Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 3/2000, s. 43-44
Bogdan Kędzia
Nowości z czasopism zagranicznych
Nowy lek przeciwko nerwicom i lękom
Czajka S.: Mit Kava-Kava gegen Angst. Pharm. Ztg. 2000, 145, Nr 7, 41.
Na początku bieżącego roku firma Lichtwer (RFN) wprowadziła na rynek farmaceutyczny nowy środek leczący nerwice, stany lękowe, napięcie nerwowe i niepokój. Jest nim preparat Maoni sporządzony z kłączy polinezyjskiej rośliny kawa-kawa (Piper methysticum). Preparat w postaci drażetek zawiera etanolowy wyciąg z tej rośliny o zawartości 30% kawapironów (kawaina, dihydrokawaina, metystycyna i in.).
Preparat przyjmowany przez 2 tygodnie (2 drażetki dziennie) usuwa stany lękowe, uczucie strachu, paniki, stany rozdrażnienia i zaburzenia koncentracji. Inne leki działające na ośrodkowy układ nerwowy wzmagają jego efekt leczniczy. Należy jednak zaznaczyć, że preparat nadaje się wyłącznie w lekkich stanach depresyjnych i lękowych.
Badania kliniczne wykazały, że preparat Maoni nie ustępuje w działaniu takim lekom anksjolitycznym, jak Opipramol i Buspiron, jednak w przeciwieństwie do nich może być stosowany bez recepty lekarza. Jego działanie prawdopodobnie polega na hamowaniu w mózgu enzymu monoaminooksydazy.
Dziesięciolecie badań nad karczochem
Brand N.: Die Artischocke - eine Dekade interdisziplinärer Forschung. Ztschr.Phytother. 1999, 20, 292-302.
Od czasu opublikowania urzędowej monografii (Bundesanzeiger) (1990 r.) na temat liści karczocha (Cynarae folium), pierwszego przeglądu właściwości leczniczych tego surowca w Zeitschrift für Phytotherapie (1990 r.) oraz monografii na temat rodzaju Cynara w uznanym podręczniku Hagers Handbuch der Pharmazeutischen Praxis (1992 r.), karczoch stał się przedmiotem intensywnych badań naukowych. Na ich podstawie (kilkadziesiąt publikacji naukowych i badań klinicznych) surowiec i jego przetwory zdobyły sobie trwałą pozycję w terapii czynnościowych dolegliwości trawiennych. Jako roślinę do otrzymywania surowca stosuje się obecnie zamiast Cynara scolymus odmianę Cynara cardunculus subsp. flavescens.
Ze względu na dobrze udokumentowane działanie żółciotwórcze karczochy stosuje się przede wszystkim w zaburzeniach przemiany lipidowej. Działanie to przypisuje się pobudzeniu przez karczochy wydzielania żółci w woreczku żółciowym oraz pobudzaniu zaburzonych czynności wątroby. Poza tym podkreśla się ochraniające i odnawiające tkankę wątrobową działanie karczochów. Na tej podstawie karczochy i otrzymywane z nich produkty uznaje się jako sprawdzone roślinne leki przeciwmiażdżycowe.
Polifenole herbaty ochraniają przed nowotworami
Lin J.-K., Liang Y.-C.: Cancer chemoprevention by tea polyphenols.Proc. Natl. Sci. Counc. ROC (B) (Tajwan) 2000, 24, 1-13.
Herbata jest jednym z najczęściej stosowanych napojów. Wiele badań eksperymentalnych na zwierzętach wskazuje, że składniki herbaty hamują powstawanie nowotworów różnych narządów. Przede wszystkim efekt ten przypisuje się frakcji polifenolowej herbaty. W wielu laboratoriach badawczych stwierdzono, że silne działanie ochraniające przed powstawaniem nowotworów (karcinogeneza) u zwierząt wykazują polifenole obecne w zielonej herbacie, a szczególnie dotyczy to galusanu 3-epigalusalokatechinowego (EGCG). Większość tych badań prowadzono na nowotworach skóry wywołanych doświadczalnie u myszy, którym polifenole z herbaty podawano zarówno z wodą do picia lub bezpośrednio na miejsca objęte procesem chorobowym.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem , należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 3/2000
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii