Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 2/2009, s. 141-142
Nowości bibliograficzne
Przeciwdepresyjne właściwości wyciągu z kłącza kurkumy
Xia X., Cheng G., Pan Y. i wsp.: Behavioral, neurochemical and neuroendocrine effects of the ethanolic extract from Curcuma longa L. in the mouse forced swimming test. J. Ethnopharmacol. 2007, 110, 356-363.
Kłącze Curcuma longa L. było używane w medycynie chińskiej od wieków jako środek w leczeniu zaburzeń umysłowych, z depresją włącznie. Autorzy postanowili zweryfikować to działanie z użyciem zwierząt doświadczalnych.
W badaniach użyto myszy (samce) o masie 25 g, w grupach po 10 zwierząt, którym podawano przez 21 kolejnych dni wyciąg ze sproszkowanego kłącza kurkumy, otrzymany za pomocą 95% alkoholu etylowego, w ilości 50 mg/kg masy ciała. Zawartość kurkuminy w wyciągu wynosiła 77,5%. Wyciąg podawano zwierzętom raz dziennie drogą doustną (za pomocą sondy). Dwie inne grupy zwierząt otrzymywały typowe leki przeciwdepresyjne: fluoksetynę i amitryptylinę w ilości 10 mg/kg m.c. przez taki sam okres doświadczenia. W badaniach uwzględniono 2 grupy kontrolne zwierząt, którym nie podawano leków. Jedna grupa zwierząt nie była poddawana żadnym zabiegom, drugą poddano testowi pływania. Następnie zwierzęta poddawano testowi stresogennemu, a mianowicie na 6 min umieszczano je w cylindrze z wodą i po tym czasie intensywnego pływania przez ostatnie 4 min doświadczenia obserwowano ich zachowanie się w bezruchu. Po tym czasie zwierzęta usypiano i pobierano do badań ich tkankę mózgową.
Wyniki badań przeszły oczekiwania. U zwierząt, którym podawano przez 21 dni wyciąg z kłącza kurkumy, poziom przenośników enzymu monoaminooksydazy w tkance mózgowej, takich jak serotonina, kwas 5-hydroksyindolooctowy, noradrenalina i dopamina, był zbliżony do poziomu tych substancji u zwierząt grupy kontrolnej, nie poddanej testowi stresogennemu. Natomiast zwierzęta otrzymujące fluoksetynę i amitryptylinę wykazywały obniżenie wymienionych substancji w granicach od 4,7 do 27,4%. Z kolei zwierzęta poddane działaniu stresogennemu wykazywały w tkance mózgowej niedobory tych substancji w granicach 17,9-37,5%.
Na tej podstawie można przyjąć, że wyciąg etanolowy z kłączy kurkumy normalizuje u zwierząt ich zachowanie się oraz zmiany neurochemiczne i neurowydzielnicze w przypadku sytuacji stresowej. Działanie to było znacznie lepiej zaznaczone niż w przypadku zabezpieczającego działania leków przeciwstresowych, takich jak fluoksetyna i amitryptylina. W związku z powyższym wyciąg etanolowy z kłączy kurkumy rozpatrywany jest jako potencjalny preparat do leczenia depresji.
Madekassosyd usprawnia leczenie oparzeń
Liu M., Dai Y., Li Y. i wsp.: Madecassoside isolated from Centella asiatica herbs facilitates burn wound healing in mice. Planta Med. 2008, 74, 809-815.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 2/2009
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii