Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Nowa Pediatria 5/2000, s. 14-16
Kazimiera Małolepsza
Fizjoterapia u dzieci chorych na mukowiscydozę
Physiotherapy in children with cystic fibrosis
z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Dziecięcej Instytutu Pediatrii Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Kierownik Kliniki: prof. dr hab. n. med. Jerzy Alkiewicz
Streszczenie
Basic physiotherapeutic management is described for children with cystic fibrosis, including new techniques of drainage.Mukowiscydoza jest jedną z najbardziej powszechnych chorób genetycznych. Atakuje przede wszystkim dwa układy: oddechowy i pokarmowy (najbardziej charakterystyczne zmiany stwierdza się w trzustce). Chociaż oba te układy znacznie różnią się od siebie, przyczyna zmian wywołanych przez mukowiscydozę jest taka sama – to produkowana gęsta, klejąca wydzielina, powodująca zaburzenia w funkcjonowaniu układu oddechowego i przewodu pokarmowego. Charakterystyczne są też zaburzenia gospodarki elektrolitowej (wzrost zawartości soli w pocie). Jedną z najważniejszych funkcji śluzu w układzie oddechowym jest zatrzymanie drobnoustrojów chorobotwórczych oraz pomoc w ich eliminacji lub niszczeniu. Defekt transportu jonów sodu i chloru powodujący nadmierne wchłanianie wody ogranicza skuteczność transportu śluzowo-rzęskowego. Śluz wydzielany przez gruczoły śluzowe jest nadmiernie lepki i gęsty. W oskrzelach prowadzi to do zastoju śluzu i zaburzeń w jego usuwaniu. Wynikiem jest obturacja oskrzeli, która z biegiem czasu doprowadza do rozdęcia płuc i zniszczenia ścian oskrzeli. Zastój śluzu jest dodatkowo pożywką, na której rozwijają się bakterie. W wyniku stanu zapalnego dochodzi do zaburzeń wentylacji typu obturacyjnego i restrykcyjnego. Spośród metod fizjoterapeutycznych najważniejsze jest oklepywanie ścian klatki piersiowej i drenaż.
Metody drenażu oskrzeli są dostosowane do wieku i możliwości dziecka, muszą też uwzględniać stopień współpracy dziecka z kinezyterapeutą. Warunkiem prawidłowego dobrania pozycji drenażowej jest znajomość topografii segmentów oskrzelowo-płucnych oraz przebiegu oskrzeli segmentowych w kierunku oskrzeli płatowych i głównych. Dzieci chorujące na mukowiscydozę oddychają płytko, aby uniknąć męczącego ich kaszlu. Powoduje to niedostateczną wentylację płuc. Koniecznością staje się nauczanie dziecka efektywnego kaszlu. Wykonując głęboki wdech przez nos, a następnie wydłużony wydech z kilkoma głębokimi odruchami kaszlowymi doprowadzamy do efektywnego kaszlu. Gęsta i lepka wydzielina jest znacznie trudniejsza do ewakuacji z oskrzeli. Dlatego stosujemy środki upłynniające i nawilżające wydzielinę w postaci inhalacji oraz dbamy o dobre nawodnienie dziecka, Drenaż bierny opiera się na zasadzie przesuwania się wydzieliny w oskrzelach pod wpływem siły grawitacji (ryc. 1). Dzieci starsze drenaż przeprowadzają na specjalnych stołach, kołyskach i klinach. U niemowląt natomiast drenaż prowadzimy na tzw. leżaczku terapeutycznym, który zawiesza się na łóżeczku niemowlęcym. Dziecko przypięte jest paskami zabezpieczającymi, ale mając swobodę poruszania rączkami i nóżkami wprowadza leżaczek w ruch drgający i kołyszący. Każdy ruch przyrządu potęguje korzystny efekt drenażu (ryc. 2). Dla ułatwienia ewakuacji wydzieliny, oklepujemy ściany klatki piersiowej w fazie wydłużonego wydechu. Składa się ono z:
1. oklepywania właściwego, w którym oklepujemy pacjenta rękoma ułożonymi w „miseczkę”;

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

19

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

49

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Piśmiennictwo
1. Keens T. et al.: Ventilatory muscle endurance traning in normal subjects and patients with cystic fibrosis. 2. Kulczycka A.: Kinezyterapia [W] Choroby układu oddechowego wieku dziecięcego (red. Lejmbach Z., Przybylska H.), PZWL Warszawa 1971, 94-101. 3. Orlik T.: Znaczenie treningu stymulującego mięśnie oddechowe u dzieci chorych na mukowiscydozę. Materiały Naukowe XXIV Zjazdu Pol. Tow. Ped. 4. Orlik T.: Rola fizjoterapii w leczeniu mukowiscydozy. Kurs doskonalący – prowadzony przez Instytut Matki i Dziecka – Zakład Usprawniania Leczniczego w Warszawie, Warszawa 1997. 5. Pęcherek K.: Gimnastyka lecznicza. (W:) Przewlekłe choroby układu oddechowego u dzieci (red. J. Rudnik) PZWL Warszawa 1972, 470-480.
Nowa Pediatria 5/2000
Strona internetowa czasopisma Nowa Pediatria