Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Nowa Stomatologia 3/2001, s. 58
Potrójny zestaw narzędzi endodontycznych HERO 642*



Opracowanie narzędzi wykonanych z materiału będącego połączeniem niklu i tytanu (Niti) stanowiło ważny krok w rozwoju endodoncji. Materiał ten charakteryzuje znaczna odporność na złamanie, umożliwiająca pracę przy maksymalnych obrotach, wyjątkowa elastyczność, pozwalająca na dostosowanie się do morfologii kanału i powrót do kształtu pierwotnego bez deformacji strukturalnej oraz niepodatność na korozję i biokompatybilność.
Komplet HERO 642 (producent Micro-Méga S.A., Besançon, Francja) zawiera opracowane na podstawie badań klinicznych 3 zestawy narzędzi z NiTi dla trzech średnic wierzchołkowych wg norm ISO 20, 25 i 30 (wg American National Standards Institute, 1988) i dla trzech pilników zbieżnych 0,06, 0,04 i 0,02. Pilników można używać do pracy na poziomach: szyjkowym, pośrednim i wierzchołkowym.
Zestawy HERO 642 tworzą, tzw. sekwencje zabiegowe narzędzi, spełniające biologiczne, mechaniczne, ergonomiczne i ekonomiczne wymogi obowiązujące w endodoncji.
Wybór odpowiedniego zestawu
Wyboru dokonuje się na podstawie penetracji korzenia zęba oraz zdjęcia rentgenowskiego umożliwiającego ocenę stopnia zmineralizowania i zakrzywienia kanału, jak również średnicy środkowo-dystalnej.
Penetracja przeprowadzana za pomocą pilnika ręcznego pozwala określić dokładną, tzw. długość roboczą (working length – WL) oraz ustalić czy kanał, ze względu na kształt, można uznać za łatwy, średni czy trudny do preparacji.
W opracowaniu kanałów występują trzy poziomy trudności i odpowiadające im sekwencje zabiegowe:
I. Kanały, których preparacja sprawia mało trudności: mała krzywizna, otwór i kanał na tyle duży, że umożliwia dojście do wierzchołka za pomocą pilnika nr 15 K.
II. Kanały o umiarkowanym stopniu trudności, typowej krzywiźnie i (lub) bardziej zmineralizowane, co sprawia, że przeprowadzenie pierwszej penetracji jest trudniejsze.
III. Kanały trudne, bardzo zakrzywione z możliwością znacznej mineralizacji. Pierwsza penetracja jest zabiegiem wymagającym precyzji i użycia bardzo cienkich pilników.
1. Opracowanie kanałów łatwych
Po uzyskaniu dostępu i określeniu WL należy użyć niebieskiego zestawu HERO: pilników zbieżnych nr 30-0,06; 0,04; 0,02 i zastosować technikę koronową. Pilnik zbieżny Hero 0,06 nr 30 należy umieścić przy zmniejszonym przeciwkącie, ustawić czarny, silikonowy element zatrzymujący w 1/2 lub 2/3 długości roboczej WL. Zalecana szybkość – 300 do 400 obr./min. Należy przesuwać narzędzie wzdłuż kanału krótkimi i szybkimi ruchami w głąb oraz do przodu i do tyłu, aż do osiągnięcia 1/2 lub 2/3 długości roboczej. Etap ten kończy obfite przepłukiwanie w celu usunięcia resztek i zapewnienia aseptyki kanału.
Następnie należy wprowadzić pilnik zbieżny Hero 0,04 nr 30 przy zmniejszonym przeciwkącie i wyregulować szary, silikonowy element zatrzymujący na odległość WL minus 2 mm. Zalecana szybkość od 300 do 400 obr./min. Po osiągnięciu głębokości WL minus 2 mm, można zwiększyć prędkość obrotową do wartości od 600 do 800 obr./min i rozpocząć omiatanie ścian kanału przez wykonywanie ruchów okrężnych. Dzięki specjalnemu kształtowi ostrza uzyskuje się dokładne opracowanie środkowej części kanału.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
  • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
  • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
  • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
  • dostęp do tego artykułu
  • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
  • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
  • dostęp na 30 dni
  • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
  • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
  • dostęp na 90 dni
  • oszczędzasz 28 zł
Nowa Stomatologia 3/2001
Strona internetowa czasopisma Nowa Stomatologia