Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 3/2013, s. 239
Edward Franek
Komentarz do pracZeszyt „Postępów Nauk Medycznych”, który Państwo macie w ręku, powstał w wyniku współpracy autorów z kilku ośrodków z Białegostoku, Warszawy i Zabrza. Prace w nim opublikowane związane są z tematem przewodnim numeru: cukrzycą i nefropatią cukrzycową. W komentarzu pominę z uwagi na ograniczenia miejsca prace poglądowe, jednak zachęcam Państwa do ich przeczytania, z nadzieją, że informacje w nich zawarte przydadzą się w codziennej pracy.
W numerze opublikowano 5 prac oryginalnych. W pierwszej z nich grupa autorów z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oceniała czynność nerek u chorych na cukrzycę kierowanych do zabiegów na tętnicach wieńcowych (1). Temat istotny, jako że ryzyko powikłań pozabiegowych u chorych z przewlekłą chorobą nerek (PChN) wzrasta. Jak się okazuje, PChN można rozpoznać w tej grupie chorych nawet u prawie połowy pacjentów. Autorzy wnioskują, że oznaczanie kreatyninemii nie wystarcza do oceny przedzabiegowej, konieczne jest wykonywanie oszacowania filtracji kłębuszkowej (eGFR).
Inna praca, dotycząca jednak podobnej „kardiodiabetonefrologicznej” tematyki oceniała wpływ implantacji rozrusznika serca na czynność nerek (2). Wyniki pracy wykazują, że procedura ta jest bezpieczna zarówno u chorych na cukrzycę, jak i bez cukrzycy.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Piśmiennictwo
1. Matys U, Bachórzewska-Gajewska H, Małyszko J et al.: Ocena funkcji nerek u pacjentów z cukrzycą kierowanych na zabiegi przezskórnych interacji wieńcowych. Post N Med 2013; 3: 187-194.
2. Jackowski T, Jackowska A, Bydowski J et al.: Renal function in patients with pacemaker and diabetes. Post N Med 2013; 3: 109-115.
3. Wilczynska-Borowska M, Zbroch E, Małyszko J et al.: Stan uzębienia i przyzębia chorych na cukrzycę pacjentów hemodializowanych z terenu północno-wschodniej Polski. Post N Med 2013; 3: 195-200.
4. Koc-Żórawska E, Małyszko J, Małyszko J et al.: VAP-1 u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek oraz cukrzycową chorobą nerek. Post N Med 2013; 3: 201-204.
5. Kałuża B, Seweryniak P, Kulawik T et al.: Ocena zaawansowania zmian miażdżycowych w tętnicach wieńcowych w oparciu o zmodyfikowaną skalę SYNTAX u pacjentów z cukrzycą i ostrym zespołem wieńcowym leczonych pierwotną angioplastyką wieńcową a ich rokowanie. Post N Med 2013; 3: 209-215.
Postępy Nauk Medycznych 3/2013
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych