Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Zastanawiasz się, jak wydać pracę doktorską, habilitacyjną lub monografię? Chcesz dokonać zmian w stylistyce i interpunkcji tekstu naukowego? Nic prostszego! Zaufaj Wydawnictwu Borgis – wydawcy renomowanych książek i czasopism medycznych. Zapewniamy przede wszystkim profesjonalne wsparcie w przygotowaniu pracy, opracowanie dokumentacji oraz druk pracy doktorskiej, magisterskiej, habilitacyjnej. Dzięki nam nie będziesz musiał zajmować się projektowaniem okładki oraz typografią książki.

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Nowa Pediatria 2/2001, s. 6-7
Agata Skórka, Wiesław Mikołajczyk
Zapalenie tkanki łącznej policzka u niemowląt w przebiegu posocznicy wywołanej przez Haemophilus influenzae typu b
Buccal cellutitis due to sepsis caused by Haemophilus influenzae type b
z Kliniki Diabetologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych II Katedry Pediatrii Akademii Medycznej w Warszawie
Kierownik Kliniki: prof. dr hab. n. med. Lech Korniszewski
Streszczenie
Two cases of buccal cellulitis in infants are presented. In both children blood cultures grew Haemophilus influenzae type b (Hib). The problem of disease caused by Hib is discussed.
Wstęp
Przedstawiamy 2 przypadki zapalenia tkanki łącznej policzka u niemowląt w przebiegu uogólnionego zakażenia, wywołanego przez Haemophilus influenzae typu b (Hib). Zamiarem naszym jest zwrócenie uwagi, szczególnie lekarzy pierwszego kontaktu, na tę nietypową lokalizację zakażenia Hib, które może stanowić potencjalne zagrożenie dla życia. Dotyczy to w szczególności naszego kraju, w którym mimo dostępności szczepionki przeciwko Hib nadal tylko niewielka część niemowląt otrzymuje takie uodpornienie. W USA, od czasu wprowadzenia w 1985 roku szczepionki przeciwko Hib, obserwuje się znaczące zmniejszenie częstości zakażeń wywołanych przez Hib. W porównaniu z rokiem 1986 obecnie obserwuje się tam spadek zachorowań na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych o kilka tysięcy przypadków na rok (9). W USA zaleca się również zmianę stosowanego do tej pory leczenia zapalenia tkanki łącznej oczodołu, w związku z niewystępowaniem już w tym schorzeniu zakażenia Hib (wcześniej Hib stanowił najczęstszy czynnik etiologiczny) (3).
Opisy przypadków
Przypadek 1
4123/351, B.M. 10-miesięczny chłopiec został przyjęty do oddziału z powodu gorączki do 40 stopni C, znacznego niepokoju oraz szybko narastającego obrzęku okolicy lewego policzka. Objawy wystąpiły w dniu przyjęcia i nasilały się w kolejnych godzinach. Przy przyjęciu chłopiec był w stanie ogólnym średnim, wysoko gorączkujący, zwracał uwagę znacznie ucieplony, bolesny, twardy obrzęk lewego policzka o średnicy około 3 cm z wyraźnym zaczerwienieniem w części centralnej. Nie stwierdzono obrzęku okolicy oczodołu, cech ropnej infekcji górnych dróg oddechowych, ani innych odchyleń w badaniu przedmiotowym i neurologicznym (objawy oponowe ujemne, ciemię przednie w poziomie kości czaszki). W wywiadzie rodzice nie podawali możliwości urazu tej okolicy, nie stwierdzono zmian w badaniu usg i badaniu laryngologicznym. W badaniach dodatkowych podwyższone wskaźniki zapalne (L:24,9 tys., OB:25 mm/h). W posiewie krwi wyhodowano Haemophilus influenzae typu b, pozostałe posiewy jałowe. Po zastosowaniu leczenia antybiotykiem (augmentin) stan dziecka szybko uległ poprawie, w następnym dniu obserwowano pojawienie się zasinienia w okolicy policzka. Zmiany zapalne policzka ustąpiły po 4 dniach. W kontrolnych badaniach uzyskano normalizację wskaźników zapalnych, jałowy posiew krwi.
Przypadek 2
3955/357, 6-miesięczny chłopiec przyjęty do kliniki z powodu utrzymującej się od dwóch dni gorączki do 39 stopni C, znacznego niepokoju oraz obrzęku i zaczerwienienia lewego policzka. Przy przyjęciu chłopiec w stanie ogólnym dość dobrym, pomimo wysokiej ciepłoty ciała. Zwracał uwagę twardy, znacznie ucieplony, zaczerwieniony, dobrze odgraniczony obrzęk lewego policzka. Nie stwierdzono innych odchyleń w badaniu przedmiotowym, neurologicznym, laryngologicznym i badaniu usg policzka. W badaniach dodatkowych stwierdzono znacznie podwyższone wskaźniki zapalne (L:20 tys. z przesunięciem w lewo, OB:76 mm/h, CRP:18,7 mg%). Ze względu na podejrzenie róży policzka zalecono penicylinę krystaliczną. Następnego dnia obserwowano pojawienie się zasinienia w części centralnej obrzęku, zaczerwienienie, ustąpiło w 4 dobie a naciek zapalny w 7. W 4 dniu hospitalizacji otrzymano informację o wyhodowaniu w posiewie krwi Haemophilus influenzae typu b. Stan chłopca był dobry, ustąpiła gorączka, uzyskano normalizację badań laboratoryjnych (L:8,6 tys., OB:13 mm/h, CRP ujemne). Zdecydowano o kontynuacji leczenia penicyliną. Kontrolny posiew krwi jałowy.
Omówienie

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem , należy wprowadzić kod:

Kod (cena 15 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 35 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Nowa Pediatria 2/2001
Strona internetowa czasopisma Nowa Pediatria