Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 3/2009, s. 164
Wprowadzenie
Prezentowane w tym zeszycie prace to tylko fragment działalności naszej Kliniki, na której piętno przez 20 lat wywierał jej Kierownik – Prof. dr hab. med. Krzysztof Bielecki.
Przed laty Profesor zatroskany odsetkami powikłań operacji tarczycy zasugerował zmianę taktyki operacyjnej. Od tego czasu promowane są u nas operacje totalne wobec jednego lub obu płatów tarczycy. Wykonujemy je w bezpieczny sposób, który ogranicza trwałe powikłania po zabiegu. Staje się tak dzięki wykonywaniu operacji w sposób "anatomiczny”. Wycinek tej działalności znajdujemy w pracy odnoszącej się do operacji całkowitych usunięć tarczycy.
Inny kierunek bardzo rozwinięty za kierownictwa Profesora to operacje laparoskopowe. Na początku 1994 roku wykonał On osobiście pierwsze cholecystektomie laparoskopowe. Dalszy rozwój metody przekazał w ręce najzdolniejszych młodych uczniów. Jednym z tego owoców to postęp w technikach operacji laparoskopowych przełyku. Temat prezentowany jest poniżej głównie w formie pracy poglądowej, ale opartej, jak wspomniano na koniec pracy, na materiale blisko 750 operacji.
W pracy Kliniki jednym z problemów, którym się zajmowaliśmy było leczenie ostrego zapalenia trzustki. Przez kolejne lata – pod kierunkiem Profesora – modyfikowaliśmy postępowanie wobec tej niezbyt lubianej przez chirurgów i sprawiającej im wiele kłopotów jednostki chorobowej. Zgodnie z własnym doświadczeniem i postępami wiedzy teoretycznej zmienialiśmy taktykę w leczeniu choroby – zarówno w stosunku do jej postaci niezbyt ciężkiej, jak i wobec postaci martwiczej i zakażonej. Prezentuje to poniższa praca.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Nauk Medycznych 3/2009
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych