatków, ale zwiększenie "wartości” wydawanych na farmakoterapię pieniędzy. Ocena ekonomiczna stanowi bowiem jedyną dostępną metodę oszacowania "dodatkowej wartości dla społeczeństwa”, jaką w porównaniu do stosowanej dotychczas alternatywy stanowi nowa interwencja medyczna (np. lek) [4,5]. Umożliwia ona również określenie maksymalnej kwoty, jaką społeczeństwo gotowe jest zapłacić za wprowadzenie nowego leku w miejsce dotychczas stosowanej alternatywy.
Z powyższych rozważań wynika więc, że ocena farmakoekonomiczna jest szczególnie przydatna w przypadku leków innowacyjnych, ponieważ:
1. daje szansę zidentyfikowania „prawdziwych” innowacji,
2. daje możliwość krytycznego ustosunkowania się do pewnych utrwalonych mitów, jak np. ”leki innowacyjne są drogie.”
DEFINICJA INNOWACJI
Innowacja według encyklopedycznej definicji to wprowadzenie czegoś nowego [6]. Do grupy leków innowacyjnych powinno się więc zaliczać te leki, które wprowadzają „coś nowego”. A co to znaczy „coś nowego”? Co wyznacza granicę pomiędzy tym, co jest innowacją, a tym, co nią nie jest?
Nie da się na te pytania odpowiedzieć w taki sposób, aby nie prowokować dalszej dyskusji. Bowiem kryteria, na podstawie których zalicza się dany lek do grupy innowacyjnych, nie są „wystandaryzowane” . Umownie można je podzielić na:
1) obiektywne: budowa chemiczna leku, jego mechanizm działania,
2) subiektywne: efekt działania leku (wpływ leku na śmiertelność i chorobowość oraz na jakość życia).
Z punktu widzenia odbiorców leków innowacyjnych te ostatnie mają decydujące znaczenie, ale są na pewno trudniejsze do spełnienia.
W latach 50. i 60. XX w. lekami innowacyjnymi były nowe antybiotyki, hydrokortyzon i inne kortykosteroidy, diuretyki tiazydowe, beta-adrenolityki, nowe klasy leków przeciwlękowych i przeciwdepresyjnych, pierwsze leki hormonalne do kontroli urodzin. Po przejściowym okresie zahamowania inwazja leków innowacyjnych ruszyła ponownie w 1978 r. i praktycznie każdy rok przynosił co najmniej jedną innowację (tab. 1). Coraz trudniejsze stawało się jednak rozróżnienie pomiędzy „prawdziwą” innowacją a pseudo-innowacją. Na przykład w Niemczech w 1998 r. wśród 35 nowych substancji tylko 12 (34%) uznano za innowację, 9 (26%) za przynoszące poprawę dotychczasowych metod leczenia, a 14 (40%) za leki „me-too”. W Holandii w 1999 r. wśród 18 nowych substancji tylko 1 była prawdziwą innowacją.
Tabela 1. Leki innowacyjne wprowadzone w latach 1978-1995.
RokKlasaWskazanie
1978Antagoniści receptorów H2Choroba wrzodowa
1981Inhibitory ACENadciśnienie tętnicze
1982Antagoniści wapnia NukleozydyNadciśnienie tętnicze Opryszczka
1983Inhibitory interleukiny2Immunosupresja po transplantacji
1985Ludzki hormon wzrostuNiedobór hormonu wzrostu
1986Interferony alfa ChinolinyChoroby nowotworowe Zakażenia
1987StatynyInhibitory odwrotnej transkryptazyHipercholesterolemia AIDS
1988Inhibitory zwrotnego wychwytu serotoninyDepresja
1989Inhibitory pompy protonowejChoroba wrzodowa
1990Erytropoetyna Makrolidy (półsyntetyczne) Bis-triazoleNiedokrwistość Zakażenia Grzybice
1991Antagoniści receptorów serotoninowych 5-HT3Wymioty
1992Czynniki stymulujące wzrost granulocytówChoroby nowotworowe
1993Taksany Interferony beta Antagoniści receptorów serotoninowych 5-HT1Rak jajnika Stwardnienie rozsiane Migrena
1994Antagoniści receptorów D2/5HT2Schizofrenia
1995Antagoniści receptora angiotensyny IINadciśnienie tętnicze
IDENTYFIKACJA „PRAWDZIWYCH” INNOWACJI
Jest oczywiste, że w odróżnieniu od pseudo-innowacji prawdziwe leki innowacyjne w chwili wprowadzenia na rynek muszą nie tylko stanowić „nowość” według kryteriów budowy i mechanizmu działania, ale przede wszystkim muszą przynosić postęp w leczeniu.
W celu zidentyfikowania „prawdziwej” innowacji niezbędne jest zdefiniowanie efektu działania leku oraz jego zmierzenie - i to nie w wartościach bezwzględnych, ale w wartościach względnych, czyli w odniesieniu do stosowanego dotąd sposobu postępowania. Takie właśnie podejście do oceny wyników metody terapeutycznej prezentuje analiza farmakoekonomiczna, w której:
1) identyfikowany i mierzony wynik powinien być tzw. wynikiem końcowym, mającym znaczenie kliniczne (zmniejszenie śmiertelności, chorobowości, poprawa jakości życia),
2) alternatywą do porównania jest sposób postępowania stosowany w praktyce, a nie placebo lub terapia nie mająca w badanych warunkach znaczenia praktycznego.
Praktyczny problem stanowi określenie granicy, powyżej której dana korzyść terapeutyczna jest „znacząca” klinicznie. Próbę rozwiązania tego problemu, choć na pewno niedoskonałą, jest francuski system ustalania cen leków i refundacji, który zawiera pewne zdefiniowane kryteria, pozwalające na rozróżnienie „małej” i „dużej” innowacji. W systemie tym Transparency Commission ocenia najpierw wartość terapeutyczną leku, kalkulowaną jako SMR (Service Medical Rendu) i w ten sposób stwierdza, czy nowy lek może być uznany za innowację [7]. W ocenie SMR bierze się pod uwagę następujące parametry:
1) bezpieczeństwo,
2) skuteczność i działania niepożądane,
3) istniejące alternatywy terapeutyczne i znaczenie danego produktu w ogólnej strategii leczenia,
4) ciężkość choroby, w której dany produkt jest wskazany, czy jest przewlekła i czy można jej zapobiegać,
5) znaczenie dla zdrowia publicznego.
SMR wyrażany jest w 3-punktowej skali, w której 1 punkt przyznawany jest produktom o dużym znaczeniu terapeutycznym i dla bardzo ciężkich schorzeń, a 3 punkty – produktom o niewystarczającej wartości terapeutycznej, zarówno w bardzo, jak i umiarkowanie ciężkich chorobach.
Oprócz SMR, Transparency Commission ocenia również ASMR (Amelioration du Service Medical Rendu) [7]. Punktacja ASMR uwzględnia przede wszystkim poprawę terapeutyczną w porównaniu do innych sposobów leczenia i określana jest za pomocą 6-punktowej skali:
1. Duża poprawa terapeutyczna.
2. Znacząca poprawa w zakresie skuteczności i/lub zmniejszenia objawów niepożądanych.
3. Umiarkowana poprawa w zakresie skuteczności i/lub zmniejszenia objawów niepożądanych.
4. Niewielka poprawa w zakresie skuteczności i/lub zmniejszenia objawów niepożądanych.
5. Brak poprawy terapeutycznej, ale lek może być refundowany.
6. Refundacja niewskazana.
Bardzo rzadko nowy produkt uzyskuje najwyższą punktację ASMR, wynoszącą 1. Większość nowych produktów oceniana jest na 3 lub 4.
„PRAWDZIWY” KOSZT LEKÓW INNOWACYJNYCH

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
  • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
  • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
  • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
  • dostęp do tego artykułu
  • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
  • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
  • dostęp na 30 dni
  • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
  • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
  • dostęp na 90 dni
  • oszczędzasz 28 zł
Piśmiennictwo
1. Drummond MF, O´Brien B, Stoddart LG, et al. Methods for economic evaluation of health care programmes (2nd edition) (1997). Oxford: Oxford University Press.
2. Orlewska E. Podstawy Farmakoekonomiki. Unimed, Warszawa 1999.
3. Orlewska E, Nowakowska E. Farmakoekonomika dla studentów i absolwentów Akademii Medycznych. Wydawnictwo Uczelniane AM im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2003.
4. Orlewska E. Mierzejewski P. Polskie wytyczne przeprowadzania badań farmakoekonomicznych (projekt). Farmakoekonomika 2000, Suplement 1: 3-11.
5. Orlewska E, Mierzejewski P. Project of Polish guidelines for conducting pharmacoeconomic evaluations In comparison to international health economic guidelines. Eur J Health Econom 2003, 4: 296-303.
6. Kopaliński W. Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych. Muza S.A., Warszawa, 2000.
7. Kanavos P. Pharmaceutical pricing and reimbursement In Europe -2002 edition. PJB Publications Ltd, London, 2002.
8. Sackett DL, Torrance GW. The utility of different health states as perceived by the general public. J Chronic Dis 1978; 31:697-704.
9. Laupacis A, Fenny D, Detsky AS, Tugwell PX . How attractive does a new technology have to be to warrant adaptation and utilization? Tentative guidelines for using clinical and economic evaluations. Can Med Assoc J 1992; 146(4): 473-81.
10. Tengs TO, Wallace A. One thousand health-related quality-of-life estimates. Med Care 2000; 38:583-637.
11. Orlewska E. Reguły decyzyjne w ocenie ekonomicznej programów zdrowotnych. W: Orlewska E, Nowakowska E: Farmakoekonomika dla studentów i absolwentów Akademii Medycznych. Wydawnictwo Uczelniane AM im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2003.
12. Hutton J, Mauskopf J, Benedict A. (2002) Is it worth it? Problems in creating a cost-effectiveness threshold for decision-making. Presented at ISPOR 5th Annual European Congress, 3-5 November 2002, Rotterdam, The Netherlands.
13. Winkelmayer WC, Weinstein MC, Mittleman MA, et al. Health economic evaluations: the special case of end-stage renal disease treatment. Med Dec Making 2002; 22(5): 417-430.
14. Orlewska E. Analiza koszty-efektywność stosowania preparatu Arthrotec 75 vs diklofenak SR 75 u chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów lub chorobą zwyrodnieniową stawów w Polsce. Farmakoekonomika 2000; 1: 2-18.
15. Rocznik Statystyczny, Warszawa 2002.
Farmakoekonomika 4/2003