Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 3/2009, s. 164
WprowadzeniePrezentowane w tym zeszycie prace to tylko fragment działalności naszej Kliniki, na której piętno przez 20 lat wywierał jej Kierownik – Prof. dr hab. med. Krzysztof Bielecki.
Przed laty Profesor zatroskany odsetkami powikłań operacji tarczycy zasugerował zmianę taktyki operacyjnej. Od tego czasu promowane są u nas operacje totalne wobec jednego lub obu płatów tarczycy. Wykonujemy je w bezpieczny sposób, który ogranicza trwałe powikłania po zabiegu. Staje się tak dzięki wykonywaniu operacji w sposób "anatomiczny”. Wycinek tej działalności znajdujemy w pracy odnoszącej się do operacji całkowitych usunięć tarczycy.
Inny kierunek bardzo rozwinięty za kierownictwa Profesora to operacje laparoskopowe. Na początku 1994 roku wykonał On osobiście pierwsze cholecystektomie laparoskopowe. Dalszy rozwój metody przekazał w ręce najzdolniejszych młodych uczniów. Jednym z tego owoców to postęp w technikach operacji laparoskopowych przełyku. Temat prezentowany jest poniżej głównie w formie pracy poglądowej, ale opartej, jak wspomniano na koniec pracy, na materiale blisko 750 operacji.
W pracy Kliniki jednym z problemów, którym się zajmowaliśmy było leczenie ostrego zapalenia trzustki. Przez kolejne lata – pod kierunkiem Profesora – modyfikowaliśmy postępowanie wobec tej niezbyt lubianej przez chirurgów i sprawiającej im wiele kłopotów jednostki chorobowej. Zgodnie z własnym doświadczeniem i postępami wiedzy teoretycznej zmienialiśmy taktykę w leczeniu choroby – zarówno w stosunku do jej postaci niezbyt ciężkiej, jak i wobec postaci martwiczej i zakażonej. Prezentuje to poniższa praca.
Ważnym wątkiem działalności naszej Kliniki i zainteresowania Profesora są choroby jelita grubego. Znajduje to odzwierciedlenie w prezentowanych w tym numerze trzech pracach. Dotyczą one problemów: powikłań po operacjach na jelicie grubym, operacyjnego leczenia choroby uchyłkowej jelita grubego i operacyjnego leczenia nieswoistych zapaleń jelita grubego i cienkiego. Materiałem do prac (włączając rok 2008) było ponad 1 600 chorych z chorobami jelita grubego i blisko 150 chorych z chorobą Crohna ograniczoną do jelita cienkiego.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Nauk Medycznych 3/2009
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych