Katarzyna Plagens1, Piotr Merks2, Małgorzata Mizgier3, Antoni Jarząbek1, Marek Bielecki4, Aleksandra Persona-Śliwińska1, Maria Buda5, *Grażyna Jarząbek-Bielecka1
Plastik a zdrowie człowieka – zarys problemu z uwzględnieniem aspektów medycznych i społecznych
Plastics and human health – outline of the problem including medical and social aspects
1Pracownia Ginekologii Wieku Rozwojowego i Seksuologii, Klinika Ginekologii, Katedra Perinatologii i Ginekologii, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
2Wydział Medyczny, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
3Zakład Dietetyki Sportowej, Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
4Apteka „Medica”, Środa Wielkopolska, Nekla Wielkopolska
5Katedra i Zakład Fizjologii, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Summary
Plastic pollution on Earth came up to the point where it brings danger for wildlife and even humanity in the future. Only in last 15 years half of all plastics ever manufactured have been made, and synthetic material was invented over a hundred years ago, that shows the mass production of this dangerous material. Bags and different wrappers made out of it are everywhere we look, every item in a shop needs at least one polymer packaging. This is why our planet is overfloating with it.
The problem of plastic comes from its low recovery rate, other materials as glass, paper or metals can be easily reused and converted into new items. There are many different organizations spreading awareness of plastic pollution by organizing protests, photo exhibitions or special lectures on which you can learn how to save our planet. We produce 300 million tons of plastic waste each year. That’s close to the mass of the entire human population. Plastic pollution on Earth came up to the point where it brings danger for

Zanieczyszczenie plastikiem na Ziemi osiągnęło punkt, w którym niesie zagrożenie dla środowiska, dla ludzkości teraz i w przyszłości. Tylko w ciągu ostatnich 15 lat wyprodukowano połowę wszystkich kiedykolwiek wyprodukowanych tworzyw sztucznych, a materiał syntetyczny wynaleziono ponad 100 lat temu, co świadczy o masowej produkcji tego niebezpiecznego materiału. Torby i różne opakowania z niego wykonane są wszędzie, każdy przedmiot w sklepie potrzebuje przynajmniej jednego polimerowego opakowania. Dlatego Ziemia jest nim przepełniona (1-13).
Istnieją pewne rodzaje tworzyw sztucznych, które są zatwierdzone do stosowania w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Są one uważane za nieszkodliwe dla zdrowia ludzi (np. polipropylen). Z drugiej strony jest już faktem, że polichlorek winylu (PVC) jest niezwykle toksyczny dla ludzi i środowiska.
Najczęściej głównym problemem nie jest sam plastik, a dodatki, które się w nim znajdują. Plastyfikatory, stabilizatory UV, środki zmniejszające palność i różne inne środki chemiczne są stosowane w celu nadania plastikowi pożądanych właściwości. Te dodatki często nie są trwale związane chemicznie z tworzywem sztucznym. Plastyfikatory stosuje się, aby początkowo twarde i kruche tworzywa sztuczne były elastyczne i miękkie. W ten sposób często sprawiają, że produkt jest użyteczny.
Zdecydowanie najczęstszą grupą plastyfikatorów są estry kwasu ftalowego – zwane także ftalanami. W samej tylko Europie Zachodniej każdego roku produkuje się 1 milion ton ftalanów.
Jednak nie ma czegoś takiego jak „jeden” plastyfikator, ale cała gama związków, które są używane do tego celu. Niektóre z nich są bardziej szkodliwe dla naszego zdrowia i środowiska niż inne. 90% plastyfikatorów stosuje się w produktach z PVC, np. foliach z tworzyw sztucznych, tapetach, pokryciach podłogowych, rurach, kablach i wielu innych. Inni kandydaci, którzy mogą zawierać plastyfikatory, to:
– miękkie zabawki dla dzieci,
– materace,
– kalosze,
– kleje i spoiwa,
– farby,
– lakiery.
Wiele związków ftalanów jest uważanych za szkodliwe dla zdrowia i podejrzewa się, że powodują:
– bezpłodność,
– przedwczesny poród,
– nadwagę i otyłość w dzieciństwie,
– cukrzycę,
– zakłócenia równowagi hormonalnej.
Z tego powodu sporo członków rodziny ftalanów znajduje się na liście „substancji wzbudzających szczególnie duże obawy” w Unii Europejskiej, w tym ftalany DEHP, DBP i BBP. Na przykład DEHP był do niedawna najczęściej stosowanym plastyfikatorem wśród ftalanów. Ponieważ jednak jego szkodliwe skutki dla rozrodczości stały się znane opinii publicznej, politycy zostali zmuszeni do działania – i zakazali stosowania DEHP w niektórych produktach, np. w zabawkach i artykułach dziecięcych. Jednak w wielu innych produktach jego stosowanie jest nadal dozwolone – chociaż w niektórych przypadkach przepisy wymagają zgodności z pewnymi dopuszczalnymi wartościami progowymi. Od czasu zakazu stosowania DEHP w niektórych produktach przemysł chemiczny zastąpił DEHP zastępczymi plastyfikatorami, takimi jak DINP i DIDP. Te dwa zastępcze ftalany stały się obecnie najczęściej stosowanymi ftalanami w Europie Zachodniej. Są uważane za „mniej wątpliwe toksykologicznie”. W rzeczywistości te substytuty mogą być równie szkodliwe (i chemicznie bardzo podobne do DEHP). Na przykład podejrzewa się, że DINP i DIDP mają działanie uszkadzające wątrobę, co zostało już wykazane w doświadczeniach na zwierzętach.
Głównym źródłem kontaktu z plastyfikatorami w codziennym życiu człowieka jest jedzenie. Prawie wszystkie produkty spożywcze są pakowane w folie i pojemniki z tworzyw sztucznych (których powłoka prawie zawsze zawiera plastyfikatory).
Woda pitna jest kolejnym potencjalnym źródłem plastyfikatorów, ale w dużej mierze zależy to od butelki, z której pijemy.
Innym sposobem wchłaniania plastyfikatorów jest powietrze. Zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach plastyfikatory ulatniają się z wykładzin podłogowych, tapet lub farb ściennych i gromadzą się w powietrzu (6-13).
Ekspozycja na substancje chemiczne może powodować wiele poważnych chorób, w tym: choroby sercowo-naczyniowe, nerkowe lub endokrynologiczne, depresję, a nawet psychozę. Chemikalia mogą wpływać na występowanie zaburzeń poznawczych, motorycznych oraz sensomotorycznych, zaburzeń neurorozwojowych (autyzm) i chorób neurodegeneracyjnych (Alzheimer, Parkinson).
Najczęściej narządem dotkniętym przez toksyny jest mózg, co prowadzi do zmęczenia, wyczerpania, upośledzenia funkcji poznawczych, utraty pamięci, bezsenności i bezdechu sennego. Dysfunkcja autonomiczna od dawna wiązała się z wieloma toksycznymi substancjami, szczególnie po ekspozycji na rozpuszczalniki organiczne, z niektórymi objawami neuropatii obwodowej. Pojawiające się zmęczenie nie tylko psychiczne, ale zmęczenie mięśniowe jako następstwo oddziaływania substancji toksycznej na organizm człowieka może być spowodowane zaburzonym drenażem limfatycznym. Badania Perrina i wsp. sugerują, by w ocenie klinicznej pacjenta z zespołem przewlekłego zmęczenia (CFS) zwracać również uwagę na sprawność w funkcjonowaniu układu limfatycznego (drenażu limfatycznego). Liu i wsp. wykazali, że BPA (Bisphenol A) wpływa na reakcje zapalne makrofagów poprzez modulowanie ekspresji cytokin i wskazując związek między narażeniem na BPA a zdrowiem człowieka. BPA może indukować toksyczność wielonarządową, obejmując szlaki receptorowe, powodując zaburzenia układu neuroendokrynnego, hamowanie enzymów, modulację odpowiedzi immunologicznych i zapalnych, a także mechanizmy genotoksyczne i epigenetyczne (14-19).
Warto także zauważyć, że wnętrza samochodów często również są zanieczyszczone – wykonano je z plastiku.
Plastyfikatory również regularnie przedostają się do ludzkiego ciała poprzez kontakt ze skórą. Na przykład ftalany są szeroko stosowane (i bardzo łatwo rozpuszczalne) w papierze termicznym, który jest wykorzystywany do paragonów, biletów, faktur itp.
Są także zawarte w wielu produktach kosmetycznych, które są bezpośrednio stosowane na skórę.
Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
- Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
- Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
- Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.
Opcja #1
29 zł
Wybieram
- dostęp do tego artykułu
- dostęp na 7 dni
uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony
Opcja #2
69 zł
Wybieram
- dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
- dostęp na 30 dni
- najpopularniejsza opcja
Opcja #3
129 zł
Wybieram
- dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
- dostęp na 90 dni
- oszczędzasz 78 zł
Piśmiennictwo
1. https://technologzywnosciradzi.pl/plastik-zagrozenie-dla-zdrowia.
2. Rhodes CJ: Plastic pollution and potential solutions. Sci Prog 2018; 101(3): 207-260.
3. Wright SL, Kelly FJ: Plastic and Human Health: A Micro Issue? Environ Sci Technol 2017; 51(12): 6634-6647.
4. Karbalaei S, Hanachi P, Walker TR, Cole M: Occurrence, sources, human health impacts and mitigation of microplastic pollution. Environ Sci Pollut Res Int 2018; 25(36): 36046-36063.
5. Jiang B, Kauffman AE, Li L et al.: Health impacts of environmental contamination of micro- and nanoplastics: a review. Environ Health Prev Med 2020; 25(1): 29.
6. Sharma S, Chatterjee S: Microplastic pollution, a threat to marine ecosystem and human health: a short review. Environ Sci Pollut Res Int 2017; 24(27): 21530-21547.
7. Waring RH, Harris RM, Mitchell SC: Plastic contamination of the food chain: A threat to human health? Maturitas 2018; 115: 64-68.
8. Hlisníková H, Petrovičová I, Kolena B et al.: Effects and Mechanisms of Phthalates’ Action on Reproductive Processes and Reproductive Health: A Literature Review. Int J Environ Res Public Health 2020; 17(18): 6811.
9. Vandenberg LN, Hauser R, Marcus M et al.: Human exposure to bisphenol A (BPA). Reprod Toxicol 2007; 24(2): 139-177.
10. Lu L, Luo T, Zhao Y et al.: Interaction between microplastics and microorganism as well as gut microbiota: A consideration on environmental animal and human health. Sci Total Environ 2019; 667: 94-100.
11. Barboza LGA, Dick Vethaak A, Lavorante BRBO et al.: Marine microplastic debris: An emerging issue for food security, food safety and human health. Mar Pollut Bull 2018; 133: 336-348.
12. https://dzikiezycie.pl/archiwum/2020/czerwiec-2020/etyka-ekologiczna-a-nauczanie-sw-jana-pawla-ii.
13. www.ajwendieta.pl/szklo-lepsze-plastiku/.
14. Harold IZ: Exposure to lipophilic chemicals as a cause of neurological impairments, neurodevelopmental disorders and neurodegenerative diseases. Interdiscip Toxicol 2013; 6(3): 103-110.
15. Pace-Schott EF, Spencer R: Sleep-dependent memory consolidation in healthy aging and mild cognitive impairment. Curr Top Behav Neurosci 2015; 25: 307-330.
16. Matikainen E, Juntunen J: Autonomic nervous system dysfunction in workers exposed to organic solvents. J Neurol Neurosurg Psychiatry 1985; 48(10): 1021-1024.
17. Perrin RN, Richards JD, Pentreath V, Percy DV: Muscle fatigue in chronic fatigue syndrome/myalgic encephalomyelitis (CFS/ME) and its response to a manual therapeutic approach: a pilot study. International of Osteopathic Medicine 2011; 14(3): 96-105.
18. Liu Y, Mei Ch, Liu H et al.: Modulation of cytokine expression in human macrophages by endocrine-disrupting chemical Bisphenol-A. Biochem Biophys Res Commun 2014; 451(4): 592-598.
19. Ma Y, Liu H, Wu J et al.: The adverse health effects of bisphenol A and related toxicity mechanisms. Environ Res 2019; 176: 108575.